Strona główna Styl życia Kontrolki w samochodzie – które co oznaczają?

Kontrolki w samochodzie – które co oznaczają?

0
Car dashboard and wheel close up

Własny samochód ułatwia sprawne przemieszczanie się z punktu A do punktu B.  Pojazd musi być sprawny technicznie, co wiąże się z obowiązkami spoczywającymi na jego właścicielu.

Kontroli w samochodzie – czy należy się ich obawiać?

Nowoczesne samochody z przytupem zdominowały rynek pojazdów nowych i używanych. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu komputer kojarzył się większości z nas urządzeniem, którego używa się w domu. Komputery stacjonarne, które z czasem zostały wyparte przez laptopy, stały się symbolem nowoczesności. Nowoczesna technologia dotarła również do motoryzacji, przez co coraz częściej słowo „komputer” nie dotyczy już tylko popularnych „pecetów”. Inżynierowie pracujący dla największych producentów samochodów sprawnie i wręcz niezauważalnie doprowadzili do sytuacji, w której komputery znalazły zastosowanie również w autach, które codziennie przemierzają po naszych polskich drogach setki kilometrów. Dzięki temu niemal każdy, kto posiada własne „cztery kółka” – często nie zdając sobie nawet z tego sprawy – może korzystać ze wsparcia nowoczesnych rozwiązań.

Najprostszym i najlepszym przykładem mogą być kontrolki w samochodzie. Umiejętne korzystanie z sygnałów, które wysyła do nas komputer w samochodzie, pomaga w odpowiednim dbaniu o pojazd. Część z nich może wręcz zapobiec bardzo poważnej awarii – na przykład silnika. Nic więc dziwnego, że dla większości z nas omawiany temat jest trochę stresujący. Nie ma bowiem kierowcy, który – widząc na swojej desce rozdzielczej komunikat – nie stresowałby się jego ewentualnymi konsekwencjami. Na szczęście kontrolki w samochodzie nie zawsze wiążą się z poważnymi usterkami i nie wymagają natychmiastowej reakcji ze strony kierującego.

Jak prawidłowo odczytywać kontrolki w samochodzie

Przyjacielem każdego kierowcy są kontrolki, które oznaczone są kolorem zielonym. Informują one kierowcę o światłach, włączonych kierunkowskazach czy jeździe w trybie ekologicznym. W dużym skrócie: jeżeli na swojej desce rozdzielczej zobaczysz kontrolki oznaczone takim kolorem, to nie ma się o co martwić. Są to typowo kontrolki informacyjne. Drugim typem kontrolek, które mogą pojawić się na desce rozdzielczej, są te oznaczone kolorem żółtym: informacyjno-ostrzegawcze. Ich pojawienie się może oznaczać pewne problemy. Przykład? Kontrolka epc. Jej pojawienie wystąpienie oznacza najczęściej problemy z elektryką w samochodzie. W celu dokładnego sprawdzenia czego dokładnie dotyczy problem, należy udać się do najbliższego warsztatu. Najczęściej problem dotyczyć awarii: czujnika położenia wału, świateł stop, czujnika świateł, przepustnicy, układu chłodzenia lub systemu zasilania paliwem. Dobrą wiadomością w tym wypadku jest to, że żółta kontrolka epc nie wymusza na kierowcy, natychmiastowego zatrzymania pojazdu a jedynie informuje o konieczności pilnego sprawdzenia ewentualnej usterki. Trzeba to zrobić oczywiście jak najszybciej i nie bagatelizować tego problemu.

Zwiastunem dużych problemów są niestety czerwone kontrolki w samochodzie. Ich pojawienie się wymusza na kierowcy natychmiastowe zatrzymanie pojazdu. Najczęściej awarie dotyczą: układu hamulcowego, poziomu oleju, niesprawnych poduszek w samochodzie lub awarii silnika. Każda z wymienionych – przy braku unieruchomienia auta na najbliższym parkingu – może doprowadzić do poważnej awarii pojazdu.

Gdzie szukać informacji o kontrolkach w samochodzie?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie, co oznacza konkretna kontrolka na desce rozdzielczej, jest skorzystanie z książki serwisowej, która powinna znajdować się w każdym aucie. Nie zawsze jednak takowe faktycznie znajdują się na wyposażeniu samochodu. Na szczęście w takiej sytuacji z pomocą przychodzi Internet i strony, które są w stanie zapewnić fachową pomoc. Takową jest na przykład motoklub.pl. Prowadzący wymieniony portal zadbali o to, aby w jego treści znalazły się informacje dotyczące kontrolek samochodowych i wielu innych, przydatnych porad, które mogą przydać się w trakcie podróży samochodem.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments