Strona główna Aktualności Z miasta Lewica chce upamiętnić wyburzony pomnik (SONDA)

Lewica chce upamiętnić wyburzony pomnik (SONDA)

52
Radni miejscy należący do Lewicy złożyli do prezydenta Pabianic interpelację w sprawie upamiętnienia pomnika Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe, który 54 lata stał na tutejszej starówce. 

Pod interpelacją podpisała się Aleksandra Stasia i Piotr Duraj. Radni wnioskują o uwzględnienie w projekcie modernizacji Starego Rynku historycznej tablicy pamiątkowej, która będzie przypominać, że taki pomnik tu stał. Działacze Lewicy chcą zapłacić za tablicę i zapewniają, że nie będzie nosiła symboli komunistycznych.

Czy na starówce powinna stanąć tablica przypominająca o pomniku?

Batalia o pomnik toczyła się ponad 4 lata. W 2018 roku weszła w życie ustawa o dekomunizacji przestrzeni publicznej, a pomnik Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe odsłonięty na 20-lecie PZPR jednoznacznie kojarzył się z ustrojem komunistycznym. To, że propaguje komunizm potwierdził Instytut Pamięci Narodowej.
Przeciwko wyburzeniu byli m.in. działacze SLD. Zgłosili nawet Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do prokuratury, za to, że ten wykreślił pabianicki pomnik z listy zabytków. Prokuratura umorzyła jednak śledztwo w tej sprawie. Ostatecznie rozbiórka pomnika rozpoczęła się na początku grudnia 2022 roku.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
52 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Można rozmawiać o ewentualnym upamiętnieniu bojowników o wyzwolenie społeczne i narodowe i o tym jaka miałoby mieć obecnie formę.

Jednak upamiętnianie koszmarnego pomnika, który takie upamiętnienie udawał jest nieporozumieniem. Oni chcą zrobić upamiętnienie upamiętnienia?

JP2, Kaczyńskiego pomniki się należą! Kościół obok…

Jeśli nie będzie tam chwalenia komunizmu to myślę że taka tablica spokojnie mogłaby powstać. Trzeba upamiętniać dzieje miasta, jakie by one nie były.

Co Ty chcesz upamiętniać? Najazd Rosjan na Pabianice, mordy, gwałty i kradzieże? Żadnego wyzwolenia nie było. Swoją drogą pabianice dalej w komunie siedzą.

Wyzwolenia nie było, ale była komusza propaganda która próbowała zrobić z najazdu wyzwolenie, między innymi za pomocą tego pomnika. I tak powinno to zostać opisane na tej tablicy. Jako przestroga dla kolejnych pokoleń.

Poproszę źródło mówiące o tym najeździe na Pabianice. Z mordami, gwałtami I kradzieżami.

IPN

Żadnej wzmianki o mordach, kradzieżach i gwałtach w Pabianicach nie ma. Jakieś konkretne źródło?

Napisałeś „Najazd Rosjan na Pabianice, mordy, gwałty i kradzieże?” Ciągle nie widzę nic o tych Pabianicach. Żadnej wzmianki o najeździe, żadnej o mordach, żadnej o gwałtach i żadnej o kradzieżach.

W całej Polsce takie praktyki się odbywały , ty tak na poważnie?, chcesz adresy nazwiska może jeszcze?, nie miałeś babci dziadka?, nie opowiadał nikt w rodzinie ,jak to ruscy byli gorsi od Niemców?,no chyba że twoi potomkowie na czołgach przywiezieni to się nią ma co dziwić.

Tak poproszę nazwiska. Już w latach dziewięćdziesiątych robiłem rozeznanie w tym temacie i nic takiego w Pabianicach nie miało miejsca. Z Twojego linka wynika, że właśnie nie w całej Polsce, więc chyba dobrze nie przeczytałeś. Ale jak już tak lubisz tę stronę internetową, to przeczytaj to: https://ciekawostkihistoryczne.pl/2015/06/15/ziemie-odzyskane-gwaltem-w-1945-roku-nie-tylko-sowieci-brali-sila-niemieckie-kobiety-18/
Może przestaniesz zapalać znicze polskim żołnierzom?

Last edited 1 miesiąc temu by Tenmu

Czerwona blać niech zginie na wieki żadnych symboli PO czerwonych

to nie już pomnika ? co te Pisiory robią z naszą historią ?

