Strona główna Aktualności Z miasta Lokatorzy interweniują, spółdzielnia montuje tablice

Lokatorzy interweniują, spółdzielnia montuje tablice

53
Niektórzy mieszkańcy zasobów Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej mają dość wdychania spalin samochodów parkujących tuż pod oknami. A PSM podjęła działania.

Przed dwoma blokami na Bugaju pojawiły się tablice z napisem „Zakaz parkowania tyłem do budynku. Dziękujemy”. Można je zobaczyć koło czteropiętrowców przy ul. Smugowej 18 i ul. Mokrej 19, na terenie administracji nr 4. To swoista instrukcja dla kierowców, że samochody powinny stać przodem do okien. Dlaczego? Aby, dosłownie i w przenośni, nie zatruwać życia lokatorów. Właśnie na ich wnioski spółdzielnia zdecydowała się na montaż takich tablic.

– W niektórych miejscach przestrzeń między parkingiem i blokiem jest mała i spaliny „wchodzą” do mieszkań. Nieprzyjemne zapachy są też wyczuwalne w klatkach schodowych. Tak dzieje się np. zimą, gdy ludzie odpalają wcześniej samochody, aby się nagrzały – tłumaczy Adam Drozdowski, zastępca kierownika administracji nr 4.

Chociaż na tablicach widnieje słowo „zakaz”, w rzeczywistości niestosowanie się do niego nie oznacza żadnych konsekwencji. Za jego złamanie nie ukarzą ani policjanci, ani strażnicy miejscy, bo nie ma na to żadnego paragrafu.

– Wszystko zależy od naszej kultury osobistej – dodaje zastępca kierownika.

Spośród pięciu administracji PSM „czwórka” jest jedyną, która wprowadziła tablice „Zakaz parkowania tyłem do budynku. Dziękujemy”.

– U nas nikt nie zgłaszał takiego problemu – stwierdził pracownik „dwójki”.

Podobne zapewnienia usłyszeliśmy w pozostałych administracjach.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
53 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Szczerza mówiąc jest przepis i służbista może ukarać mandatem. Jest zakaz parkowania, między innymi, z rurą wydechową skierowaną na trawnik. Ale to nie jedyny „martwy” przepis. Jest też zakaz parkowania w sposób utrudniający ruch, lub stwarzający zagrożenie porządku lub bezpieczeństwa ruchu.

Proszę podaj konkretnie gdzie można znaleźć taki przepis, w polskim prawie nie ma przepisu zakazującego parkowania pojazdu tyłem do budynku. Oczywiście pod warunkiem, że parkowanie odbywa się na stanowiskach znajdujących się w zatoce postojowej, w miejscu wyznaczonym to przepisy nie określają, czy samochód ma być ustawiony przodem czy tyłem. W art. 47 ustawy – Prawo o ruchu drogowym istnieje zapis nakazujący kierowcy pojazdu o masie mniejszej niż 2,5 t parkowanie na chodniku wyłącznie przodem. Przepis ten dotyczy tylko chodnika nie miejsc wyznaczonych w zatoce postojowej.

Kierowca
Bzdura Nie ma przepisu nakazującego parkowanie na chodniku wyłącznie przodem

Art. 47. PoRD
Zatrzymanie pojazdu samochodowego na chodniku.

Więc jeszcze raz mówię, że nie ma. Chyba że nie umiesz czytać

Zamiast minusować moja uwage, że nie umiesz czytać to może przytocz przepis który o tym mówi. Jeszcze rac powtarzam: Nie ma takiego przepisu

Wiem że nie umiesz czytać ze zrozumieniem wiec poproś rodziców może to ci wytłumaczą. Art. 47. Zatrzymanie pojazdu samochodowego na chodniku Dz.U.2020.0.110 t.j. – Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym 1. Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że: 1) na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju; 2) szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m; 3) pojazd umieszczony przednią osią na chodniku… Czytaj więcej »

