Strona główna Aktualności Z miasta Geotermia w powiecie: pierwszy wniosek na odwiert już złożony

Geotermia w powiecie: pierwszy wniosek na odwiert już złożony

28
W Pabianicach ten temat wywoływał dyskusje i budził mnóstwo emocji, głównie politycznych, przez długi okres czasu. Teraz rozbrzmiewa na nowo po sąsiedzku, w Konstantynowie Łódzkim, chociaż tam wydaje się nie budzić większych kontrowersji. Co takiego? Geotermia. 

Drugie miasto powiatu chętnie by ją u siebie widziało, dlatego podjęło konkretne działania. To m.in. przygotowanie projektu robót geologicznych i złożony właśnie wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska o dofinansowanie przedsięwzięcia. Koszt jest niemały – oszacowano go na 23 miliony złotych. Prawdopodobieństwo, że uda się je pozyskać? Czas pokaże. Tak czy inaczej do geotermii samorząd Konstantynowa Łódzkiego ma inne podejście niż władze Pabianic.

U nas zaczęło się o niej mówić kilka lat temu za sprawą Krzysztofa Ciebiady, który zajmował się nią jako zastępca dyrektora ds. innowacji w Zakładzie Energetyki Cieplnej. Prezydent Grzegorz Mackiewicz początkowo oceniał ten projekt jako perspektywiczny, ale też obarczony ryzykiem. Z czasem jego wątpliwości narastały, a Krzysztof Ciebiada wykazywał coraz większy entuzjazm. Ostatecznie okazało się, że Pabianice nie „postawią” na geotermię. Zrobił to Konstantynów Łódzki.

Więcej o jego planach w tym temacie można przeczytać TUTAJ.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
28 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Brawo Konstantynów! Za chwilę będzie tam więcej mieszkańców niż w Pabianicach. Nawet rynek mają ładniejszy. Wystarczy dobry gospodarz i brak komunistów.

Oczywiście, że dobry gospodarz.
Najpierw był u siebie wiceburmistrzem ( z politycznego podziału łupów ) i 4 lata zastępcą Habury.
Aby ów dobry gospodarz mógł wygrać, dostał poparcie pis, a z wyborów musiała się wycofać ichna szefowa pis H. C. I wygrał, bo zrezygnował dotychczasowy burmistrz.
Więcej ludzi ? Jasne. Przyłączą Pabianice i będzie Kansas Big !
A rynek, to tam zdaje się wybudowali już za kadencji obecnego burmistrza…

comment image

” MOJE MIASTO TAKIE PIĘKNE ” …. dzięki pis …

Fakt. Tu komunistów brak. Ale za sprawą pisich, bolszewi coraz więcej… 😕

Jak na razie, populacja Konstantynowa to około 25% liczby mieszkańców Pabianic. Powierzchnia pól i lasów tam zdecydowanie większa (o ponad 20%), więc nową ludność co najwyżej w ziemiankach i szałasach osiedlić można.

A śmiali się niektórzy z K.C….

Śmiali się w Pabianicach, ale tam widać nie mają takiego poczucia humoru, bo pewnie burmistrz Kansas odpali do spółki 100 melonów i mianuje K. C. jej prezesem. No, daj im wszystkim Panie Boże zdrowie.
U nas chciał tylko 50, no i nie udało się …

Bredniarzu nie kłam, propozycji było kilka i Grześ miał wszystkie w d@#&* Bał się jak cholera, że jak się uda to go KC w wyborach rozjedzie jak walec. Dofinansowanie na odwierty z NFOŚ wynosi 100% i tych pieniedzy prezydnet też nie chciał a wtedy już KC w ZEC dawno nie było

Kaznodziejo wiadomej szajki politycznej, piszesz do siebie tylko same pisie slogany ! No, to na zdrowie !
Proszę o szczegóły, bo póki co, to tylko pisdolczysz kaczą propagandą.
A faktycznie, KC wpadł chyba pod walec wyborców ponoć, aż 3 razy. Nie pomogła duńska fabryka butów i rozdawanie darmowych biletów w autobusie … No i ostatnio, cholera, nawet do sejmowego koryta się nie załapał a takie ma potężne parcie na szkło !

Parcie na szkło to ma drugi kandydat, który też nie wszedł. Nawet sobie załatwił wywiad w innej gazecie. To jest dopiero parcie na szkło.

Każdy miał parcie, ale tylko jeden 3 razy z rzędu i za każdym razem gleba, to się nazywa dopiero megaparcie. Nawet konferencja była przed wyborami, jako klepnięcie na pewniaka, bo mu się przecież należał Sejm, a tu tylko San Escobar.

Jak narazie, to chcą wydać pieniądze na coś, co może okazać się niewypałem.
Radzę więc z oczernianiem poczekać na finał calej tej inwestycji.

