Strona główna Styl życia Kominek. Jak o niego dbać i o czym warto pamiętać

Kominek. Jak o niego dbać i o czym warto pamiętać

0

Chłodne popołudnia najlepiej spędza się pod kocem przy cicho iskrzącym się ogniu. Aby jednak takie chwile były naprawdę idealne, musimy odpowiednio zadbać o nasze palenisko. Nie chcemy przecież, by podczas wieczornego odpoczynku nagle okazało się, że czegoś nie dopilnowaliśmy. Zanim więc zasiądziemy przed kominkiem, najpierw dowiedzmy się jak o niego zadbać.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Decydując się na montaż kominka, nigdy nie zapominajmy, że posiadanie go wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Źle wykonana instalacja może skutkować różnego rodzaju awariami, które z kolei nierzadko kończą się prawdziwymi tragediami. Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, pamiętajmy, by nigdy nie zabierać się za samodzielny montaż paleniska – tę czynność pozostawmy profesjonalistom, którzy doskonale wiedzą, na co zwracać największą uwagę.

Kolejnym obowiązkiem każdego posiadacza kominka jest poddawanie go corocznej inspekcji. W tym celu należy skontaktować się ze specjalistą, który jednoznacznie określi stan instalacji i stwierdzi, czy piec nie stanowi zagrożenia dla domu.

Czas na rozpalanie, czyli jak wybrać dobry opał

Jeśli chcemy, by kominek posłużył nam przez wiele kolejnych lat, sprawdźmy, czym powinniśmy w nim palić. Pamiętajmy, że kondycja naszego paleniska w dużym stopniu zależy właśnie od rodzaju opału, dlatego zawsze stawiajmy na materiały wysokiej jakości. Najlepszym rodzajem rozpałki okazuje się drewno liściaste, które dzięki niewielkiej zawartości żywicy, podczas spalania nie zanieczyszcza wkładu, tym samym sprawiając, że kominek pozostaje sprawny na dłużej. Dobrym zwyczajem okazuje się również dokładnie wysuszenie polan przed spaleniem. Taki zabieg przyczynia się do poprawy i wydłużenia funkcjonowania naszego pieca.

Najważniejsza jest prezencja, czyli jak dbać o czystość

Nigdy nie powinniśmy lekceważyć czystości kominka. Zaniedbanie tego aspektu z pewnością przyśpieszy proces jego niszczenia. Żeby jak najdłużej cieszyć się naszym paleniskiem, dbajmy o to, by zawsze wyglądało schludnie. Jak to zrobić? Regularnie pozbywajmy się popiołu nagromadzonego w szufladzie pieca oraz usuwajmy sadzę odkładającą się na jego wewnętrznych ścianach. Zatroszczmy się również o okienko, przez które tak często z zachwytem oglądamy płonące polana – pamiętając, że szyby do kominków należy systematycznie czyścić, po prostu przecierajmy je po każdym użyciu. Taki zwyczaj sprawi, że będziemy cieszyć się widokiem żywego ognia jeszcze przez wiele lat.

Wyraź siebie, czyli jaki model kominka wybrać

Kiedy zastanawiamy się nad montażem kominka, wielu z nas obawia się, że palenisko nie będzie pasowało do estetycznej konwencji panującej w mieszkaniu. Na szczęście producenci bardzo skrupulatnie podchodzą do kwestii projektów swoich pieców i starają się oferować klientom kominki w wielu różnych stylizacjach. Nie ma więc znaczenia czy uznajemy się za koneserów nowoczesnych trendów, czy wolimy raczej tradycyjne aranżacje wnętrz. Wśród modeli dostępnych na rynku każdy z nas znajdzie palenisko, które nie tylko doskonale wpisze się w nasz dom, ale również będzie wyrazem naszej osobowości i charakteru.

REKLAMA

Dodaj komentarz

1600
  Subskrybuj  
Powiadom o