Może upamiętnić pierwszy nocnik Przewodniczącego pabianickiej lewicy i odwzorować z oryginałem. Lewica niech popracuje nad poprawą życia w naszym mieście, a nie zajmuje się głupotami. Niech pokażą że stać ich na coś sensownego, chyba że to szczyt intelektualnych możliwości.

Upamiętnić pamięć o upamiętnionych.
Lewice dotyka demencja starcza.

ja chciałbym pomnik Franka Zappy

albo chciałbym pomnik Milesa Davisa

jestem za ustawieniem tam większego nowszego w formie pomnika upamiętniającego wyburzenie tego pomnika 🙂 coś w stylu niu ejcz lub vintycz.

Przechodziłem wczoraj i póki co stoi toi toi. Jak dla mnie bomba, gdyż jest to symbol odzwierciedlający stanu umysłu jednych i drugich. Poza tym jedyny działający szalet w mieście. Wesołych świąt. Pozdrawiam.

Last edited 1 miesiąc temu by Edmond Dantes

A dziwią się że niszczy się pomniki JPll. Karzą wierzyć w Boga a modlą się do kamiennych figur.

A może zamiast zajmowaniu się poronionemu pomysłowi KOMUCHÓW, powinniśmy wziąć pod uwagę likwidację tablic na ,,pomniku żołnierzy” ZSRR ,a które jeszcze do tej pory znajdują się w kwaterze na cmentarzu katolickim. 4 tablice w językach polskim i ,,radzieckim”, gloryfikują w/w ,,oswobodzicieli” za to że przynieśli nam ,,WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ”. To już tyle lat po wojnie, i tyle lat niby po,, upadku” komunizmu że to może być HAŃBA I WSTYD na całą Polskę. Proponuję żeby choć dla częściowego złagodzenia bólu i tęsknoty za reliktami ,,tamtej” epoki, tablice te za własne pieniądze zdjęli i przenieśli do swych domów TOW. Stasiak i Duraj.… Czytaj więcej »

Siwy dzięki że istnieje. A już myślałem że to ja jestem najgłupszy.

A jednak znalazła się mikrocząsteczka mózgu która pozwoliła ci dobrze pomyśleć. Bo to już dawno ktoś powiedział,, że trzeba mieć choć trochę rozumu, żeby zrozumieć że się go nie ma”. Na zakończenie powiem ci, że dyskusja z TAKĄ ISTOTĄ jest poniżej mojej godności. a więc ŻEGNAM !!!!!, i mimo wszystko życzę udanych Świąt,

Po pierwsze mam gdzieś twoje życzenia. Po drugie dzięki za komplement o 1 cząsteczce mózgu. Ja niestety nie mogę się zrewanżować bo w takiej istocie jak ty nie stwierdzono żadnej. (słownie zero)

Haburę na cokół!

Popieram! Betonowe buty i na cokół, żeby nie łaził po starostwie.

Serce rośnie patrząc na wynik głosowania, precz z komuną

Naprawdę?

Przemo się pogubił haha. Dotrze to do niego za tydzień

Ale to rozumiem na koszt własny?

Putina niech zaproszą…

To zdjecie świetnie oddaje stan tej dyskusji. Te 4 osoby na pierwszym planie są dokładnie jak ten pomnik. Rozsypują się.
Czemu, skoro lewicy tak bardzo zależało na tym pomniku to nigdy o niego nie dbali.
Cokół jak i sam pomnik się rozpadał, był brudny, ze śmieciami pod nim i pewnie nie raz obsikany.
Zupełnie pomijając pisowską ustawę, to ten wasz sowiecki pomnik był zwyczajnie paskudny i zaniedbany.
Na szczęście był i już nie musimy na to patrzeć

papieża dajcie. takiego największego, wyższego od najwyższego budynku w Pabianicach. Bedzie co malować tęczowymi barwami. To będzie taka ścianka wspinaczkowa połączona z miejscem do malowania. A pod onym pomnikiem budka z kremuffkami. Tyle, że nie papieskie ale pkp-owskie. Z całą gamą utwardzaczy, i innych E-roztworów. A co niedziela ksiundz niech jarmark otwiera z ciupagami spod samiuśkich Tater i z muszelkami z urobiska z przekopu mierzei wiślanej. Do tego jazgot Maryli z głośników…kolorooowych jarmarków…blaaaszanych zegarków. Po każdej mszy świntej kobiety wychodząc z kościoła zmieniają moherowe berety na przepiękne kapelusze rodem z hipodromów Ascot. Panowie zgromadzeni przy uroczym wyszynku raczą sie staropolskim… Czytaj więcej »

Azowiec czy Volksdeutsch?

janusz czy grażyna?