Robiłem odwierty na swojej ziemi poza studnia glebinowa i odcięcie się od wodociągów na nic więcej nie trafiliśmy. Ropa też wchodziła w grę i jest ale zbyt głęboko i złoża nikłe

Nie to miejsce, trzeba było skonsultować z geniuszem term …

W końcu Pabianice inwestuje w markety bo ich tak mało jest w miescie mieli tak sprowadzać inwestorów do Pabianic jak narazie to inwestorow sprowadza Ksawerów, Pawlikowice i Konstantynów a Pabianice się tak rozwijają że miasto na miliony zadłużone i nic nie ma w tym mieście

No i żeby przedsiębiorcom było lepiej miasto podniosło do ustawowego maksimum podatki od nieruchomości. Tak zachęcają do inwestycji

Jasne ! Powinni jeszcze przedsiębiorcom dopłacać, że w takim zadupiu chcą funkcjonować, ale przecież mają wybór lokalizacji, Kansas, Ksawerów, Kleszczów …

Zibi ciesz się k… że komuś się jeszcze chce DG prowadzić, bo tylko dzięki temu to miasto jeszcze jakoś żyje. Ja uciekam z tad z moja firma – wsparcia nie dostałem od miasta żadnego, a w wielu kwestiach – szczególnie prawnych – przydałaby się pomoc. A jako jednoosobowa działalność po prostu mnie na nią nie stać. I jak żyć, skoro nie jestem w stanie zrozumieć prawa którego muszę przestrzegać?

Zbyszek, przykro mi k…, że masz problemy, ale jak pisałem. Każdy ma wybór. Ja zrezygnowałem … Natomiast wkurzają mnie twoje pretensje do władz miasta najpierw o podatki, teraz znów o sprawy prawne i wsparcie. To nie wina miasta, tylko zawsze państwa, jako ustawodawcy a ostatnie regulacje dają fest po d… działalności jednoosobowej. Dlaczego kolejne rządowe wypociny utrudniają tobie i innym ową działalność. Podatki ? Państwo ( w tym wszelkie samorzady ) bez podatków by zdechło. Ty mi napisz, od kiedy w Polsce po 1989 r. nie było żadnych podatków ? Albo gdzie ich nie ma ( choć są wyjatki ).… Czytaj więcej »

Ty jesteś, to wystarczy !

Geotermia to nowe miejsce pracy dla nowego prezesa i całej swity podobnej w dotychcasowej organizacji zakładów produkcji ciepła .

Geotermia to Wielka niewiadoma
Jak pokazuje historia,
w Polsce już były przypadki,
ze pobierano z ziemi wodę
i dogrzewano ja przemysłowymi piecami węglowymi , żeby można ogrzać tradycyjne mieszkania .

Geotermia co ciekawe to taka większa pompa wymiany ciepła .
Tyle ze w domu prywatnym jest ona bezobslugowa.
A w wydaniu miejskim należy powolac spolke, zarzad, zatrudnic prezesa za 10 tyś /mc, dyr. Technicznego, specjaliste od Marketingu, może wypłacić jakieś dywidendy.

Czyli podobnie jak w ZWIK. Też dużo ludzi zatrudnia, a nawet zachęca reklamami do poboru wody. Jakby mieli jakąś konkurencję tylko….

Celowa pisia dezinformacja.
Jakie podobieństwa, jeśli jeszcze nie funkcjonuje. Do poboru wody ? Nie matacz …

Nadal grzanie od 65 w górę węglem jest lepsze energetycznie niż od 10 czy 20 🙂 kilkadziesiąt procent mniej węgla trzeba. A można instalacje rozwijać o np pompy ciepła z bardzo wydajnym dolnym źródłem.

Pompa Ciepła świetna rzecz. Teraz dolne źródło jako powietrze jest juz bardzo wydajne. Polecam jako system grzewczy.

Temat jest bardzo ciekawy i rozwojowy. Może okazać się strzałem w dziesiątkę, a może też bublem. Niestety w Polsce są przypadki, że geotermia nie spełnia swoich wymagań, bo papier przyjął wszystko.
Drodzy Pabianiczanie, zaczekajmy z osądzaniem do momentu stworzenia geotermii w pobliskich miejscowościach. O ile dostaniemy informacje prawdziwe, a nie marketingowe.
Mimo tego, że nie jestem przekonany do działań Pana KC, to jest szansa, że miał rację. Niestety jest też ryzyko, że się mylił. Musiałbym zobaczyć nazwiska osób, które podpisały się pod danym dokumentem, a niestety Pan KC nie chciał się tym podzielić.

Sporo racji, ale zawsze najważniejsze jest to, co jest pod glebą, bo kasa może się i znajdzie, ale gorącej wody może nie być.
Byłem kiedyś w takim kraju, gdzie polskie firmy szukały wody w odwiertach i gość mów do mnie : ” No, k … co dziurę wiercimy, to ropa, tylko wody nie ma ” …