Strona główna Styl życia Uroda i zdrowie L-karnityna i jej wpływ na organizm ludzki

L-karnityna i jej wpływ na organizm ludzki

0

L-karnityna jest organicznym związkiem chemicznym. Syntetyzuje się ją z lizyny oraz metioniny. L-karnityna występuje często w suplementach dla osób odchudzających się, gdzie można ją spotkać wraz z chromem czy spiruliną. Karnityna występuje w organizmie człowieka w postaci dwóch izomerów L oraz D. Forma L jest aktywna biologicznie i to właśnie ona obecna jest w suplementach diety. L-karnityna jest wytwarzana przez ludzki organizm, jednak jeśli jest jej za mało, może wystąpić konieczność skorzystania z suplementów diety.

Rola L-karnityny w organizmie człowieka

L-karnityna bierze udział w metabolizmie lipidów. Jest ponadto niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ odpowiada za transport długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do mitochondriów, gdzie tworzy się energia konieczna dla prawidłowego funkcjonowania komórek. L-karnityna wchłania się w przewodzie pokarmowym. Hamuje powstawanie tkanki tłuszczowej. L-karnityna obecna jest m.in. w mięśniach szkieletowych oraz mięśniu sercowym, zatem jej niedobór czy suplementacja będą miały wpływ głównie na ich funkcjonowanie. L-karnityna bierze również udział w przemianach węglowodanów, procesie termogenezy, transporcie zbędnych metabolitów. Wykazuje działanie antyoksydacyjne, a ponadto wpływa na aktywność hormonów. L-karnityna ma również korzystne działanie na układ nerwowy, a także bierze udział w metabolizmie rozgałęzionych aminokwasów i w przemianach węglowodanów. Więcej informacji na temat roli, jaką odgrywa L-karnityna oraz polecane suplementy znajdziesz pod linkiem https://ostrovit.com/pl/menu/l-karnityna-18790.html.

L-karnityna a odchudzanie

L-karnitynę jako suplement diety często stosują osoby, którym zależy na pozbyciu się zbędnych kilogramów. L-karnityna wspiera bowiem procesy spalania kwasów tłuszczowych, a w konsekwencji zmniejsza powstawanie zapasów tłuszczu w postaci tłuszczu podskórnego. Ponadto L-karnityna wspiera spalanie tkanki tłuszczowej, ponieważ jej działanie wiąże się z utlenianiem kwasów tłuszczowych. Odpowiednia ilość L-karnityny, zgodna z dziennym zapotrzebowaniem, będzie zatem skutecznie wspierała gubienie tłuszczu.

Nadmiar lub niedobór L-karnityny: czym grożą?

Skutki niedoboru L-karnityny w organizmie człowieka mogą być mocno odczuwalne. Niedobór L-karnityny może wystąpić jako niedobór pierwotny, o podłożu genetycznym lub niedobór nabyty. Niedobory wiążą się z zaburzeniami transportu komórkowego. Ponieważ L-karnitynę znaleźć można głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak mięso, czy przetwory mleczne, na jej niedobory w szczególności narażone są osoby stosujące dietę wegetariańską i wegańską. Skutki niedoboru karnityny w organizmie mogą być widoczne np. poprzez miopatie, czyli uszkodzenia mięśni, a także osłabienie mięśni.

Negatywne konsekwencje może mieć również nadmiar L-karnityny. Zbyt częste stosowanie L-karnityny może wiązać się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, jak np. ból brzucha czy biegunka.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments