Strona główna Styl życia Krótkoterminowe ubezpieczenie auta – kiedy można je wykupić?

Krótkoterminowe ubezpieczenie auta – kiedy można je wykupić?

0

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego ma obowiązek wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). Takie ubezpieczenie chroni kierowcę przed finansowymi konsekwencjami wyrządzonych na drodze szkód.

W przypadku spowodowania kolizji lub stłuczki, to nie kierowca, a ubezpieczyciel będzie miał obowiązek pokrycia kosztów naprawy auta osoby poszkodowanej.

Ubezpieczenie OC nie pokryje kosztów naprawy pojazdu sprawcy.

Polisę ubezpieczeniową zawiera się z reguły na rok. Istnieją jednak przypadki, kiedy umowa z ubezpieczycielem podpisywana jest na krótszy okres. Ubezpieczenie komunikacyjne, które obowiązuje krócej niż 12 miesięcy, nazywane jest ubezpieczeniem krótkoterminowym.

Dowiedz się więcej o ubezpieczeniach komunikacyjnych w serwisie Liberty Ubezpieczenia

Kiedy można zawrzeć ubezpieczenie krótkoterminowe?

Istnieje kilka przypadków, kiedy zawarcie ubezpieczenia krótkoterminowego jest szczególnie zasadne.

1. W przypadku czasowej rejestracji auta

Powinieneś wykupić polisę krótkoterminową, jeśli Twój samochód jest zarejestrowany jedynie czasowo. Najczęściej zdarza się to w przypadku, kiedy kierowcy chcą wywieźć auto za granicę lub potrzebują bezpiecznie dojechać do miejsca naprawy lub stacji kontroli pojazdów (w celu wykonania przeglądu).

W takich sytuacjach wskazane będzie wykupienie ubezpieczenia na 30 dni. Dokładnie tyle ważna jest czasowa rejestracja.

2. Jeśli sprowadziłeś auto z zagranicy

Jeśli zdecydowałeś się na sprowadzenie samochodu z zagranicy, musisz wiedzieć, że na jego rejestrację w Polsce masz jedynie 30 dni. Dokładnie na taki okres możesz też wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe, które umożliwi Ci uregulowanie niezbędnych formalności bez konieczności zawierania umowy z ubezpieczycielem na rok.

Co ważne, po upływie 30 dni nie możesz wykupić kolejnej polisy krótkoterminowej. Polisa nie odnowi się również automatycznie. Po okresie jej trwania musisz zawrzeć długoterminową, standardową umowę z ubezpieczycielem.

3. Jeśli posiadasz pojazd wolnobieżny lub historyczny

Mianem pojazdów wolnobieżnych określa się wszystkie pojazdy silnikowe, fabrycznie skonstruowane tak, by nie przekraczały prędkości 25 kilometrów na godzinę. Są to maszyny budowlane, leśne czy transportowe. Ubezpieczenie dla takich pojazdów można zawrzeć na minimum 3 miesiące. Wyjątkiem są tu jednak ciągniki rolnicze oraz inne maszyny, użytkowane w gospodarstwie rolniczym. Minimalna długość polisy to w ich przypadku 12 miesięcy.

Pojazdy historyczne to:

– pojazdy zabytkowe w rozumieniu Prawa o ruchu drogowym;

– pojazdy mające co najmniej 40 lat;

– pojazdy mające co najmniej 25 lat, które zostały przez biegłego rzeczoznawcę uznane za unikatowe.

W ich przypadku minimalna długość ubezpieczenia wynosi 30 dni.

Zarówno pojazdy wolnobieżne, jak pojazdy historycznie, nie muszą posiadać ciągłości ubezpieczenia OC. Wszystko dlatego, że nie poruszają się one po drogach regularnie.

Jeśli właściciel planuje używanie maszyny transportowej lub udział w zlocie zabytkowych aut, może wykupić polisę jedynie na czas użytkowania pojazdu.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments