Strona główna Aktualności Z miasta Kolejne odkrycia archeologów

Kolejne odkrycia archeologów

13
Poniżej publikujemy raport z prac archeologicznych sporządzony przez Przemysława Muzolfa.

„W marcu prowadzono prace badawcze w dwóch miejscach. Kontynuowano prace w wykopie przy dworze biskupim. W trakcie prac odkryto bruki kamienne prowadzące z dworu w kierunku kościoła oraz przejścia przez kanał. Odsłonięto moszczenie drogi w kilku warstwach, będące przedłużeniem bruku w kierunku przeprawy przez rzekę. W części zachodniej wykopu odsłonięto kanał wzmocniony drewnianymi dranicami biegnący z południowego-wschodu na północny-zachód. Istotnym odkryciem jest odsłonięcie nieznanych fragmentów murowanych dworu biskupów, niestety jest on bardzo mocno uszkodzony przez różnego rodzaju instalacje.

ul. Warszawska. Widok wykopu z odkrytymi fragmentami murowanymi dworu biskupów

Odkryte elementy zagospodarowania placu przed dworem należy datować najprawdopodobniej na wiek XVIII. Pod wszystkimi odkrytymi konstrukcjami, znajdują się warstwy, które powstały w trakcie powodzi.

W trakcie prac na tym wykopie odkryto kilkanaście monet (XV-XIX wiek) i innych elementów z metali kolorowych (biżuteria, naparstek). Pozyskano także fragmenty ceramiki, kości zwierzęcych i kafli piecowych, które można datować na XV-XVIII wiek.

Powrócono na teren cmentarza przy kościele św. Floriana, gdzie przebadano 2 ary odsłaniając 7 pochówków.”

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Ja bym w ogóle nie wzywał tych odkrywców skarbów. Tylko potraktował jak śmieci i kopał dalej 😀 Jedyny wyjątek dla mnie stanowi odkryty cmentarz. Co dalej z tymi bezcennymi skarbami zrobić? Oszklić zamiast asfaltu?

Swoją drogą ciekawe to miasto. Fajnie byłoby się dowiedzieć co w tym miejscu było wieki temu. Porównać zdjęciami od początku do dzisiaj. Niestety nie ma takich ludzi, którzy są w stanie to zrobić, odkopać całą historię. Po drugie to prace na kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Lepiej niech się wezmą za budowanie dróg 🙂 bo i tak wychodzi na jedno hehehe

To najgłupszy komentarz jaki widziałam. Mam wrażenie, że ta wypowiedź to dopiero śmieć nad śmieci ! To przecież nasza historia i każde odkrycie jest cenne … Przypomina mi się wypowiedź znajomego rodziców sprzed lat, który stwierdził, że zamek należy zburzyć i na jego miejscu wystawić blok mieszkalny…O zgrozo!

Czego można się spodziewać po tym mieście niewyedukowanych tłuków, mających odruch wymiotny na słowo „historia”. XV-wieczne monety nazywa śmieciami, a piękne kamienne ruiny murów by zasypał. Te odkrycia są niesamowite i pokazują naprawdę daleką, już zapomnianą historię tego miasta.

Nasza, ale nie Edka.

Oj Edek, Edek…

Może w końcu zaprzestanuemy klękać przed spruhniałymi deskami i skorupami a zaczniemy kończyć ten remont. Przez te pseudo odkrywki robota stoi w miejscu i tylko archeolodzy mają robotę.

Byłoby dobrze, jakbyś klęknął przed słownikiem, inteligencie.

Odwrócenie uwagi od niewygodnych tematów Panie Januszu? Samochodem to pewnie rodzina pana wozi. Ludzie chcą głównej ulicy i to na zaraz! a nie bzdur o bezcennych wykopaliskach. Nie wszyscy omdlewają słysząc o kolejnych „cudach” z pod ziemi.

Wszędzie gdzie potrzebuję, to dojeżdżam. Są utrudnienia, bo to jest skomplikowany wieloetapowy remont, który wymagał wymiany wielu rzeczy, których nie widać, a wszechwiedzący inteligenci, jak zwykle się madrują na tematy, na które nie mają zielonego pojęcia. Przemęczyliśmy się już tyle czasu, to jeszcze trochę się pomęczymy i skończą.

Będziemy mieli piękne centrum z równym asfaltem, nowoczesną infrastrukturą tramwajową i ładnymi chodnikami. To chyba lepiej niż wylany na kocie łby 20-letni asfalt z dziurami, nie?

„SPOD”. Janusz ma rację. Inteligenci od wirusów, przebudowy miasta, wojny. Posiadają całą widzę nowoczesnego świata. Tylko pisać nie potrafią.

Niestety tam gdzie archeolodzy, tam też dodatkowy zarobek dla miasta i tak remont kołem się toczy..

Tak