Strona główna Aktualności Konkurs Kruka trwa. Szukamy głowacicy

Konkurs Kruka trwa. Szukamy głowacicy

1
Piąte zwierzę zagościło na muralu w naszym mieście tym razem na osiedlu Bugaj. Kto je odszuka, ma szansę na nagrodę od Kruka.

Tym razem bohaterem „ścianki” jest ryba głowacica. Namalował ją Adam Wirski, słynny Kruk, realizujący projekt „Eko Tuzin 2022”, na który dostał wsparcie finansowe od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na muralach znajdzie się łącznie 12 zwierząt, których gatunek zagrożony jest wyginięciem.

– Sześć z nich jest z polskiej czerwonej księgi gatunków najbardziej zagrożonych wyginięciem – mówi Kruk. – Pozostałe sześć wybrałem trochę domowo, chociażby ta ryba głowacica, która z ryb wydała mi się najciekawsza choćby przez nazwę i dlatego postanowiłem ją tu zawrzeć.

Tradycyjnie oprócz nazwy polskiej i łacińskiej znajdzie się także aktualna znana ich liczba. Kruk do zabezpieczenia malowideł używa specjalnych ekologicznych środków, które mają pochłaniać dwutlenek węgla.

W różnych częściach miasta cieszą oko już: wąż Esculapa, kozica tatrzańska, foka szara, rybitwa czubata i właśnie ryba głowacica. Kruk namaluje jeszcze orlika grubodziobego, bekasika, wilka szarego, sóweczkę zwyczajną, rysia euroazjatyckiego, pszczołę miodną i niedźwiedzia brunatnego.

Aby wziąć udział w konkursie, w którym do wygrania jest plecako-worek z własnoręcznie wykonanym logo artysty, wystarczy zastosować się do wskazówek przedstawionych poniżej.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

20 stycznia…