Strona główna Na sygnale Jazda autem po alkoholu. Realne kary orzeczone przez sąd

Jazda autem po alkoholu. Realne kary orzeczone przez sąd

10
kary za jazdę po alkoholu
Kto kieruje autem w stanie nietrzeźwości podlega karze do 3 lat pozbawienia wolności. Takie zdanie czytamy w wielu policyjnych komunikatach. A jakie są realne kary? Sprawdziliśmy orzeczenia sądowe z całej Polski. 

Oto kilka przykładów.

1.

1 października 2024 roku Sąd Rejonowy w Kętrzynie wydał wyrok na mężczyznę, który kierował samochodem ciężarowym mając w organizmie 1,5 promila alkoholu. Kara to 8 miesięcy ograniczenia wolności polegająca na obowiązkowym potrącaniu 10% wynagrodzenia za pracę w stosunku miesięcznym na rzecz schroniska dla zwierząt. Zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 4 lat. Świadczenie pieniężne w kwocie 5 000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Podanie wyroku do publicznej wiadomości poprzez ogłoszenie jego treści na tablicy ogłoszeń w zakładzie pracy na okres 1 miesiąca. Zapłata kosztów sądowych w kwocie 220 złotych.

2. 

3 września 2024 roku Sąd Rejonowy w Giżycku skazał mężczyznę, który kierował autem osobowym po drodze publicznej mając w organizmie 1,6 promila. Kara to grzywna w wysokości 4500 złotych. Zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 3 lat z wyłączeniem kategorii C. Świadczenie pieniężne w kwocie 5 000 złotych na fundusz oraz przepadek równowartości pojazdu w kwocie 58 000 złotych.

3.

27 sierpnia 2024 Sąd Rejonowy w Bełchatowie skazał mężczyznę za jazdę w stanie nietrzeźwości samochodem ciężarowym. Skazany miał podczas zatrzymania 0,86 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Tutaj sąd uznał, że „społeczna szkodliwość czynu nie jest znaczna” i postępowanie karne warunkowo umorzył na okres 1 roku. Mężczyzna dostał zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na 1 rok. Musi wpłacić 5000 złotych na fundusz oraz pokryć koszty sądowe w kwocie 100 złotych.

4. 

23 lipca 2024 roku Sąd Rejonowy w Toruniu wydał wyrok w sprawie kobiety, która kierowała autem mając 0,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Tutaj sąd podobnie uznał nieznaczną szkodliwość społeczną czynu i umorzył postepowanie warunkowo na rok próby. Zasądził karę na rzecz funduszu w kwocie 2 000 złotych i zatrzymał kobiecie prawo jazdy na rok. Skazana musi też zapłacić koszty sądowe – 150 złotych.

5. 

25 lipca 2024 roku Sąd Rejonowy w Kaliszu był bardziej surowy. Mężczyzna, który jechał autem mając 0,84 promila alkoholu w wydychanym powietrzu musi zapłacić 1500 złotych grzywny, 5 000 na rzecz funduszu oraz 300 złotych kosztów sądowych. Stracił prawo jazdy na 3 lata. Nie był wcześniej karany.

6. 

Tego samego dnia Sąd Rejonowy w Wągrowcu skazał mężczyznę, który jechał autem drogą wojewódzką mając w wydychanym powietrzu 0,88 promila. Grzywna wyniosła 320 złotych. Nie obyło się bez wpłaty na fundusz w kwocie 5000 złotych oraz pokrycia kosztów sądowych – 570,28 złotych. Orzeczono zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych okres 3 lat, z wyłączeniem kategorii T.

7. 

16 lipca Sąd Rejonowy w Bełchatowie skazał kobietę, która kierowała autem mając 1,9 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Kobieta rok wcześniej została prawomocnie skazana za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości i miała sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w strefie ruchu lądowego na okres 3 lat. Tym razem usłyszała wyrok w postaci pozbawienia wolności na okres 9 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata. Otrzymała dozór kuratora sądowego. Sąd orzekł dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Kobieta dostała karę finansową – 10 000 złotych na fundusz.
Sąd z racji treści art. 178a § 5 kk zobligowany był do orzeczenia przepadku pojazdu kierowanego przez kobietę, gdyż zawartość alkoholu w organizmie oskarżonej przekraczała 0,75 mg/l (1,58 promila) w wydychanym powietrzu. Nie podano wartości pojazdu.

Wszystkie opisane orzeczenia to wyroki sądów rejonowych, czyli tzw. pierwszej instancji. Od tych wyroków strony mogły się odwołać.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Nic, tylko chlać i jeździć.

Jak jadę z moją starą to też chętnie bym wypił 🙂

I się dziwimy że tyle pijanych kierowców jest na drogach

Panie redaktorze, o co chodzi w poniższym cytacie z Pana artykułu.
” Kara to 8 miesięcy ograniczenia wolności polegająca na obowiązkowym potrącaniu 10% wynagrodzenia za pracę w stosunku miesięcznym na rzecz schroniska dla zwierząt.”
Co to za nowe ograniczenie wolności , polegające na potrącaniu wynagrodzenia.

Bo nie znam takiego w kk

Ok. mój błąd, przecież jest ograniczenia a nie pozbawienia.

Co to za kary.
Większość zawiasy i tyle.
To nie odstrasza a orzecznictwo delikatnie traktuje sprawców.

Jeden przypadek orzeczenia kary pozbawienia wolności na siedem opisywanych, to raczej nie większość, a zdecydowana mniejszość. W dodatku w zawiasach.

Stan ulicy Rydzyńskiej wskazuje, że nasi włodarze też rządzą chyba po spożyciu. Nie wiem czy nie napili się wina tuska.