Kierowca
Ten zapis mówi o parkowaniu na chodniku kołami przedniej osi. Przy żadnym innym sposobie parkowania na chodniku nie jest wskazane, że ma być to zrobione przodem pojazdu. Chyba, że nadal nie umiesz czytać ze zrozumieniem. Jeśli wjadę całym pojazdem na chodnik to już żaden przepis nie mówi o tym, czy ma być to przodem czy tyłem.
Więc teraz wytłumacz mi dlaczego napisałeś cyt.”W art. 47 ustawy – Prawo o ruchu drogowym istnieje zapis nakazujący kierowcy pojazdu o masie mniejszej niż 2,5 t parkowanie na chodniku WYŁĄCZNIE przodem” bo takiego zapisu nie ma w cytowanym przeć Ciebie przepisie.

Ty naprawdę umiesz czytać ale za grosz nic nie rozumiesz, oprócz mózgu trzeba tez mieć rozum tobie go brakuje.
Art. 47. Zatrzymanie pojazdu samochodowego na chodniku
Dz.U.2020.0.110 t.j. – Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym
1. Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu, przedniej osi nie tylnej.
Więcej z tobą nie dyskutuje bo mam zasadę, nie dyskutuj z idiota bo najpierw sprowadzi cie do swojego poziomu i pokona doświadczeniem.

Kierowca to chyba ustępu 2 nie doczytałeś

Tu nie chodzi o tył, czy przód, tu chodzi o rurę wydechową. Jest zakaz parkowania z rurą wydechową skierowaną na trawnik. Ponieważ we wszystkich samochodach osobowych rura wydechowa jest z tyłu, parkowanie tyłem z automatu jest skierowaniem rury wydechowej w kierunku trawnika. I z tego powodu służbista może ukarać mandatem za rurę wydechową, a nie parkowanie tyłem do budynku.

Szofer
No gdzie ten przepis ? Z rurą do trawnika ? Jeden się przed chwilą skompromitował, twierdząc że na chodniku można tylko przodem to teraz Ty brniesz w przepisy o rurze w trawniku 😁😁😁

W dziale „zabrania się parkowania” jest tam kilka podpunktów. Nawet w taryfikatorze punków taki zapis jest i są za to punkty karne. Poza tym o ile pamiętam to tam znak dopuszcza parkowanie tylko przodem, to jest taka tabliczka pod kwadratowym znakiem koloru niebieskiego z białą literą „P”.

Szofer
To mnie rozbawileś 😁😁😁. Zacytuj no ten przepis o rurze wydechowej w trawie z jak to nazywasz fachowo „Taryfikatora punktów”, tylko uważaj, bo już się jeden wyżej zbłaźnił twierdząc, że na chodniku można parkować tylko przodem, a jakby było mało, to później przekopiował caly artykuł ustawy w którym nie ma na ten temat ani słowa, poza parkowaniem na chodniku kołami przedniej osi. Aha i jeszcze jedno. Nie ma takiego „działu który nazywa się, albo chociaż zaczynałby się od słów: „zabrania się parkowania”

jprdl kto odpala auto „zeby sie nagrzało” na jalowym biegu … a juz wiem ci z 30letnim doświadczeniem którzy jeżdzą tyle lat bez wypadku i nie musza przestrzegac przepisów. drugie pytanie kto wietrzy chate zimą miedzy 6 a 8 rano LOL

Wystarczy, że okno jest rozszczelnione…. A letnią porą uchylone a kierowca odpala ropniaka i chmura dymu idzie aż ponad dach po oknach i balkonach 4 piętrowego bloku a benzyniak nie dymi ALE na zimno katalizator jeszcze nie działa…(taki smród potrafi mnie obudzić ze snu przy uchylonym/rozszczelnionym oknie, bo niektórzy startują do pracy znacznie przed 6 rano) a kierowca zimą skrobie szyby a letnia porą czeka na żonę, która właśnie kończy makijaż i zaraz zejdzie do samochodu. Co ciekawe tyłem do okien bloku parkują lokatorzy bloku z naprzeciwka. Mieszkańcy bloku z parkingiem tuż pod oknami parkują przodem bo po prostu znają… Czytaj więcej »

