Strona główna Aktualności Z miasta Miasto włącza tryb „oszczędzanie”. Najpierw prąd

Miasto włącza tryb „oszczędzanie”. Najpierw prąd

43
Urzędnicy z miejskiego ratusza wprowadzają zapowiadany wcześniej plan oszczędnościowy, który ma zostawić w miejskiej kasie około 300-400 tysięcy złotych. 

Warto zwrócić uwagę, że to rząd zobowiązał urzędy do redukcji zapotrzebowania na energię o 10 % w skali roku. Zgodnie z ustawą „o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej” kierownicy jednostek sektora finansów publicznych od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. mają zredukować zużycie energii elektrycznej (wolumenów) o 10 proc. w stosunku do średniej z lat 2018-2019 oraz w 2023 r. ograniczyć o 10 % energię w stosunku do zużycia z 2022 r.

W związku z ustawą, ograniczenia zostaną wprowadzone w Urzędzie Miejskim i we wszystkich budynkach użyteczności publicznej poprzez m.in. zmniejszenie do niezbędnego minimum podświetleń wewnątrz budynków po zamknięciu, zamontowanie czujników ruchu i wyłączników światła w przestrzeniach wspólnych, weekendowe ograniczenie poboru prądu i ciepła, wyłączenie poza godzinami pracy zbędnych odbiorników energii (komputery, kopiarki), korzystanie z naturalnego światła, w miarę możliwości przesunięcie godzin sprzątania budynków na wcześniejsze

Wyłączone zostało również podświetlenie dwóch kościołów (NMP i Mateusza). zamku oraz wyłączone zostanie oświetlenie elewacji MOK-u. Dotychczasowy roczny koszt (bez MOK-u) to około 30 tysięcy złotych.

Planowana jest również sukcesywna wymiana oświetlenia na oszczędnościowe. W 13 placówkach oświatowych, których nie objął projekt termomodernizacji, wymienionych zostanie 5248 świetlówek na żarówki typy LED.

MOSiR szacuje koszty wymiany oświetlenia na energooszczędne w hali tenisowej (pozostało 576 sztuk starych świetlówek), hali koszykówki (28 szt. starych lamp metalohalogenowych i sodowych), pływalni (102 szt. starych lamp halogenowych i świetlówek) i boiska piłkarskiego treningowego (24 szt. starych lamp sodowych). Bieżnia w dzień powszedni pozostanie oświetlona do godz. 21.00, tak jak trwają treningi. Ograniczone godziny korzystania z sauny na pływalni i wyłączona sauna w hotelu MOSiR, obniżona temperatura w pomieszczeniach wynajmowanych komercyjnie (np. salach gimnastycznych po zakończeniu zajęć).

W parkach wyłączone zostaną lampy sodowe, pozostaną ledowe. Czas oświetlenia parku Słowackiego zostanie skrócony do 20.00 w okresie zimowym. W parku Wolności oświetlenie ledowe wokół głównej alejki, górce aktywności i amfiteatrze będzie skrócone do godz. 22 (oświetlenie do monitoringu bez zmian). Wyłączone zostanie oświetlenie nocne targowiska przy ul. Moniuszki.

Miasto Pabianice kupuje energię elektryczną w ramach Łódzkiej Grupy Zakupowej. Postępowanie przetargowe na zakup energii elektrycznej w roku 2023 nadal jest nierozstrzygnięte. Koszt dostawy energii do oświetlenia ulicznego w 2021 wyniósł 933.324 zł (271 zł/MWh), 2022 r. – 1.754.029 zł (509,30 zł /MWh), 2023 r.: przyjmując stawkę proponowaną przez rząd w wysokości 785 zł – 2.703.540 zł. To prawie milion złotych więcej, porównując 2022 do 2023 r.

 

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
43 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Czyli cena wejścia na basen też będzie obniżona skoro wyłącza się możliwość korzystania z np sauny? Niektórzy chodzą tylko na saunę bo mają zalecenia od lekarzy itp a wybrane godz już to widzę…1 czy 2 na 24h…

tal trudno wziąć ze sobą czołówkę?

A co ma piernik do wiatraka

Czołówka oświetli trasę do miejsca zabawy

Niech tylko uważają z LEDami na moc bierną, bo może się okazać, że rachunek przyjdzie większy niż przed zmianami 🙂
Nie dotyczy gospodarstw domowych, one nie są rozliczane z biernej.

nie będzie ogrzewania na pływalni to będzie można morsować pod dachem 😛

Powtarzam – znieść limit na wzrost podatku od nieruchomości, podnieść go o 1000% i starczy na wszystko. Trochę poboli ale się przyzwyczaimy. Światło i ciepło muszą być. Inflacja też jest naturalna gdy gospodarka się rozwija. MOJA rada – więcej zarabiajcie!!! a nie tylko narzekać!!! 10kg ziemniaków kosztuje 20zł a 10kg baterii litowej kosztuje 1000zł – uczcie się to z wiedzy będziecie mieć marże i kasę. Na ziemniakach, cebuli i słoninie można się dorobić tylko żałoby za paznokciami!!!

Smacznego akumulatora 😀

Inflacja też jest naturalna gdy gospodarka się rozwija. Zgadza się, uczą w szkole na podstawach przedsiębiorczości że jest pożyteczna inflacja na poziomie 1-2% gdy gospodarka się rozwija. Pomijając ceny surowców to: Wśród innych przyczyn inflacji ekonomiści wymieniają: zwiększenie podaży pieniądza przez ich emisję przez bank centralny (w Polsce prawo do emisji pieniądza ma Narodowy Bank Polski),  wzrost popytu (producenci nie są w stanie dostosować struktury produkcji do struktury popytu konsumentów), niezrównoważony budżet (kiedy państwo wydaje więcej, niż jest w stanie pokryć dochodami), wadliwa struktura gospodarki. Także Twoja rada… MOJA rada – więcej zarabiajcie!!! …jest potrzebna niczym ratownik na basenie olimpijskim.… Czytaj więcej »

Ty to chyba miałeś do szkoły pod górkę i przez las.

To może od razu zamknąć basen, parki też pozamykać, wyłączyć oświetlenie na ulicy i przeniesiemy się w Świat Gotham City.

Do tego doprowadził nas PiS.

Na całym świecie pis swe macki ma

A w których jeszcze krajach jest tak wysoka inflacja?

W naszym regionie wyższa inflację ma Estonia, Litwa, Łotwa, Czechy, Bułgaria, Rumunia. Problem jak wiadomo powszechnie dotyczy całej UE w której inflacja jest w granicach 10%.

Raczej nie chodziło mi o kraje trzeciego świata.

Wymienione przez mnie kraje nazywasz trzecim światem? Gratuluję wiedzy o bieżącej geopolityce. Raz, że wszystkie wymienione przez mnie kraje należą do UE to dla ekonomii światowej wymienione kraje są ściśle powiązane z Polską – tworzymy region Europy srodkowo wschodniej. Sytuacja w naszym regionie bezpośrednio wpływa na wartość naszej waluty, która również w b. istotnym stopniu wpływa na inflację. Jednym słowem, inflacja jest pokłosiem pandemii spotęgowane jeszcze wojną na wschodzie.

Wymieniasz państwa byłego bloku wschodniego, jako przykład na to, że u nas nie jest tak źle? Może porównujmy się z tymi, do których aspirujemy? A zapomniałem. PiS raczej do Europy nie aspiruje

Pis? Większość rządów na świecie słucha jednego człowieka, który swoją twarzą reklamuje pewne hasło. I dlatego jest inflacja, braki prądu itd itd. Nie będziesz miał niczego… coraz bliżej.

Reklamuje twarzą hasło. Ojoj 😁

problem? Znasz Schwabba? Nie reklamuje? A to spoko. Bywaj, miłego 🙂

Znam. To ten Reptilianin.

Ciemno wszędzie, glucho wszędzie….

…Zaraz w sklepach nic nie będzie…

Ostatni gasi światło…..

