Strona główna Aktualności Gdzie żyje się najlepiej? Tak wypadły gminy z naszego powiatu

Gdzie żyje się najlepiej? Tak wypadły gminy z naszego powiatu

13
Pabianice, porównując je z innymi gminami w powiecie, znalazły się w środku zestawienia.
Serwis samorządowy PAP przygotował ogólnopolski ranking „Gmina dobra do życia”. Jeśli chodzi o nasz powiat, najlepiej wypadł Ksawerów. 

Zestawienie objęło wszystkie gminy w kraju (jest ich 2477). Na jego potrzeby został opracowany wskaźnik jakości życia, który uwzględniał 48 rozmaitych wskaźników cząstkowych. Pod uwagę zostały wzięte m.in. wydatki inwestycyjne, jakość oświaty, dostęp do opieki zdrowotnej, kultury, rekreacji, zieleni i internetu, a także usłonecznienie i bilans wodny.

Jak wypadły poszczególne gminy z powiatu pabianickiego na tle innych w województwie łódzkim? Tych w rankingu znalazło się 177. Były to miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu, gminy z siedzibą powiatu, gminy miejskie i miejsko – wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców oraz gminy wiejskie i miejsko – wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców.

Na najwyższej pozycji, spośród siedmiu gmin w naszym powiecie, uplasowała się gmina Ksawerów, ze wskaźnikiem jakości życia wynoszącym 57.99 (bardzo dobrze wypadła też na tle całego województwa łódzkiego, zajmując piąte miejsce; wyprzedziły ją tylko Kleszczów, Łódź, Nowosolna i Bełchatów).

Na przeciwległym biegunie znalazła się gmina Dobroń. Z zestawienia wynika, że w porównaniu z innymi gminami powiatu pabianickiego ma najniższy wskaźnik jakości życia – 51,08.

Uwzględniając wszystkie kolejność w oparciu o wspomniany wskaźnik jest następująca (w nawiasach podajemy, jak wypadły gminy na tle 177 gmin województwa łódzkiego):

1. Gmina Ksawerów – 57,99 (5. miejsce)
2. Gmina Pabianice – 55,31 (17. miejsce)
3. Gmina Lutomiersk – 53,86 (26. miejsce)
4. Pabianice – 53,34 (39 miejsce)
5. Konstantynów Łódzki – 53,02 (45. miejsce)
6. Gmina Dłutów – 52,04 (69. miejsce)
7. Gmina Dobroń – 51,08 (88. miejsce)

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Że tak powiem wyniki do przewidzenia i sam je tak odczuwam. Podejrzewam, że inni mieszkańcy też.

Nie jest dobrze. Co prawda nie jest też źle, można powiedzieć że jest średnio.

Nie wiem kto robił to zestawienie, ale zdecydowanie nie uwzlędnił szarej strefy w Dobroniu, bo byłby nad Kleszczowem. W Pabianicach za to wziął pod uwagę wyłącznie usłonecznienie. I to gabinetu Prezydenta. :xD

Co za idiotyzm.

Bardzo słaby ranking. Bardzo. Jeśli komuś mieszka się lepiej w Pabianicach niż w Dobroniu to xD. Dobroń jest zdecydowanie najprzyjemniejszą gminą do życia w powiecie. S14 pod nosem, park, szkoła, dobry ośrodek zdrowia, knajpy, sklepy, wszystko na miejscu. Do tego połączenie PKP z całym krajem i piękna czysta Grabia. Blisko Łódź, Pabianice, Łask. Ksawerów ma więcej pieniędzy z racji bliskości Łodzi ale to de facto sypialnia Łodzi z chaotyczną zabudową. Dłutów do Dobronia nie ma nawet startu, tak samo jak i Lutomiersk. Zresztą to jest ranking, w którym miasto typu Łódź jest w czołówce. Jest w tym mieście tak wspaniale,… Czytaj więcej »

Dobry ośrodek zdrowia? Ciekawe… Chwalą chyba tylko Ci co nie chorują i nie mają chorych wśród bliskich…

Dobroń fajny pukt ale juz się robi ciasno pod względem zabudowy co chwilę nowe domy osiedla i co coraz więcej nowych twarzy nie oszukując się Pabianice robią i tak wymarłe więcej ludzi ucieka na wieś więcej spokoju i mniej problemów z dojazdami i ze wszytkimi problemami

Mieszkam w Gminie Dłutów 30 lat i mam się świetnie. Doceniłam jej eko walory zanim zaczął się eksodus mieszkańców Pabianic i Łodzi. Do lasu 2 minuty, czyste powietrze, spokój, mili ludzie. Jeden sklep w którym jest wszystko. Każdy ma to co lubi, ale dla mnie Ksawerów, Łódź, Pabianice to syf.

Ty tak poważnie? Ja też mieszkam w gminie Dłutów, a zdanie mam całkowicie inne. Śmierdząca chlewnia, nieudolna p. Wójt, brak inwestycji, brak dróg, brak infrastruktury, itd.

Fakt, najbardziej brakuje sieci gazowej!

Korki na wąskiej drodze, las min 15 min na piechotę…i skrót nawozów w sezonie min 2x w roku kilka miesięcy 🙂

miał być smród nawozu :0

mieszkasz na wsi to logiczne ze smierdzi nawozem czy tam obornikiem ba nawet raz do roku halasuja kombajnami 🙂