Strona główna Dzieje się Kultura Łukasz Barys: „Pabianice nie są tak okropne”

Łukasz Barys: „Pabianice nie są tak okropne”

9
„Nie czuję się sławny, to rozpoznawalność bardziej wśród miłośników literatury” – tak o galopującej popularności swojej osoby mówi pabianiczanin, Łukasz Barys, laureat nagrody Paszportów Polityki 2022.

Spotkanie autorskie z twórcą słynnej już powieści „Kości, które nosisz w kieszeni” odbyło się w miniony czwartek w Ksawerowie w Gminnym Domu Kultury. Przed 24-latkiem kolejne szansa na docenienie, tym razem o laur Odkryć Empiku.

Łukasza Barysa zaskoczyło, że jego powieść została zauważona i doceniona. Podczas przeszło godzinnego spotkania opowiadał o tym jak rozwijała się jego twórczość i o tym jak taki sukces wpływa na człowieka:

– Przede wszystkim to ogromny zastrzyk wiary w siebie. Kiedy pisze się wiersze, z oczywistych powodów, duża część odbiorców ich nie rozumie. Być może dlatego od nich odszedłem, a może to wiersz opuścił mnie. Zupełnie inaczej jest z powieścią. Historia, którą stworzyłem, to operacja na otwartym mózgu czytelnika, to operacja poetycka, społeczna, obyczajowa i psychologiczna. Jestem niezmiernie szczęśliwy, że książka została doceniona, bo to dodaje skrzydeł – mówił autor.

Młody autor przyznaje, że choć w umiejscowił miejsce akcji w Pabianicach, to nie sądził, że stanie się to atutem książki.

– Pisząc, oczywiście w tle były Pabianice, jednak to fabuła i przeżycia Uli miały grać pierwszoplanową rolę. Tymczasem równie ważne okazało się miasto, w którym to wszystko się dzieje. Nie spodziewałem się, że ktokolwiek zwróci uwagę na miejsce powieści. Pabianice nie są, aż tak okropne jak w tej książce, choć bohaterka moimi oczami widzi je jako rozpadające się, smutne, podłe, wręcz powoli wymierające – wyjaśniał genezę powstania książki.

Młody pisarz zapowiedział już nową powieść, którą ma nadzieję wydać jeszcze w tym roku. Tymczasem pozostaje nam czekać i w kolejnym plebiscycie mocno kibicować Łukaszowi Barysowi, jednemu z niewielu w ostatnim czasie, nośnemu „towarowi eksportowemu” Pabianic.

Kolejne spotkanie z Łukaszem Barysem odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. św. Jana w Pabianicach w sobotę o godz. 17.00. Obowiązują zapisy.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Brawo panie Łukaszu! Przeczytaliśmy pańską książkę ,,Kości, które nosisz w kieszeni”, jest znakomita. Miło nam, że taki talent wyrósł wśród nas. Pozdrawiamy i życzymy dalszych sukcesów!

„Pabianice nie są, aż tak okropne jak w tej książce, choć bohaterka moimi oczami widzi je jako rozpadające się, smutne, podłe, wręcz powoli wymierające”

Szczerze mówiąc tak widzi je większość mieszkańców.

Szczerze mówiąc, mów za siebie malkontencie.

Dokładnie. Jak się tu wprowadziłam uważałam, że to miasto jest kapitalne. Teraz widzę, że jest do kapitalnego remontu. Oby wraz z tramwajem dotarła tu również cywilizacja, szczególnie do pabianickich umysłów.

Może czas się wyprowadzić

Zgadzam się. Teraz głupio jest mu spotykać mieszkańców miasta, które na kartach książki zostało przedstawione, jako wylęgarnia patologii i musi tłumaczyć im, że nie jest tak źle.

Przecież my wszyscy wiemy, że jest.

Brawo👍👍👍

Oby odniósł sukces bo ostatnio to miasto schodzi na psy….powodzenia panie Łukaszu!

Co on tam napisal ze na spotkanie przyszly same starsze panie? 😀
Czy to babcia przyprowadzila kolezanki zeby nie bylo lipy ze sama rodzina tam siedzi?xD