Strona główna Aktualności Z miasta Matura za pasem. Większość uczniów wciąż nie może jej zdawać

Matura za pasem. Większość uczniów wciąż nie może jej zdawać

23
Niewiele ponad tydzień zostało do rozpoczęcia pisemnego egzaminu dojrzałości, tymczasem ani maturzyści, ani ich rodzice, ani naczyciele nie wiedzą, jak będzie on przebiegał. Co więcej, zdecydowana większość uczniów pabianickich szkół ponadgimnazjalnych nie została sklasyfikowana, tymczasem jest to warunek, aby móc zdawać maturę.

Czas się kurczy, pytania mnożą, a dyrektorzy zwołują kolejne rady pedagogiczne. Udało się to z powodzeniem tylko w I Liceum Ogólnokształcącym.

– Przed świętami dwa razy nie było kworum, natomiast wczoraj tak – wyjaśnia Barbara Żwańska, dyrektor „ogólniaka”. – Matura na pewno się odbędzie. Zorganizowanie zespołów nadzorujących należy już do mnie.

W oświadczeniu na stronie internetowej szkoły strajkujący nauczyciele napisali do uczniów: „Mając na uwadze Wasze dobro, postanowiliśmy dokonać rocznej klasyfikacji, a tym samym umożliwić Wam przystąpienie do egzaminów maturalnych”.

W gorszej sytuacji, przynajmniej na razie, jest młodzież z II LO oraz z zespołów szkół nr 1, 2 i 3.

– Nasza rada pedagogiczna liczy 43 osoby, co oznacza, że aby dokonać klasyfikacji, wymagana jest obecność 22. Wczoraj było o wiele mniej… Dzisiaj spróbujemy zwołać radę ponownie – tłumaczy Krzysztof Zajda, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego.

Z identycznym problemem borykają się inne szkoły. W ZS nr 1 na 39-osobowej radzie stawiło się wczoraj 9 nauczycieli. Kolejne „podejście” zaplanowano dzisiejszym późnym popołudniem. Ale…

– Kworum raczej nie będzie. W tej sytuacji zwołamy też radę jutro. Obawiam się jednak podobnego scenariusza – mówi dyrektor Paweł Szałecki. – Tak naprawdę czekam, aż sam będę mógł sklasyfikować uczniów. Inni dyrektorzy z pewnością też.

Zespół Szkół nr 2 ma 60-osobową radę. Wczoraj przyszło na nią 18 osób. Zdecydowanie za mało. Dzisiaj na godz. 14.00 dyrektor Henryk Kucharski zwołał kolejną. A jutro zamierza spotkać się z maturzystami.

– Zakładamy, że we wtorek będziemy moglić wręczyć im świadectwa ukończenia szkoły – mówi z optymizmem w głosie.

Od 16 kwietnia rada pedagogiczna jest zwoływana codziennie w Zespole Szkół nr 3. Bez rezultatu.

– Uczniowie nie są sklasyfikowani, mam jednak nadzieję, że nauczyciele to zrobią albo że ustawa pozwoli, bym to ja ich sklasyfikowała. Niestety, jeszcze nie wszyscy mają wystawione oceny. Sytuacja jest trudna – przyznaje Agnieszka Kulpińska – Górska, dyrektor ZS nr 3.

Dodaje równocześnie, że po klasyfikacji matury dojdą do skutku. Zagrożenia, że się nie odbędą, nie widzą również pozostali dyrektorzy. Jednak o ile problem z z pisemnymi podobno da się rozwiązać, o tyle w przypadku ustnych sprawa wygląda znacznie gorzej.

– Są zagrożone. Nie widzę możliwości przeprowadzenia tych egzaminów, nawet poprzez jakieś działania zaradcze – stwierdza Krzysztof Zajda.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
23 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

I LO zawsze było najlepsze, szacun dla was, że uszanowaliście nasze dzieci.

