Strona główna Styl życia Korekta deklaracji podatkowej łatwiejsza niż myślisz

Korekta deklaracji podatkowej łatwiejsza niż myślisz

0

Złożenie deklaracji PIT jest obowiązkowe w przypadku każdej osoby, która osiągnęła dochody w danym roku podatkowym. Dotyczy to nie tylko dochodów z tytułu umowy o pracę, ale również umowy o dzieło lub umowy zlecenia. Ponadto konieczne jest rozliczenie podatków w przypadku najmu nieruchomości, zysków ze sprzedaży akcji lub innych papierów wartościowych, a także zarobków z tytułu posiadanych praw autorskich. W związku z mnogością przepisów dotyczących rozliczania podatków w Polsce, nietrudno o pomyłkę przy wypełnianiu PIT. Jeśli pomylisz się i złożysz błędnie wypełniony formularz, niezbędna jest korekta deklaracji. Sprawdź, jak jej dokonać.

  1. Korekta deklaracji bez ryzyka kary
  2. Kiedy można dokonać korekty PIT?

Co roku kilka milionów dorosłych Polaków składa deklaruje podatkową w swoim urzędzie skarbowym. Na jej podstawie dokonuje się obliczenia wysokości należnych składek, dzięki czemu fiskus sprawdza, czy podatnik zapłacił tyle podatku, ile powinien. Jeśli popełni się błąd przy rozliczeniu, można poprawić PIT. W tym celu składa się korektę deklaracji.

Korekta deklaracji bez ryzyka kary

Korekta deklaracji PIT jest przeznaczona dla każdego podatnika, który złożył PIT w terminie, jednak pomylił się przy wypełnianiu formularza. Dotyczy to wszystkich rubryk w dokumencie, zarówno wysokości przychodów i dochodów, jak i zapłaconych zaliczek. Korekty można dokonać również, gdy popełni się błąd przy wypełnianiu KRS organizacji pożytku publicznego lub numeru konta, na który ma być zwrócony nadpłacony podatek dochodowy.

Wysyłając poprawioną deklarację podatkową przez e-pity, niczego się nie ryzykuje i nie traci. Korektę składa się bez żadnych kar, bez względu na to, gdzie popełniło się błąd w formularzu. Urząd skarbowy czeka na złożenie poprawionego PIT-a przez określony czas, dlatego ważne jest jedynie dopilnowanie, by poprany PIT złożyć przed upływem wyznaczonego okresu. Jeżeli nie dopilnuje się terminu poprawienia skorygowanego formularza, urząd skarbowy ukaże podatnika.

Kiedy można dokonać korekty PIT?

Korekty PIT można dokonać w każdym przypadku pomyłki w formularzu z wyłączeniem sytuacji, gdy wobec podatnika toczy się postępowanie. Jeśli sprawa została skierowana do sądu lub komornika, podatnik nie może poprawić rubryk, których dotyczy postępowanie.

Korektę deklaracji podatkowej wysyła się przez Twój e-PIT w formie elektronicznej, za pośrednictwem Poczty Polskiej lub zanosi się osobiście do właściwego urzędu skarbowego. Dzięki temu ma się różne możliwości dostarczenia korekty na czas. To umożliwia jest bezproblemowe złożenie w terminie, nawet gdy mieszka się z dala od miejsca, w którym rozlicza się podatki. Co ważne, deklarację można poprawiać przez 5 lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku. Dzięki temu można odzyskać z urzędu skarbowego nadpłacony podatek dochodowy, jeżeli pobrano zbyt wysokie zaliczki na jego poczet.

Aby uniknąć błędów przy rozliczaniu podatku dochodowego i wypełnianiu PIT, powinno się skorzystać ze specjalnego programu do wypełniania deklaracji podatkowej. Dzięki niemu szybko wypełni się każdy PIT, a ewentualne błędy zostaną zniwelowane. Aplikacja jest darmowa, dlatego może z niej skorzystać każdy podatnik. Obsługa programu jest prosta, gdyż użytkownik otrzymuje podpowiedzi, które dane z pit-11 ma podać i nie musi wiedzieć, gdzie wpisać je w formularzu przedkładanym w urzędzie skarbowym. W ten sposób łatwo rozliczyć się nawet kilka pitów z różnych firm, a także dochody z innych źródeł (np. z najmu mieszkania, prowadzenia działalności gospodarczej)

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments