Strona główna Aktualności Z miasta Dieta może być lekarstwem

Dieta może być lekarstwem

1

Bardzo często przyczyn chorób upatrujemy w czynnikach genetycznych. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach to niezdrowy styl życia, a w tym niewłaściwa dieta mogą być przyczyną naszych dolegliwości.

Coraz więcej Polaków cierpi na choroby dietozależne, czyli takie na których wystąpienie ma wpływ odżywianie. Rozwój i terapia tego typu schorzeń w dużej mierze zależą od tego co i w jakich ilościach jemy.

W grupie chorób dietozależnych znajduje się aż około 80 schorzeń. Nieodpowiednia dieta może przyczynić się nie tylko do rozwoju otyłości, ale również nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, cukrzycy, osteoporozy, a także chorób powiązanych z układem nerwowym jak udar mózgu czy choroba Parkinsona. Pod wpływem niewłaściwego odżywiania rozwijają się także choroby nowotworowe, jak np. nowotwór piersi, prostaty, żołądka czy jelita grubego – ostrzega Paulina Szatkowska, dietetyk Naturhouse. To co jemy ma również wpływ na choroby układu trawiennego, a także niektóre zaburzenia psychiczne, próchnicę zębów czy bezpłodność. Dodatkowo dieta wpływa na samopoczucie, pamięć, koncentrację i kondycję psychiczną.

 

Co zrobić, aby uchronić się przed chorobami dietozależnymi?

 – Podstawą profilaktyki, ale również leczenia już istniejących schorzeń, jest zdrowa i dobrze zbilansowana dieta i trwała zmiana nawyków żywieniowych – stwierdza dietetyk Paulina Szatkowska.

Co zatem wybierać, a czego unikać aby uniknąć nadwagi i towarzyszących jej chorób?

Przede wszystkim należy zrezygnować z potraw tłustych oraz smażonych, wszelkich produktów fast food oraz ograniczyć spożycie cukrów prostych i soli w codziennych posiłkach.

– Większość z nas spożywa zdecydowanie za mało warzyw i owoców. Warto szczególnie zadbać o ich odpowiednią ilość, ponieważ stanowią źródło przeciwutleniaczy, błonnika pokarmowego, witamin i mikroelementów, czyli składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

– Do diety wprowadźmy również tzw. zdrowe tłuszcze, czyli produkty bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), jak np. ryby morskie, oliwa, olej rzepakowy, orzechy. NNKT odpowiadają m.in. za prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego oraz wspomagają działanie systemu immunologicznego.

– Bardzo ważne jest także dostarczanie odpowiedniej ilości błonnika, który wspomoże pracę przewodu pokarmowego, ale również obniży poziom cholesterolu i trójglicerydów oraz zmniejszy ryzyko nowotworów dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Produkty zbożowe, które wybieramy, powinny być jak najmniej przetworzone dlatego najlepszym wyborem będą pełnoziarniste kasze i makarony, brązowy ryż czy pieczywo razowe.

– Pamiętajmy również o wypijaniu co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Woda pomaga usunąć zbędne składniki przemiany materii, transportuje składniki odżywcze do komórek ciała i wspomaga proces wchłaniania substancji odżywczych.

 

Do żelaznych zasad zdrowego żywienia zalicza się także regularność posiłków, czyli 3 podstawowe posiłki (śniadanie, obiad i kolacja) i do tego dwie przekąski (II śniadanie i podwieczorek). Warto zwrócić uwagę na różnorodność potraw – im bardziej urozmaicona będzie dieta, tym więcej cennych substancji odżywczych, minerałów i witamin dostarczymy do organizmu.

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z dietetykiem!

Co ważne, na choroby dietozależne mogą cierpieć również osoby, które nie mają nadwagi – zauważa dietetyk Naturhouse. Aby więc sprawdzić czy Twój sposób odżywiania jest odpowiedni oraz czy schorzenia, z którymi się borykasz, mogą mieć podłoże dietozależne, warto skorzystać z konsultacji z dietetykiem. Odpowiednio zbilansowany jadłospis może skutecznie uzupełnić leczenie, dlatego warto skorzystać z porady eksperta w dziedzinie żywienia. W ramach trwającej w dniach 14 września – 30 listopada 2015 kampanii edukacyjnej Uwaga Nadwaga, możesz bezpłatnie skonsultować się z dietetykiem Naturhouse w Pabianicach.

Już dziś zadzwoń i umów się na konsultację z dietetykiem! 

Centrum Dietetyczne Naturhouse

ul. Zamkowa 57
97-300 Pabianice
Tel. 42 214 83 17
790 879 431

Godziny otwarcia:
Poniedziałek 11.00-19.00
Wtorek 10.30-19.30
Środa 9.00-18.30
Czwartek 9.30-17.30
Piątek 8.00-13.30

art. sponsorowany
REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

No i jeszcze warto dodać, że przyczyną naszych dolegliwości mogą być wszelkiego rodzaju alergie, o których istnieniu nie jesteśmy świadomi:(