W ILO nadal nie mamy lekcji, szkoła strajkuje

No, to przedwczesna wazelina…

Dyrektorzy którzy nie widzą wyjścia to powinni znaleźć wyjście ale do drzwi i nigdy więcej nie być na kierowniczym stanowisku.

Każdy ma prawo do strajku
I każdy powinien mieć odwagi i się ujawnić
Że to jego osobie nie chciało się przyjść
i dopuścić dzieci do matury

No i teraz widać jak na dłoni, że ten strajk jest stricte polityczny a nauczyciele tańczą jak im ZNP zagra. We wrześniu ciąg dalszy politycznego grilowania przed kolejnymi wyborami.

Jasne. Wszystko w tym kraju jest zawsze polityczne, tylko nie jeden taki szeregowy poseł i szara eminencja z Torunia.
Może tak, może nie. Piłka po stronie rządu.

We wrześniu to nie będzie już karty nauczyciela a nauczyciele będą mieć status funkcjonariusza publicznego i zakaz strajkowania. Zreszta tak jak w Niemczech i innych krajach. Skonczy sie hucpa znp.

Co kraj, to obyczaj. Pożyjemy zobaczymy…

Zwalniać dyscyplinarnie tę lewacką czeredę!!!! Na ich miejsce od września nowa kadra. Młodzi czekają, a tu emeryci z ZNP urządzają hucpy!

Zwolnić, to sobie możesz …. prawacko-pisi chamie !

Młodzi czekają? Hahaha już widzę ta kolejkę ustawiająca się do wstąpienia na stanowiska od września.

Czyżby? Na pewno kandydat do zawodu jest gotów na to, by „uzbierać” etat pracując w czterech szkołach i otrzymując za to najniższą pensję krajową? Nikt nigdzie nie zaoferuje mu niższej pensji.

Szanowni Państwo Nauczyciele. Daliście się złapać w polityczną pułapkę. Wasza godność o którą walczycie legła w gruzach. Nie dla Strajku – My rodzice.

Nie ekscytuj się tak tymi gruzami, nic nie legło, tylko się chwieje z winy rządu.
Pisz za siebie.

xyz: Mówił ci ktoś, że masz zwoje mózgowe POluzowane????

Wanda ? Może ja z twoim stwierdzeniem mam poluzowane, ale twój wpis dowodzi, że ty nawet ich nie masz, trollu miłościwie nam panującej kaczej opcji politycznej !

A gdzie byłeś łośku POkemonowy za rządów KC PO???? Wtedy ci nie przeszkadzało jak rozmontowywali także oświatę????? Aha. Opcja taka jak ludzie wybrali. Wybiorą ciebie (niedoczekanie) to POkożesz co POtrafisz : )

Wanda shift ci się chyba zacina, bo literka „O” jest duża nie w tych miejscach, gdzie trzeba.
A, i w środku zdania nie pisze się z wielkiej litery.
Kto Cię dziecko uczył polskiego?
😉

Za przeproszeniem… Jakie dziecko ? Toż to jest dorosły mężczyzna, aby nie powiedzieć, że kawał chłopa z postury a na dodatek zakłamany pisiowy troll.
Pozdrawiam.

To nie twój … interes, gdzie ja bywałem. Ja się ciebie nie pytam dlaczego tak głęboko siedzisz w kaczej …
A jeśli chodzi o oświatę, to rozmontowywali również za czasów twojej jedynie umiłowanej opcji politycznej a obecnie „ pani minister Z. „ tak idealne zmontowała rozmontowane, że klękajcie narody…

Od momentu, w którym p. Żwańska została dyrektorem, I Liceum zmieniło się tylko in plus. Oby tak dalej. …bo wcześniej to szkoła ta się tak trochę „BUJAła”;)

Taka prośba do dyrekcji I LO. Klasy maturalne, szczególnie na rozszerzeniu z matmy to niech uczy ktoś kompetentny, profesor Sadowska lub profesor Gorzelak. I nikt inny….