Nalezy parkowac auta przy wjezdzie do miasta a dalsza droge pokonac rowerem

PoRD Art.47. mówi tylko i wyłącznie o parkowaniu przodem i dopuszcza a nie nakazuje i dotyczy to miejsca gdzie jest chodnik. Parkowanie tyłem jest bardziej precyzyjne i można sie wcisnąć szczególnie kiedy sąsiad musi zaparkować tak żeby jego gruba żona mogła sie wytoczyć z zaparkowanego auta. Jakby nie można było wysiąść przed parkowaniem i wyjąc zakupów. Druga sprawa ze przy naszych blokach nie przypada nawet 1 msc na mieszkanie stąd wszystkie spięcia a żeby nie było łatwiej lokatorzy którzy kupili mieszkania zaadaptowane z lokali usługowych po złości wnioskują o montaż słupków powołując sie na przpis zakazujacy parkowania bliżej niz 10m… Czytaj więcej »

Ten kto lubi wsiadać do ciepłego :), a mieszkanie miło się wietrzy tuż przed wyjściem do pracy żeby wrócić do świeżego, to chyba całkiem logiczne 🙂

Polecam film na youtube „Czy rozgrzewac silnik na postoju? Silnik vs zima” autora „Miłośnicy 4 kółek”

Diesel musi dymic !

chyba twoj stary bo moj ani trochę

Zimny ZAWSZE przy rozruchu zadymi.

„ZAWSZE” a to dobre… przy obecnych już od dłuższego czasu EURO 6 to zapachu spalin za bardzo nie czuć. Nawet stare kilkunastoletnie, jeśli są sprawne tot przy zimnym starcie nie dymią.

Taaaaak…. Szczególnie jak auto ma wycięty filtr DPF lub katalizator w benzyniaku. Wczoraj jak wyszedłem ze sklepu to podjechał benzyniak (rozgrzany bo nawet wentylator się włączył) a śmierdziało jakby zimno dopiero co odpalił silnik. Na bank wycięty katalizator.

Zygfryd ty bogolu , a nie bo jezdzisz dieslem i zanieczyszczasz srodowisko zamiast hybrydą albo elektrykiem Panie Eko

zgadzam się z tobą, rowery nie dymią, kup sobie samochód to będziesz wiedział ze dymi zimą

To może zamiast „zakaz” lepiej napisać „uprzejmie prosimy” skoro nie ma paragrafu.

Najwyższy czas aby taki przepis wprowadzić. Była u nas tabliczka prosimy i nikt nie reagował.

Stalinowcy nie umieli napisać: „Proszę parkować przodem do budynku”. Mają we krwi zakazy i nakazy.

Była u nas tabliczka prosimy i nikt nie reagował.

O to to!

Stalinowcy nie potrafią się dostosować do prośby, więc trzeba dla nich twardego zakazu, bo wtedy się boją. To samo się tyczy miejsc parkingowych dla rodziców z dziećmi pod marketami. Wszyscy mają to gdzieś. Do czasu jak dziecko nieostrożnie otworzy drzwi samochodu na zwykłym, wąskim miejscu parkingowym i zarysuje zaparkowany obok samochód. Wtedy jest awantura.

Miałem dokładnie taki sam przypadek z rurami wydechowymi skierowanymi do mojego okna. Szczególnie rano w okresie zimowym kiedy to kierowcy zaparkowanych pod oknem samochodów rozgrzewki swoje silniki , palili papierosy a cały dym walił do mojej sypialni. Spółdzielnia mieszkaniowa rozwiązała ręce wymawiając się brakiem przepiśów odnośnie tej sprawy. Jednak mój prawnik taki przepis odnalazł !!!!. Parkowanie samochodu od ściany budynku w której znajdują się okna lub drzwi wejściowe jest ZABRONIONE jeżeli odległość po między ścianą budynku a samochodem zaparkowanym jest mniejsza niż 7 metrów. Wiadomo , że w warunkach blokowisku jest trudno utrzymać taką odległość ale przepis jest i parkowanie… Czytaj więcej »

