Strona główna Aktualności Na 1 listopada będą jak nowe

Na 1 listopada będą jak nowe

1

Na pabianickiej nekropolii zostały wznowione prace renowacyjne dwóch zabytkowych nagrobków.

Pierwszy jest usytuowany w części ewangelickiej. To okazały pomnik Gustava Herrmanna (zm. w 1900 roku) i Ottilie Krusche (zm. w 1925 roku).

– Oczyszczamy go i usuwamy nawarstwienia – wyjaśnia Anna Połomka, konserwator zabytków, zajmująca się odrestaurowywaniem nagrobka. – To kontynuacja prac, jakie prowadziliśmy latem, choć odnawianie pomnika rozpoczęło się faktycznie już w ubiegłym roku. Wtedy skupiliśmy się na marmurowej figurze Jezusa – nie tylko ją oczyściliśmy, ale też uzupełniliśmy ubytki i zabezpieczyliśmy przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.

W katolickiej części cmentarza nowego blasku nabiera pochodzący z końca XIX wieku, niewielki, wykonany z piaskowca nagrobek Macieja i Josefa Badlików. Zakres prac jest podobny do tych wykonywanych na pomniku Gustava Herrmanna i Ottilie Krusche. Podkreślone zostaną jeszcze inskrypcje.

– Z pewnością zdążymy ze wszystkim przed dniem Wszystkich Świętych – dodaje Anna Połomka.

Obydwa pomniki są odrestaurowywane z pieniędzy ofiarowanych przez pabianiczan podczas ubiegłorocznej kwesty (od lat organizuje je stowarzyszenie „Zjednoczenie Pabianickie”). W minionym roku do puszek trafiło 16 tys. 600 zł.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Może by tak za renowację nagrobków dawnych pabianickich fabrykantów zapłaciły te osoby, które ukradły im fabryki? Te osoby, które stały się w dziwny sposób ich właścicielami, nie budując ich przecież, ale „kupując” od pasera. Spróbujcie sobie wyobrazić, że po 1945 roku „władza ludowa” zabiera uczciwym i zasłużonym dla miasta ludziom ich prawowitą własność – domy, fabryki, ogrody. Ta władza trzyma ją później w garści przez lata, jest nawet prowadzona produkcja i następuje w pewnym stopniu rozwój zakładów. Później przychodzi jakaś mocno umocowana ekipa i mówi, że to wszystko – te fabryki, place i ulice są jej własnością i zaczyna sprzedawać… Czytaj więcej »