Mamy onuce na EPA

W twojej pustej i chorej głowie. powstał wg. ciebie wspaniały, oryginalny, godny wielu nagród i jeszcze niedoceniony komentarz. A prawda jest taka że on nie wywołuje ani podziwu, ani aplauzu, ani nawet śmiechu,To jest po prostu ŻENADA.
Wyrazy szczerego i głębokiego współczucia, jedynie dla ciebie, gdyż rodzina to na pewno już cię dawno opuściła z powodu twej już na pewno strasznej i nieodwracalnej choroby umysłowej.
Mimo to UDANYCH i SPOKOJNYCH ŚWIĄT, oraz mimo wszystko zdrowia.
W twoim przypadku szkoda że tylko fizycznego, ale dobre chociaż i to.

Dziękuję za życzenia świateczne i odwzajemniam się tym samym. Cieszę się że przeczytałeś i postanowiłeś skomentować. O to właśnie chodziło. Krytykę przyjmuję z pokorą. Dziękuję za twoją troske o moje zdrowie.
Naprawdę miło jest przeczytać tak napawający optymizmem komentarz. Oby więcej tak życzliwych ludzi na forum.

Cześć Siwy. Dzięki że istniejesz. A już czułem się głupio.

Złota myśl z podręcznika dla akwizytorów ?

TVN wychował sobie i przywiązał do siebie widza, czytelnika i użytkownika uważającego się za najlepszy możliwy model współczesnego obywatela takiego kraju jak Polska, a w istocie będącego mieszanką leminga, pretensjonalnego Europejczyka, pseudonowoczesnego postępowca, lewicowego tolerancjonisty, pensjonarskiego światowca, progresywnego koniunkturalisty, politpoprawnego oportunisty czy też antyklerykała

Oglądając TVN trzeba choć minimalnie pomyśleć. TVP za to, w każdych wiadomościach przedstawiając w negatywnym świetle nazwisko Tusk (średnio 19 razy na półgodzinne wiadomości), hipnotyzuje głupich, jak Kaszpirowski. Oni nic nie muszą. Wiedzą kto jest złem tego świata. Maja podane na tacy. Pewnie im się nawet śni.
To takie delikatne nawiązanie do lemingów, o których pisałeś.

Last edited 1 miesiąc temu by Telewidz

Jego wina, jego wina, jego bardzo wielka wina.

87b7b50de0612ba0c68af9f1283f8f9a,0,0,0,0.jpg

A coś własnego potrafisz napisać, czy tylko bezmyślnie kopiujesz przeruchane frazesy od intelektualnych tuzów myśli pisowskiej?

Można upamiętnić ludzi lub wydarzenia, ale pomnik? 😳

To „wyzwolenie” było podobne do „wyzwalania” obecnie Ukrainy. Ludzie mordowani, katowani z dziurami po kulach z tył głowy. By w obecnych czasach proponować coś takiego to trzeba być kompletnie oderwanym od rzeczywistości. Gratuluję zejścia do poziomu rynsztoka.

A na zdjęciu czterech stetryczałych ubeków wraz z rodziną.

Matoły jeszcze raz matoły

To się dzieje naprawdę?

To całe lewe towarzysztwo wysłać do Donbasu na front, szybko by się odechciało pomników dla „wyzwolicieli”. Myślałem że lewica jest na tyle „odrodzona” że takie tematy ma za sobą. Pomyliłem się czerwoni zabetonowani towarzysze wiecznie żywi jak Lenin.

Szkoda że nikt nie pamięta wizyty w 1979r pana Roberta Nesta Marleya. Co prawda koncertu nie zagrał ale była strasznie gęsta atmosfera a diabelska nuta niosła radość i ekstazę…Pomnik Mu!