Nie ma takiego zakazu.

zamiast wydawac na prawników zainwestuj w klimatyzacje z filtrem hepa i problem z głowy. Mieszkam na 4 pietrze sasiad parkuje 25 letniego lublina tyłem ale nie szukam problemu na siłe

Nie jestem w stanie zrozumieć roszczeń Jak bym nie stanął to będę dmuchał spalinami w okna jednego bloku albo drugiego Proszę mnie oświecić

Samochody parkujące tyłem pod moim balkonem mają wydech w odległości 6 m od ściany bloku. Kiedy parkują przodem wydech jest skierowany na osiedlową uliczkę o szerokości 6 m. Potem jest trawnik 8 m, dalej chodnik 2 m i następnie trawnik 5 m i już ściana bloku naprzeciwko.Czyli wydech wtedy jest około 25 m od ściany tego drugiego bloku. Co ciekawe TYLKO l kierowcy z bloku naprzeciwko parkują tyłem pod naszymi balkonami. Kierowcy z naszego bloku parkują przodem aby sobie i sąsiadowi nie dmuchać spalinami w okno. Jest też mały parking przed częścią bloku naprzeciwko. Tam kierowcy parkują TYLKO przodem do… Czytaj więcej »

Wprowadzic zakaz parkowania i problem z glowy(czyzby)

Na Drewnowskiej wprowadzono zakaz parkowania między blokami….

W tym bloku parking jest naprawdę blisko. Ciekawi też przypadek pewnego pana z parteru, który jakby tylko mógł to by swoim zabytkowym Touranem wjechał sobie do domu:)

U mnie jest parking między dwoma blokami, zawsze będzie się tyłem do budynku 😅😅😅

Jak jest wąska uliczka pomiędzy dwoma blokami to jedyna forma parkowania to wzdłuż uliczki. Nie ma więc dylematu do którego bloku parkować przodem a do którego tyłem.

Pfff… problemy życia codziennego. I tak będę parkował tyłem. Pozdrawiam mieszkańców tych bloków…

A zaparkujesz tyłem pod własnym balkonem czy tylko pod nie swoim blokiem tak parkujesz?
Nie pozdrawiamy….

Co grozi za niestosowanie sie do tej tabliczki ?

Jak byś przeczytał artykuł to byś wiedział

kiedy parkuję przodem to przeważnie na balkonie stoi w majtach i koszulce jakiś gośc i paląc peta wlepia we mnie ślepia. czuje się wtedy wizualnie gwałcona. będę parkowała tyłem.

Administracja nr 4 jest mistrzem dziwnych projektów przykład pierwszy z brzegu na ul Ossowskiego blok 281 już osiem miesięcy robią stojak na rowery jak do tej pory zamocowali stojak na dwóch płytach chodnikowych który obecnie jest zarośnięty przez pokrzywy które dodatkowo skutecznie maskują psie kupy, gratuluje pomysłu i wykonania. Co do parkowania parkowanie tyłem jest bezpieczniejsze. Załóżmy, że nagle zarządzono ewakuację. Jeżeli polecenie brzmiało: „wiej, ile sił w nogach”, wiadomo, że biegniemy najdalej, jak się tylko da. Zostawiamy samochód, bo w stresie mielibyśmy problemy z trafieniem kluczykiem do stacyjki. Jeżeli jednak zarządzono powolną ewakuację obiektu, zawsze szybciej i łatwiej wyjadą… Czytaj więcej »

A jak mam Dodga Vipera z wydechem z boku, to tyłem mogę? 🙂

jaki masz procesor i grafikę?

oczywiście, że tak

Hehe, a ja mam wydechy wychodzące z progów na boki. I co teraz? Żeby uprzykszać ludziom życie musze parkować równolegle?! Jak to tak?!