Strona główna Aktualności Z miasta Młodzi zagrożeni w sieci? O ich bezpieczeństwie rozmawiali dorośli

Młodzi zagrożeni w sieci? O ich bezpieczeństwie rozmawiali dorośli

0

Pedagodzy i dyrektorzy szkół z naszego powiatu debatowali w czwartek o tym, jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w internecie. Za nimi III Forum Liderów Edukacji Powiatu Pabianickiego. 

Zanim na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury pojawili się specjaliści z dziedziny przeciwdziałania agresji w sieci, przed zebraną publiką wystąpiła młodzież z grupy teatralnej „Siła Twórczości” z pabianickiego MOK-u. Młodzi artyści w sposób niezwykle dojrzały, ale jednocześnie swobodny pokazali, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nich po drugiej stronie monitora. Wzruszająca etiuda pt. „(Nie) Bezpieczny Internet” doskonale wprowadziła dorosłych do wirtualnego świata młodych.

Jako pierwszy swój niezwykle interesujący i ukazujący obraz młodzieży w sieci wykład wygłosił Jacek Pyżalski, profesor Uniwersytetu im. Adama Miskiewicza w Poznaniu, zajmujący się m.in. badaniem funkcjonowania młodzieży online. Jak według profesora pedagodzy powinni radzić sobie z zagrożeniami internetu, jakie czyhają na dzieci i nastolatków?

– Uczcie dobrych rzeczy. Tego w jaki sposób można wykorzystać internet jako źródło wiedzy i inspiracji. Jeden ze sposobów na przeciwdziałanie przemocy w internecie to odwrócenie od niej uwagi, zaciekawienie młodego człowieka pozytywnymi aspektami internetu, których jest naprawdę wiele.

Pyżalski odniósł się do całkowitego zakazu korzystania ze smartfonów, który obowiązuje w niektórych polskich szkołach. Czy według profesora to dobry pomysł? Niekoniecznie. Okazuje się bowiem, że pedagodzy używając takich zapisów w szkolnych regulaminach automatycznie nadają internetowi i urządzeniem mobilnym negatywne cechy. Wykładowca poradził, by uczniowie mogli korzystać ze swoich telefonów podczas lekcji, ale pod nadzorem nauczycieli, którzy podzielą się z młodzieżą wiedzą o tym, które strony warto odwiedzać, by np. pogłębić swoją wiedzę z danego przedmiotu.

Prof. Jacek Pyżalski podczas swojej prezentacji.

– Założyliśmy jako społeczeństwo, że młodzież w internecie robi same złe i głupie rzeczy. Badań na ten temat jest naprawdę dużo. Zadałem sobie kiedyś trud poszukania badań dotyczących tego, co dobrego młodzi robią w sieci. Takich badań nie ma – zauważył Jacek Pyżalski. – Ale to nie znaczy, że nasze dzieci nie robią w internecie fajnych rzeczy. Po prostu się na nich nie skupiamy. 

Profesor podkreślił, że rodzice i nauczyciele bardzo łatwo wierzą w złe intencje młodych ludzi, szczególnie dotyczące ich działań online. Tymczasem badania prowadzone przez Pyżalskiego na przestrzeni 10 lat pokazują, że odsetek młodzieży, która dopuszcza się np. cyberprzemocy, jest niewielki. Jak zatem pedagodzy powinni radzić sobie choćby z tym odsetkiem agresywnych w sieci uczniów?

– Skupcie się na publice. Każdy agresor potrzebuje obserwatorów swoich działań. Jeśli nie reagują, będzie dowalał swojej ofierze jeszcze mocniej, by wywołać w otoczeniu reakcję. Wasza rola polega na tym, by uczyć młodzież przeciwstawiania się takim zachowaniom. By młodzi ludzie nie byli obojętni na to, co złego dzieje się im kolegom, czy to w internecie, czy na szkolnym korytarzu.

W forum udział wzięli także pabianiccy policjanci, z komendantem Cezarym Petrusem na czele oraz strażnicy miejscy i ich szef – komendant Tomasz Makrocki. Funkcjonariusze podkreślali, jak ważna jest współpraca zarówno policji i straży miejskiej ze szkołami i pedagogami w zapobieganiu cyberprzemocy. Strażnicy miejscy opowiedzieli o tym, jak powinny wyglądać procedury w momencie zgłoszenia agresji w internecie oraz jak ważne jest odpowiednie udzielenie wsparcia ofierze takiego ataku.

Organizatorem III Forum Liderów Edukacji Powiatu Pabianickiego był Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Doradztwa Metodycznego w Pabianicach.

***

Zdaniem autora:

W czwartkowym forum wzięli udział głównie nauczyciele i dyrektorzy placówek oświatowych powiatu pabianickiego, ale także przedstawiciele lokalnej władzy. Zgromadzeni słuchacze wielokrotnie przytakiwali słowom profesora Pyżalskiego, który podkreślał wagę pozytywnych wzorców, które młodzi powinni czerpać właśnie od dorosłych. Tych samych dorosłych, którzy pod anonimowymi nickami potrafią ubliżać, zwyzywać lub obśmiać swoich internetowych rozmówców, również na tym portalu. 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments