Strona główna Aktualności Karetki Falcka mogą nie wyjechać na ulicę

Karetki Falcka mogą nie wyjechać na ulicę

15

Trwają pracę nad nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Zmiany zakłada upublicznienie systemu.

Według założeń nowelizacji, umowy na wykonywanie zadań zespołów ratownictwa medycznego będą powierzane wyłącznie podmiotom leczniczym w formie: SP ZOZ, jednostek budżetowych oraz spółek kapitałowych z co najmniej większościowym udziałem Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

Na stronie Ministerstwa Zdrowia możemy przeczytać:

W związku z tym nie przewidujemy rozwiązywania umów z podmiotami niepublicznymi. Wygasną one 31 grudnia  2018 r. (pierwotnie napisaliśmy do 30 czerwca)

Oznacza to, że jeśli po 31 grudnia znajdzie się podmiot opisany w ustawie i będzie chciał świadczyć usługi ratownictwa medycznego w naszym powiecie, to firma Falck będzie musiała zamknąć swoją siedzibę przy ul. Konopnickiej.

Jeśli jednak uda jej się przedłużyć umowę ze względu na niewyłonienie publicznego wykonawcy usługi to i tak od 1 stycznia 2021 r. umowy na zadania zespołów ratownictwa medycznego będą mogły być zawierane tylko z podmiotami z większościowym kapitałem publicznym.

Co na to Falck?

Z niedowierzaniem przyjęliśmy treść oświadczenia opublikowanego na stronie Ministerstwa Zdrowia w dniu 5 lutego br., w którym wskazano uzasadnienie dla decyzji likwidującej firmę będącą dzisiaj miejscem pracy dla ponad 3500 osób. „Dzięki temu, że zadania z zakresu ratownictwa medycznego będą realizowały podmioty z większościowym udziałem kapitału publicznego, nie będzie sytuacji, w której jakikolwiek podmiot leczniczy realizujący te świadczenia odmówi zawarcia umowy z płatnikiem.”

Nigdy w całej historii obecności na polskim rynku Falck nie odmówił podpisania proponowanej umowy. Co więcej, 4 razy pomagaliśmy Państwu Polskiemu wykonując prace wykraczające poza nasze umowne zobowiązania. W czasie strajków naszych kolegów z jednostek publicznych nasze załogi gwarantowały bezpieczeństwo pacjentów. Kto zapewni taką pomoc w czasie przyszłych strajków upaństwowionych jednostek? Na posiedzeniu komisji nie usłyszeliśmy żadnych innych argumentów na rzecz upaństwowienia. Co więcej, przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia przyznał, że nie ma danych wskazujących na gorszą jakość jednostek niepublicznych czy jakichkolwiek naruszeń prawa.

Na pewno do uruchomienia pogotowia ratunkowego nie szykuje się Pabianickie Centrum Medyczne.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Dobra zmiana w natarciu.
Widocznie dawni „współpracownicy” tzw. państwowego pogotowia ratunkowego – afera „łowców skór” – czyli lekarze i sanitariusze, którzy na szeroką skalę mordowali pacjentów pogotowia Pavulonem i zakłady pogrzebowe, które płaciły za tzw. skórki – upomnieli się o swoje.
Przestępcy układami wyrobili sobie powrót do dawnych bestalskich praktyk.
Najwyraźniej ludzie z Falcka i podobnych firm nie byli zainteresowani taką „współpracą'” – nie chcieli brać pieniędzy za mordowanie pacjentów.
Teraz będzie strach wezwać pogotowie do starszej bezbronnej osoby lub dziecka.

Tamci ludzie juz dawno nie pracują a za takie bezczelne pomówienia możesz dostać paragraf… albo co najmniej w ryj….

Widzę, ze nasz rząd skutecznie usmierca „prywaciarzy” – jak nie dupnymi ustawami, to takimi właśnie rozporzadzeniami. Ktoś, kto wydał takowe, w zyciu chyba nie przepracował 8h w normalnej firmie i nie wie, na czym polega planowanie, utrzymanie sprzętu i zatrudnienia.
Brawo, po prostu ręce opadają.

Towarzysze z pis to PZPR pełną gębą!

Przecież to debilizm w czystej postaci! Nawet gdyby do 2021 jeżdziły by u nas załogi WSPR w Łodzi, nie mają oni takiej siły przerobowej i środków transportu. A prywatne karetki, nie-Falck, są w większości bez lekarza, gorzej wyposażone i nie działają tak sprawie w systemie jak obecnie WSPR i Falck. Pragnę wspomnieć, że zgodnie z ustawą prywatne karetki mają obowiązek uczestniczenia w wypadkach zbiorowych gdy zostaną do tego zadysponowane przez Kierującego Działaniem Ratowniczym. Normalnie, przy zdarzeniach małej intensywności, jeżdzi WSPR i Falck. Problem Falck i innych firm świadczących usługi pogotowia i włączonych w Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy nie jest do rozwązania… Czytaj więcej »

Przestań pisać herezje… Obojętnie kto by to nie był to musi spełniać rygorystyczne wymogi dotyczące wyposażenia ambulansów, ilości karetek na ilość mieszkańców oraz kryteria czasów dojazdu do pacjenta…

Ciekawe Michalina, czy w sytuacji śmierci bliskiego z domniemanej winy „państwowej karetki” będziesz domagała się sprawiedliwości w „państwowym sądzie” licząc sprawiedliwy wyrok. Już kiedyś „Państwowe=Ludowe” wszystko było i wielkie „G” z tego zostało

Święte słowa travel. Jeszcze trochę i Putin przyjedzie do nas na szkolenia. Co by tu jeszcze „upaństwowić”… Może jakieś restauracje i sprzedawać tam Polburgery i Big-Pole.

Na wszystko masz dokumentację medyczną. Identyczną dla podmiotów prywatnych i państwowych. Zobacz aferę w telewizji. Jakis lekarz sfałszował w dokumentacji wykonane procedury i już ma prokuratorskie zarzuty… Jakoś nie słyszałam, żeby w Łodzi ludzie tak płakali, a tam odkąd pamiętam jest pogotowie państwowe. Pomijając afere po ktorej pozamykano w więzieniach kilku lekarzy i sanitariuszy. P. S. Sanitariuszy w karetkach już nie ma. Tylko wykwalifikowany personel medyczny. Ratownicy Medyczni, Pielęgniarki i Lekarze.

„Jakis lekarz sfałszował w dokumentacji wykonane procedury i już ma prokuratorskie zarzuty” – Jarek ma gdzieś Konstytucje i zarzutów do dzisiaj nie ma 🙂

No, ale Jarek, to nie ” jakiś tam lekarz „… tylko najważniejszy człowiek w RP !

A co mnie ku rwa jakiś Jarek?! Co ma piernik do wiatraka?!

Jakby IQ było wyższe to byś zrozumiała 🙂

Może na początek wypróbować można na odśnieżaniu i utrzymaniu czystości w mieście przez spółki skarbu Państwa , a pózniej ruszyć pogotowie w przeciwnym razie żadna gmina nie da rady finansowo .

Chciałbym, aby swoją opinie na temat planu wprowadzenia takiej ustawy wyraził na łamach tego newsa, naczelnego komentatora lokalnego oddziału partii rządzącej Pana Piotra Różyckiego. Co Pan sądzi o takim rozwiązaniu?