Strona główna Aktualności Komunikacja Elektryczny Solaris już w Pabianicach

Elektryczny Solaris już w Pabianicach

0

Firma Solaris na tydzień wypożyczyła nam elektryczny autobus wart ponad 2 miliony złotych.

Pojazd przyjechał do zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego przy ul. Lutomierskiej około godz. 15.00. Obejrzeć wypożyczony autobus wyszedł prezes MZK Jarosław Habura, który dopytywał kierowcę o każdy najmniejszy szczegół. – Autobus w cyklu miejskim może przejechać około 120 kilometrów. Do pełna akumulatory ładują się mniej więcej 6 godzin – tłumaczył kierowca.

Baterię można doładowywać na przystankach, gdy przygotowana jest odpowiednia infrastruktura. Sercem układu napędowego elektrycznych Urbino są asynchroniczne silniki trakcyjne oraz baterie litowo-jonowe. Ich moc oraz energia, jaką są w stanie zmagazynować, są dobierane odpowiednio do trasy, na której będzie kursował autobus. Baterie są źródłem energii nie tylko dla układu napędowego, ale zasilają również wszystkie pozostałe systemy, w tym klimatyzację i ogrzewanie, wspomaganie kierownicy czy sterowanie elektrycznymi drzwiami. Układy, które zwykle wykorzystywały kompresory napędzane za pomocą silnika spalinowego, zastąpiono elektrycznymi rozwiązaniami. Solaris Urbino electric to niezwykle cichy, bezemisyjny autobus, który gwarantuje niższe koszty eksploatacji.

Ten autobus będzie woził Pabianiczan przez tydzień. Nie znany jest jeszcze dokładny harmonogram przejazdów. Wiemy tylko, że w sobotę 22 września będzie obsługiwał wybrane kursy linii nr 8 (WIĘCEJ).

 

REKLAMA