Strona główna Aktualności Z miasta Do powiatowych szkół pójdą dwa roczniki. Może zabraknąć miejsc

Do powiatowych szkół pójdą dwa roczniki. Może zabraknąć miejsc

2
I LO
Przed absolwentami podstawowówek i gimnazjów ważna decyzja – muszą dokonać wyboru szkoły, w której będą kontynuowali naukę. Dzisiaj ruszył elektroniczny nabór. I inny niż wcześniejsze, bo dla podwójnego rocznika. Czy w szkołach nie zabraknie miejsc?

Pytanie jest zasadne, gdyż podania o przyjęcia będą wpływały do placówek od kończących szkołę ósmoklasistów oraz uczniów opuszczających gimnazja. Urzędnicy przekonują jednak, że nie ma większego powodu do niepokoju.

Ze statystyk wynika, że w powiecie pabianickim naukę w podstawówkach zakończy 1074 uczniów, a w gimnazjach – 913. Razem to niemal 2 tysiące. Tymczasem w pięciu szkołach, które podlegają starostwu powiatowemu – I LO, II LO oraz zespołach szkół nr 1, 2 i 3 – jest, przynajmniej na razie, 1236 miejsc, w 49 klasach. Czy to oznacza, że kilkuset uczniów zostanie „na lodzie”? Według zapewnień urzędników – nie.

– W poprzednich latach nasze szkoły wybierało 70% absolwentów gimnazjów. Nie spodziewamy się, aby ta liczba zmieniła się znacząco, co oznaczałoby, że od września kontynuacją nauki  w pierwszych klasach byłoby zainteresowanych około 1400 uczniów – wyjaśnia Joanna Kupś, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Pabianicach.

Brakujące miejsca urząd chce „wygospodarować” we wspomnianych 49 klasach. Założono bowiem, że będą one 25-osobowe. Ale jeśli zajdzie taka potrzeba, liczbę uczniów można zwiększyć – w jednej klasie nawet o pięcioro, co przy ogólnej liczbie oddziałów, dałoby prawie 250 dodatkowych miejsc.

– Zależy nam przede wszystkim na tym, by młodzież nie uczęszczała do szkół na dwie zmiany. Lepsze są już liczniejsze klasy – stwierdza rzecznik.

Oprócz dwóch ogólniaków i trzech zespołów szkół w powiecie pabianickim jest jeszcze Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie, którego organem prowadzącym jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– Mamy możliwość przyjęcia nawet 180 uczniów – zapewnia Arkadiusz Bielecki, dyrektor szkoły.

Młodzież ma prawo złożyć dokumenty w trzech placówkach. Termin rekrutacji mija 25 czerwca. Oferta jest bardzo zróżnicowana, od kształcenia w ogólniakach po konkretne zawody, jak mechanik samochodowy, fryzjer czy stolarz.

2
Dodaj komentarz

1600
1 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi do komentarza
0 Obserwujący
 
Wzbudzający najwięcej reakcji
Najciekawszy wątek
2 Autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Koko

Łódź jest niedaleko 😀

Giordano Bruno

A traf tak dziwnie złożył, że ten sam dywersant też zaplanował taką samą sytuację. W każdym innym mieście w Polsce zresztą też.