Strona główna Aktualności Z miasta Miasto szykuje się do wymiany oświetlenia. Chodzi o blisko 4 tysiące żarówek

Miasto szykuje się do wymiany oświetlenia. Chodzi o blisko 4 tysiące żarówek

15
Ul. Waltera Jankego 6 stycznia.
Urząd Miejski ogłosił przetarg na wymianę źródeł światła w istniejących oprawach oświetlenia ulicznego – z sodowych na ledowe, budowę oświetlenia ulicznego i parkowego w nowych lokalizacjach oraz budowę dedykowanego oświetlenia (doświetlenia) przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych.

Na ten cel przeznaczono blisko 5 mln zł. 4 mln 410 tys. zł. otrzymaliśmy z programu Polski Ład, natomiast 490 tys. zł. pochodzi z budżetu miasta. Ostateczna kwota tej inwestycji będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu.

W pierwszej kolejności nastąpi modernizacja źródeł światła w istniejących latarniach ulicznych. W sumie przewidziano wymianę 3 850 żarówek na drogach publicznych oraz innych terenach w zarządzie miasta, z sodowych na ledowe. Dodatkowo punktowane będzie wyposażenie w program redukcji mocy w godzinach nocnych.

Nowe oświetlenie zostanie wybudowane w parku Hadriana (u zbiegu ulic Karniszewickiej i Wspólnej) oraz na ośmiu ulicach: Hermanowskiej, Okulickiego, Nastrojowej, Ornej, Familijnej, Zielnej, Sybiraków oraz łopatce ul. Miodowej. Dotychczas miejsca te były nieoświetlone.

Planowane jest doświetlenie przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych na ul. Moniuszki (przejścia przy ul. Kościuszki, Bohaterów, Pięknej, Wyszyńskiego, Kamiennej/Powstańców Warszawy, Matejki, Toruńskiej, Ostatniej oraz Szarych Szeregów/Śniadeckiego), ul. Ostatnia/Dąbrowskiego, ul. Karniszewicka /Torowa, na ul. Skargi (przy PM nr 15, SP 8 i dyskoncie), na ul. Waltera Jankego (przed krańcówką autobusową, przed ul. Smugową, na skrzyżowaniu z ul. Nawrockiego oraz ze Świetlickiego i Bugaj), ul. Grota-Roweckiego przy SP 3, ul. Nawrockiego przy Gawrońskiej, ul. Jana Pawła II (przy szpitalu, kościele, SP 13, na skrzyżowaniach z ul. Konopnickiej, Południową i Grabową) i ul. Traugutta/ św. Rocha.

Przewidziana jest też możliwość budowy oświetlenia powstającej drogi dla rowerów wzdłuż ul. Popiełuszki, od Wiejskiej do Jutrzkowickiej – zależy to od wyników przetargu.

Dodatkowo wykonawca ma wdrożyć oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą oświetleniową wraz z elektroniczną inwentaryzacją. Oferty można składać do 9 marca. Czas realizacji to 13 miesięcy od podpisania umowy (w tym 7 miesięcy na modernizację oświetlenia ulicznego na ledowe).

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

najpierw naprawcie te miejsca zaciemnione na Grota Roweckiego w kilku miejscach ,szczególnkir przejście dla pieszych przy Biedronce i dalej w stronę Nawrockiego 🙁

Dziekujemy Polskiemu Ladowi i premierowi Mateuszowi i Jarkowi Zawsze Dziewicy, ze zlitowali sie nad miastem i z NASZYCH podatkow zechcieli dofinansowac nasze Bidanice…

Widać u piszącego mądrość, inteligencję, kulturę, przyzwoitość i wiele innych określeń które to zasługują co najmniej na anty-NOBLA lub Złote Maliny. Żenada !!!.

Wydamy 5 milionów na nowe żarówki i zaoszczędzimy 3 miliony na prądzie.
Fajnie???

Oprócz nowych żarówek w istniejących lampach, to jeszcze budowę oświetlenia ulicznego i parkowego w nowych lokalizacjach oraz budowę dedykowanego oświetlenia (doświetlenia) przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych, a także oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą oświetleniową wraz z elektroniczną inwentaryzacją.
Wystarczyło zrozumieć sam nagłówek.
Nie zrozumiałeś – niefajnie.

wydamy pewnie z 1,5 mln na usługę znajomego instalatora, który po wygraniu najtańszej oferty poprosi o podwyżkę, gdyż ze względu na wojnę na ukrainie w tamtejszych magazynach zdrożały składniki do LED. Oczywiście wkręcanie żarówek LED przeciągnie się o dwa lata ze względu na zardzewiałe osłony tych obecnych oraz opieszałość samego wykonawcy. finalnie w przeciągu 10 lat każdą te ledową żarówkę wymienimy po 5 razy gdyż się palą jak głupie (nie jak obecne raz na 50 lat szt,). miasto bedzie musiało zawziąć długoterminowe pożyczki na te inwestycję!

Na źrodła LED pójdzie ułamek tej kwoty. Pewnie ok. 600K -800K PLN. Reszta, to robocizna, nowe lampy, rozbudowa infrastruktury, podatki, składki ZUS [szczególnie składki zdrowotne: patrz polski (nie)ład], itp.

Jak podał na Facebooku poseł związany wcześniej z Konfederacją, a teraz z Nową Nadzieją (swoją drogą nazwa -tytuł IV części Gwiezdnych Wojen 👍😁) w ramach eksperymentu na ludziach w latarniach diodowych w Polsce montowane są ukryte nadajniki 5G, które powodują masowe zgony okolicznych wróbli, a wśród kobiet plagę poronień oraz porody martwych dzieci a także krwotoki z nosa i masowy pomór okolicznych ślimaków 👍👍👍😁😁😁. Całość dopełniło zdjęcie dziecka z rurkami w nosie, łamane przez widok latarni ulicznej.
Strzeżcie się!

ludzie zaszczepieni umarną ? A zczepieni pomnożą się! mówię Wam!

w szczepinkach była rtęć, dzięki temu zaszczepieńcy przechodząc pod taka latarnią będą samoistnie doładowywać swoje smartfony!

żarówek czy modułów LED? Najtańsze są lampy karbidowe i dałby etaty myszkom z SM i UM

Wystarczy zlikwidować połowę przejść,od razu będzie taniej

zamiast ledów ja proponuję powrót do lamp naftowych. o 21:00 szedłby koleś i je zapalał a o 23 szedł drugi i gwizdając ogłaszał noc gasząc je!

Super, obybwiecej takich inwestycji

Za dwa lata będą wymieniać LED na sodowe