To wyszliśmy z poprzedniego planu oszczędzania w Pabianicach? Bo nie zauważyłem. Oświetlenie Mateusza i zamku? A to jeszcze było włączone? Przecież tam się nie da dotrzeć.. wymiana świetlówe na ostatnią chwilę ale zawsze to coś. Express do kawy w urzędach wyłączyć..

Zobaczymy czy sponsorowany przez Państwo kler wyłączy oświetlenia swoich kaplic (kościołów)jako oddani powinni w pierwszej kolejności wyłaczyć światło w plebaniach i oddać się modłom ku łagodnej zimie. Proponuję wygonić wszystkich urzędników na zdalne prace przecież i tak po za włączaniem czajnika nic nie robią bo pracy brak. Straż miejska ma super rowery, a paliwo drogie. Jestem dumny ze swojego miasta, którego się nie da przejechać samochodem.

@Pocotokomu. Jestem dumny z Ciebie. Jedyny inteligentny wpis. Wspaniale to ująłeś

Zgaszą światła jak Zgaszą w kaplicach antysemitów bo w galeriach świecą na okrągło

Światło w budynkach po zamknięciu powinno być wyłączone a nie zminimalizowane. Po co to komu. Po co oświetlać po nocy kościoły? A jak chcą to niech sami za to płacą. Bilbordy, neony itd też powyłączać. Idąc miastem widać od groma zmarnowanej energii.
I tu jest problem z energetykom. Każą Kowalskiemu w domu oszczędzać, on ma się męczyć cały rok, a Ci duzi przewalają 30 tysięcy na oświetlenie kościoła…

Kolejna moda dzięciołów… Najpierw bawili się w srovid, teraz dostali nową zabawę w „wyłączamy prąd, bo wszyscy wyłączają”. Gdzie wy macie mózgi ludzie???

Dokładnie! co mi da wyłączenie prądu wieczorem? że rano będę go miała więcej do wykorzystania?

Dowiedz się, Dżejsiczko, z jakiego surowca powstaje w Polsce prąd, następnie zrozum, że w Polsce tego surowca brakuje w ogromnych ilościach i najprawdopodobniej rząd nie zapewni ów surowca w dostatecznej ilości, to może wówczas zrozumiesz, że dzięki oszczędzaniu prądu tam, gdzie można być może ów surowca i pieniędzy wystarczy na rzeczy najbardziej potrzebne zimą.

ale skoro nie włączę światła wieczorem to nie oszczędzę pozostawiając prąd w kablu na rano? czyli że w kablu mam np ileś pradu i jak wypalę w nocy to rano nie będzie? czy coś źle rozumuje?

Ależ np. SP17 już oszczędza na ogrzewaniu kosztem zdrowia dzieci i nauczycieli.
W szkole jest zimno.

przecież było mówione na zebraniu aby dzieciom termofory w plecaki dokładać!

A może obniżyć pensję Pana Prezydenta i jego licznych koleżanek i kolegów?

Sobie nie zabiorą, bo im się NALEŻY 😉

Niepotrzebne inwestycje przynajmniej w okresie kryzysu np szkutnia Aga sportowe inne bzdury to przyczyna pustej kasy i obecne zaciskania pasa. Utrzymywanie Straży miejskiej która nic nie robi dla miasta a na jej interwencję terenie czeka się godzinami aż sytuacja robi się nie aktualna.

Naprawdę ludzie! Dzięki, że realizujecie w końcu mój główny punkt wyborczy: ŻEBY NIE BYŁO NICZEGO :)))) Ostatni gasi światło. Byaghahahaaaahahaa

to moze troche przejsc dla pieszych polikiwidowac,aby kierowcy paliwa mogli zaoszczedzic

Last edited 1 miesiąc temu by Krzysiek

helouu! chyba się trochę urzędnicy zagapolowali! od dwóch nocy nie widać świecącego księżyca na niebie tylko jaką małą żarówkę! no bez przesady!

już niech nie zwalają winy na innych. Nie tworzą nowych miejsc pracy. Nie ma inwestycji nie ma inwestorów to nie ma kasy. Proste jak drut. Ale najlepiej zwalić na innych. Panie Rezydent idź Pan wykańczać dalej swoją Pafane bo już też dogorywa. To jedyne co potraficie