Strona główna Aktualności Polityka Dychto bez absolutorium. Babcia nie pomogła

Dychto bez absolutorium. Babcia nie pomogła

4

Radni miejscy nie udzielili absolutorium prezydentowi Zbigniewowi Dychcie. 

Komisja Rewizyjna zaopiniowała negatywnie wykonanie budżetu jak również wydała negatywną opinię do sprawozdania finansowego. Jednak Regionalna Izba Obrachunkowa oceniła pozytywnie to sprawozdanie z uwagami i zastrzeżeniami, które Urząd Miejski powinien przeanalizować pod kątem odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Chodzi m.in. o zwrot dotacji z projektów UE.

W sprawie absolutorium dla prezydenta wypowiedzieli się przedstawiciele wszystkich klubów w Radzie Miejskiej.

Krzysztof Rąkowski – Platforma Obywatelska:

– Afera przedszkolna rzuca złe światło na sporządzone sprawozdania. Mamy wątpliwości czy zostały prawidłowo stworzone. RIO opiniuje pozytywnie, ale wnosi zastrzeżenia. My też mamy zastrzeżenia odnośnie tematów, które nie znalazły się w budżecie np. WTZ, Spitalna 2 i problemy ZGM. Jest tam zdecydowany deficyt środków. Dochody w budżecie też nie zrealizowały się tak jak planowaliśmy. Muszę pochwalić wiceprezydenta Grzegorza Mackiewicza i jego komórkę w urzędzie. Analizując za i przeciw, liczba przeciw przeważa, więc będziemy głosować przeciwko absolutorium.

Monika Cieśla – Prawo i Sprawiedliwość:

– Absolutorium to nie tylko wyrażenie opinii na temat bilansu finansowego. To też ocena pracy prezydenta i jego współpracowników. PiS jest w opozycji, więc nie realizuje pan naszych wniosków. Zwracamy uwagę na brak odpowiedniego nadzoru czego skutkiem są nieprawidłowości w PM nr4. Brak koncepcji na budynek przy Szpitalnej 2. Nie stworzył pan terenów sprzyjających przedsiębiorczości. Dochodzi zwrot pieniędzy za projekty z UE, zbyt mała liczba remontów z zasobach ZGM, brak ścieżek rowerowych, zbyt mało środków na sport. Nie realizuje pan naszych planów i założeń. Występujemy na podium najbiedniejszych gmin w Polsce. Jesteśmy przeciwko udzieleniu panu absolutorium.

Andrzej Sauter – Niezablokowani:

– Uratował pan 800 miejsc pracy, pan „wyciągnął” kierowców z MZK. Prezydent często niesprawiedliwie dostaje po głowie. Wobec opinii jaką wydała komisja rewizyjna jestem zażenowany. Uważam, że pani skarbnik jest absolutnym mistrzem i księgową, którą chciałbym mieć na trudne czasy. Potrafiła pani żelazna ręką pilnować budżetu. Twierdzę, że pan ten trudny czas umiał przebrnąć. Będziemy głosować za absolutorium.

 Krzysztof Górny – Blok Samorządowy Razem:

– Prawda zawsze jest taka, kto wykonuje pracę i ponosi odpowiedzialność musi na rożne sprawy patrzeć ostrożnie. Należy dokonać ocen merytorycznych jeśli chodzi o uchwałę finansową, bo każdy zrobiłby rożne rzeczy inaczej. Uważam, że pomimo sytuacji zostało zrobione wiele rzeczy, bo takie były realne możliwości działania. My zagłosujemy przeciwko nieudzieleniu absolutorium.

 

Aleksandra Stasiak – Sojusz Lewicy Demokratycznej:

– Bardzo zaskoczyły mnie słowa Andrzeja Sautera, który kilka miesięcy temu nazwał panią skarbnik „pierwszą hamulcową”, a teraz wystawia jej laurkę. Pomimo szczerych chęci mieliśmy problem. Nie mieliśmy powodów, żeby głosować za. Zapytałam babcię za co mam prezydenta poprzeć. Babcia po chwili zastanowienia powiedziała „on jest sympatyczny, miły, wszystkie panie w parku wyściska”. Ale panie prezydencie, to za mało. Cały czas słyszymy o nieprawidłowościach. Jest stale nasilające się niedbalstwo. Panowie prezydenci, nie radzicie sobie zarządzaniem jednostkami. SLD ma dość kolesiostwa i zamiatania afer pod dywan. Miasto musi mieć dobrego zarządce. SLD będzie głosował za nieudzieleniem absolutorium.

Za nieudzieleniem absolutorium było 12 radnych, przeciwko głosowało 5, a 3 radnych wstrzymało się od głosu.

REKLAMA
Poprzedni artykułWywalili Koczura
Następny artykułStarosta pożegnał Werstak buziakiem
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

„Za nieudzieleniem absolutorium było 8 radnych, przeciwko głosowało 5, a 3 radnych wstrzymało się od głosu.” przy takim głosowaniu chyba Dychto dostał by absolutorium trochę brakuje radnych bo wychodzi że głosowało 16.

Wkradł się błąd. Poprawione.

zaraz zaraz, ale to nie prezydent powoływał się na babcię 🙂

dychto w ogóle nie nadaje sie na prezia,co za Tłuki go wybrały ?