Strona główna Dzieje się Kultura Interesujesz się Afryką? Musisz zobaczyć tę wystawę!

Interesujesz się Afryką? Musisz zobaczyć tę wystawę!

10

Pabianickie muzeum przygotowało wystawę tematyczną – „Afryka na kartkach pocztowych XIX i XX w.” Jej otwarcie zaplanowano na 16 października na godz. 17.00

Ekspozycja prezentować będzie 57 pocztówek głównie z terenów dawnego kolonialnego Konga Belgijskiego i Francuskiego. Kartki wzbogaciły etnograficzne zbiory afrykańskie Muzeum Miasta Pabianic dzięki kolejnej darowiźnie Petera Majoka, który od 2007 roku systematycznie ofiarowuje na rzecz pabianickiego muzeum szereg ciekawych zabytków z Afryki. Pierwszymi darami były rzeźby królewskich przodków ludu Bamileke z Kamerunu oraz ceremonialna tykwa na wino palmowe ozdobiona misternymi oplotami z
włókien roślinnych oraz czaszkami małpek i antylop.

Wystawa będzie można oglądać do 29 maja 2021 roku.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

„Dal” – listy z Afryki minionej; i „Biel – notatki z Afryki – Marcina Kydryńskiego będą świetnym wstępem do tej Wystawy. Brawo dla Muzeum za ciekawy temat.

No faktycznie ciekawa. Tylko co to jest Kongo Belgijskie? A może Wolne Państwo Kongo ? Bo tak się nazywało. Ciekawe ilu z tych ludzi ze zdjęcie zginęło, bo Leopold II, król Belgów, którego pomnik stoi do dziś przy parlamencie europejskim zamordował, jak twierdzą badacze około 10 milionów ludzi w Kongo jak i Rwandzie. Zresztą za przyzwoleniem Niemców. Warto uzupełnić wystawę o taką informację. No ale cóż, ludzie przyjdą , obejrzą a i tak nic nie będą dalej wiedzieli.

Dlatego poleciłam dwie książki M. Kydryńskiego. Ale należałoby dodać przede wszystkim, jako lekturę obowiązkową, „Heban” Ryszarda Kapuścińskiego. Znakomita. Kolonializm i postkolonializm w Afryce. Ta książka zawstydza zachodnie mocarstwa. Zachęcam do czytania. Potem na Wystawę. 🙂

Nie jestem taki przekonany co do tego zawstydzenia, gdyż pomnik Poldka II stoi do dziś. A co do M.Kydryńskiego, to raczej etnografem gość nie jest a i warto zacząć lekturę od jego książki ,, Chwila przed zmierzchem”, by mieć pełen obraz tego autora.

To nie czasy blm. Pozdro dla qma i Tych

Zależy co według ciebie oznacza blm, może chodzi o BLM, ale i tak bez sensu. Zresztą to nie ma już znaczenia.
Pozdro dla tańca z gwiazdami i Luka ze Star Wars !!! No może tu będzie trochę pole manewru dla wszystkich w odpowiedziach.

Last edited 2 lat temu by Afryka

Na zdjęciu rozumię że skład rady gminy Kraśnik?

Ale się uśmiałem, że ho, ho. Ja wiem, że szaleje covid w szkołach, ale jak już coś piszesz to i w internecie można sprawdzić pisownię.

Ja rozumiem, ty rozumiemsz.

Wyjaśnię. Chodziło o merytorykę wpisu a sama pisownia przy okazji. A może i o grzeczność, czyli jak nie wiem to innym nie przeszkadzam, ale jak widać nijakość jest powszechna. Ale pisać merytorycznie jest trudniej, nie?