Strona główna Styl życia Uroda i zdrowie Kolonoskopia – nie pozwól, by zwyciężył wstyd

Kolonoskopia – nie pozwól, by zwyciężył wstyd

0

Sama nazwa tego badania u wielu pacjentów budzi grozę. Kolonoskopia źle się kojarzy, jednak jest to najlepsza metoda profilaktyki raka jelita grubego.

Pacjenci obawiają się kolonoskopii, choć ratuje ona przed zachorowaniem, a także śmiercią z powodu raka, który jest drugim najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym.
W Polsce rozpoznaje się każdego roku aż 18 000 jego nowych przypadków.

Kolonoskopia jest to badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Jest badaniem, które powoduje spory dyskomfort psychiczny – polega na wprowadzeniu rurki endoskopu do jelita grubego poprzez odbytnicę – dotyczy zatem intymnych części ciała.

Jednak to nieprzyjemne badanie pozwala na wykrycie, a często od razu na usunięcie zmian, o których nie wiemy, bo na pewnym etapie nie dają w ogóle o sobie znać, a które za jakiś czas mogą
z łagodnego gruczolaka przemienić się w złośliwy nowotwór.

Polipy (gruczolaki) tworzą się na wewnętrznych ścianach jelita. Są to łagodne nowotwory zbudowane z rozrośniętego nabłonka gruczołowego, którego zasadniczą cechą histologiczną jest dysplazja polegająca na zaburzeniach cytologicznych i architektonicznych komórek nabłonkowych, Częstość występowania gruczolaków u osób w wieku 55-64 lata waha się w zakresie od 25% do 55%. Oznacza to, że co najmniej, co czwarta osoba w tym przedziale wiekowym ma polipy.

Już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku na podstawie danych epidemiologicznych i patologicznych amerykańscy lekarze zasugerowali zależność między gruczolakiem i rakiem jelita grubego (adenoma-carcinoma sequence), przyjmując, że większość nowotworów złośliwych rozwija się z gruczolaków. Pamiętajmy więc, iż w większości przypadków rak jelita grubego powstaje właśnie z niegroźnych polipów.

Kolonoskopię wystarczy zrobić raz na 10 lat!  To dlatego, że przemiana gruczolaka w nowotwór trwa najczęściej właśnie tyle. Pacjenci, u których wykryto i usunięto w trakcie badania gruczolaki powinni powtarzać kolonoskopię co 10 lat, w rodzinach w których rak wystąpił u najbliższych krewnych – co 5 lat .

– Łagodne polipy jelita grubego zwykle nie wywołują żadnych dolegliwości. Zazwyczaj są wykrywane podczas przesiewowej kolonoskopii lub badań wykonywanych z innej przyczyny – mówi doktor Dariusz Fisiak, kierownik Specjalistycznej Pracowni Endoskopii w Pabianickim Centrum Medycznym.

Jeśli jednak występują objawy, mogą one być następujące: krwawienie z odbytnicy, krwiste stolce, zmęczenie (wskutek anemii), ból brzucha.

Wykrycie polipów i ich usunięcie powoduje, że rak jelita się nie rozwinie. Zachowamy zdrowie, a często i życie. Wykrycie raka jelita grubego w I stadium zaawansowania daje natomiast 85-100 proc. szans na całkowite wyleczenie. Im później wykrywany rak, tym gorsze rokowanie. W II stopniu zaawansowania – odsetek całkowitych wyleczeń spada do 50-80 proc.

Podczas kolonoskopii możliwe jest wykonanie drobnych zabiegów, m.in. zatamowanie krwawienia z jelita, usunięcie polipów lub łagodnych guzków błony śluzowej, pobranie z nich wycinków tkanki, które oddaje się do badania histopatologicznego.

Gdy wstyd wydaje się być silniejszy niż zdrowy rozsądek

 – Polacy wstydzą się rzeczy, których nie powinni się wstydzić – wyznaje endoskopista – To badanie jest banalne, jeśli uświadomimy sobie, ile lęku i bólu można dzięki niemu uniknąć.

Gdy pacjent boi się, że będzie bolało

  – To sprawa bardzo indywidualna. Na ból na pewno bardziej narażone są np. osoby szczupłe. Są sposoby, by temu zaradzić. Jako pierwsza pracownia w województwie łódzkim zapewniliśmy wykonywanie każdego badania w insuflacji CO2, czyli rozdmuchiwania jelita, co praktycznie likwiduje wszystkie dolegliwości po badaniu. Jest to najnowszy, sprawdzony sposób zdecydowanie poprawiający komfort wykonania kolonoskopii. Obecnie podawanie dwutlenku węgla zamiast powietrza atmosferycznego jest również promowane przez konsultanta krajowego nadzorującego Program Badań Przesiewowych jako uznaną skuteczną metodę informuje dr Dariusz Fisiak.

– Zapewniliśmy również możliwość na życzenie pacjenta przeprowadzenia całego zabiegu w znieczuleniu dożylnym, gdzie wyspecjalizowany anestezjolog z pielęgniarką zadbają, by pacjent już po zabiegu zapytał: „Kiedy wreszcie będę miał wykonane to badanie?”. Pracownię po znieczuleniu można opuścić po około 1 godzinie, pod opieką osoby towarzyszącej – dodaje endoskopista.

W pracowni Pabianickiego Centrum Medycznego pracuje wyłącznie stały sprawdzony personel, który zawsze stara się zapewnić maksimum komfortu w czasie zabiegu. Cały sprzęt endoskopowy, jego jałowość i sprawność są stale monitorowane przez serwis firmy Olympus. Wszystkie endoskopy i automatyczne maszyny myjące aparaty w czasie całej pracy są spięte kilkoma komputerami, które stale nadzorują przebieg wszystkich procesów z zapisem na serwerze pracowni. Takie systemy są tylko w najlepszych pracowniach dbających o bezpieczeństwo Pacjenta. Pabianiccy specjaliści pracują na 4 stanowiskach działających w systemie HDTV. Pracownia od roku 2000 wykonała łącznie około 60 tysięcy badań i zabiegów. Obecnie rocznie wykonuje się ich około 7 tysięcy. Ponieważ pracownia obsługuje również szpital PCM, w związku z tym jest stale wyposażana we wszelkie możliwe nowe zabezpieczenia i sprzęt gwarantujący maksymalne bezpieczeństwo dla wykonywanych procedur. Stały postęp i dostosowanie się do aktualnego stanu wiedzy medycznej to podstawa w działaniu od lat.

– Obecnie jako jedyni w województwie łódzkim prowadzimy diagnostykę nowotworów dróg żółciowych kamerą endoskopową SpyGlass DS wprowadzaną do światła przewodów żółciowych, następnym krokiem będzie kruszenie złogów laserem holmowym wprowadzanym przez kanały robocze kamery do trzustki i wątroby – mówi lekarz.

Od dwunastu lat w pabianickiej pracowni realizowany jest Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego (PBP), który jest zadaniem Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Od 2012 roku w ramach programu wysyłane są imienne, jednokrotne zaproszenia na kolonoskopię do osób w wieku 55-64 lata. Celem programu jest zmniejszenie liczby zachorowań i zgonów z powodu raka jelita grubego. Kandydatem do wzięcia udziału w programie jest każda osoba, która otrzymała zaproszenie na przesiewową kolonoskopię.

– Zaproszenie jest imienne i nie może być przekazane innej osobie – mówi doktor Fisiak. Zawiera ono proponowaną datę badania. Istnieje możliwość zmiany terminu. Z badania można również zrezygnować w dowolnym momencie. W trakcie zapisu na otrzymacie Państwo preparat do oczyszczenia jelita i niezbędne informacje dotyczące przygotowania do badania oraz jego przebiegu. Przygotowanie wymaga zaangażowania ze strony pacjenta. Konieczna jest odpowiednia dieta przed zabiegiem, a następnie wypicie jednego z preparatów umożliwiających oczyszczenie jelita przed samym zabiegiem. Da się to zrobić. Trzeba jednak uwierzyć w sens tego, co robimy, zwłaszcza że robimy to zwykle raz na dziesięć lat, a od jakości oczyszczenia jelita zależy cały efekt i pożytek z badania.

Przy telefonach 42 22 53 838/837 cały czas są dwie sekretarki medyczne zatrudnione w pracowni i udzielające wszelkich porad w tym zakresie. Jeśli dalej mamy jakieś wątpliwości, zawsze można porozmawiać z lekarzem endoskopistą lub pielęgniarką endoskopową.

Kolonoskopia jest badaniem bezpiecznym, jednak istnieje kilka ogólnych przeciwwskazań do jej wykonania. Do najistotniejszych należą: duży tętniak aorty, niedawno przebyty zawał serca, zator płucny, ciężkie zapalenie jelita, podejrzenie perforacji jelita, niedrożność mechaniczna jelita, ciąża (II i III trymestr).

Obecnie nasza pracownia jest w grupie, do której zostało wybranych 25 pracowni z całej Polski osiągających najwyższą jakość w badaniach. Każde badanie – jego przebieg, efekt medyczny dla pacjenta i opinia pacjenta o przebiegu badania są monitorowane przez Ministerstwo Zdrowia. Awans umożliwił kontraktowanie 2,5-krotne większej ilości badań niż dotychczas.

W ostatnich latach rocznie w Polsce rozpoznaje się 18 tys. nowych zachorowań na raka jelita grubego. Przeważająca część tych chorych umiera przedwcześnie, ponieważ zbyt często jest rozpoznawany w zaawansowanych stadiach.

SPECJALISTYCZNA PRACOWNIA ENDOSKOPII
Pabianickiego Centrum Medycznego

Badania i zabiegi endoskopowe wykonywane są przez wykwalifikowany i dobrze wyszkolony zespół endoskopistów:

  • lek. med. Dariusz Fisiak (specjalista chirurgii ogólnej, certyfikat endoskopii diagnostycznej i zabiegowej TCHP, dyplom umiejętności PTG-E) – kierownik pracowni
  • lek. med. Iwona Wojtyniak (specjalista gastroenterolog, dyplom umiejętności PTG-E)
  • dr n. med. Justyna Kotynia (specjalista gastroenterolog, dyplom umiejętności PTG-E)
  • dr n. med. Jarosław Wojsa (specjalista chorób wewnętrznych, dyplom umiejętności PTG-E)
  • dr n. med. Mateusz Maciejewski (specjalista gastroenterolog, dyplom umiejętności PTG-E)

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments