Strona główna Aktualności Polityka Czy to początek końca?

Czy to początek końca?

31

Radni powiatowi z Bloku Samorządowego Razem zagłosowali przeciwko swoim koalicjantom z Platformy Obywatelskiej.

Podczas czwartkowej sesji rady powiatowej niespodziewanie z funkcji członka zarządu odwołany został Adam Krasiński, odpowiedzialny za infrastrukturę i inwestycje w powiecie. Nieoficjalnie mówi się, że Krasiński rozmawiał z działaczami Prawa i Sprawiedliwości ws. wakatu po wiceprezydencie, a już niedługo senatorze Macieju Łuczaku. O rozmowach mieli dowiedzieć się szefowie PO. Krasiński jednak zaprzecza takim doniesieniom.

– Współpraca między nami nie układała się i nie ma perspektywy dalszej współpracy. Straciłem zaufanie – powiedział Krzysztof Habura, starosta pabianicki.

Również niespodziewanie na zastępcę Krasińskiego zaproponowany został… Marek Gryglewski, jedyny członek Sojuszu Lewicy Demokratycznej w radzie.

Wydawało się, że „klepnięcie” kandydatury Gryglewskiego to tylko formalność. Nic bardziej mylnego. W tajnym głosowaniu wzięło udział 23 radnych (koalicja PO i BSR to 12 radnych), 11 głosowało za 11 przeciw jeden wstrzymał się od głosu. Kto jest niezdyscyplinowany?

Najprawdopodobniej za przyjęciem wniosku o powołanie Gryglewskiego na członka zarządu głosowało 8 radnych PO (choć nie jest to pewne na 100 procent) i sam zainteresowany. Gdyby BSR wypełniło zobowiązania koalicyjne, to wniosek poparłoby kolejnych 4 radnych i zostałby przyjęty stosunkiem głosów 13 do 10. Okazuje się jednak, że dwóch radnych koalicji załamało dyscyplinę. Jeden zagłosował przeciwko koalicji, drugi wstrzymał się. Kto? Nie wiadomo.

Coraz głośniej mówi się jednak o początku końca rządów PO w powiecie. Po wygranych wyborach parlamentarnych to Prawo i Sprawiedliwość rozdaje karty. Co to oznacza?

Pabianice znalazły się w II etapie konkursu o nazwie Modelowa Rewitalizacja Miast. Pieniądze zdobyte w tym konkursie (około 4 mln zł.) pozwoliłyby zrewitalizować nasz Stary Rynek. Tylko o tym czy otrzymamy pieniądze, zadecyduje Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, którego ministrem będzie oczywiście człowiek z PiS-u. Czy prezydent Pabianic, który kandydował z list BSR pozwoliłby na blokowanie inwestycji w mieście kosztem utrzymania koalicji w powiecie? To tylko jeden z przykładów wywarcia wpływu na prezydenta Pabianic, choć ten pytany o rozłam w powiecie, wymiguje się od odpowiedzi.

Portal EPAinfo dowiedział, się jednak, że trwają rozmowy pomiędzy BSR i PiS. To co było nierealne w poprzedniej kadencji, kiedy radnym BSR był Jarosław Habura, brat starosty, dziś staje się rzeczywistością. Gdy strony dojdą do porozumienia, może się okazać, że BSR będzie miało prezydenta i starostę. Może nim zostać obecny zastępca Krzysztofa Habury, czyli Robert Jakubowski.

Pytanie tylko, po co ta „szopka” z powoływaniem Gryglewskiego na członka zarządu. Przecież jeden radny z SLD nic nie da staroście w razie rozpadu koalicji. Czy ekonomista poradziłby sobie z dokończeniem budowy basenu powiatowego, inwestycji wartej prawie 20 mln złotych, którą od początku prowadzi Krasiński?

Poprosiliśmy o komentarz zainteresowane strony:

Marek Gryglewski (SLD): – Zgodziłem się ubiegać o tę funkcję, bo chcę mieć realny wpływ na to co dzieje się w naszym powiecie. Jeśli chodzi o to czy poradziłbym sobie przy o inwestycjach np. budowie basenu, to chcę zaznaczyć, że startując w 2014 roku w wyborach na Prezydenta Miasta Pabianic chciałem się podjąć rzeczy o wiele trudniejszej niż budowa basenu. Dlatego jestem pewien, że nadzorując tę inwestycją doprowadziłbym ją do szczęśliwego finału.

Arkadiusz Jaksa (przewodniczący klubu PO): – Uzasadnienie odwołania pana Adama Krasińskiego z funkcji członka zarządu Powiatu Pabianickiego przedstawione było w czasie sesji przez Starostę Pabianickiego. Relacje panujące w zarządzie powiatu, które powinny być oparte na wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu, są dla radnych niezmiernie ważne. Wskazane w uzasadnieniu przesłanki oraz indywidualna ocena radnych zadecydowały, że wniosek ten uzyskał poparcie klubu Platformy Obywatelskiej.

Pan Marek Gryglewski dał się poznać jako odpowiedzialny i zaangażowany radny. Jest to również osoba, która jako przedstawiciel SLD w naszym mieście, cieszy się wysokim poparciem społecznym. Klub Platformy Obywatelskiej głosował za tą kandydaturą uważając, że jest to osoba godna poparcia i podoła zadaniom jakie zostaną przed nim postawione. Każda taka ocena jest jednak subiektywna, a radni posiadają prawo niezależnego wyboru. Jak pokazał wynik głosowania jedenastu radnych było odmiennego zdania co zadecydowało, że kandydatura pana Marka Gryglewskiego nie uzyskała dostatecznej większości głosów.

Włodzimierz Stanek (przewodniczący klubu PiS): – Jesteśmy zaskoczeni sytuacją. PO odwołuje swojego członka zarządu, który miał rekomendację partii. Starosta konkretnych powodów nie podał. Powiedział, że to nie czas i miejsce, aby się tłumaczyć. Tym bardziej sytuacja wydaje nam się dziwna. Ale myślimy, że niedługi czas pokaże, jakie były prawdziwe powody odwołania pana Krasińskiego. Jako klub będziemy czekać i przyglądać się sytuacji.
Arytmetyka wskazuje, że nastąpiła rysa na koalicyjnym szkle. Naszym zdaniem, rysy mają to do siebie, że lubią się pogłębiać.
Nie otrzymaliśmy komentarza od nikogo z BSR. Przewodnicząca klubu była zajęta obowiązkami zawodowymi (ma się odezwać w poniedziałek).
– Głosowanie jest tajne, co ja mam komentować – powiedział tylko Florian Wlaźlak z BSR, przewodniczący rady powiatowej.

REKLAMA
Poprzedni artykułWjechał w latarnię. Miał 1,5 promila
Następny artykułCiało mężczyzny znaleziono przy ul Kościuszki
Subskrybuj
Powiadom o
31 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Pislam zalewa cały kraj…

Dudaizm również powszechny.

I zrobi z wami porządek wstrętne dziady..

Pan Haburek pociągał za sznurek
robił to przez 8 lat.
Przyszła niedziela i wszystko się zmienia
ach piękny będzie świat.
Jeszcze chwila, jeszcze momencik
i w powiecie się „przekręci”.
Pan Haburek odda sznurek i opozycji pozna smak 🙂

byle przy korycie

Nareszcie! To do widzenia panie Habura i KC PO. Myślę, że dalsze trwanie tej koalicji nie ma sensu. Po co komu zarząd i starosta, który nic już nie zrobi? Zresztą prez. Mackiewicz jest inteligentny. Będzie zależny od pieniędzy przydzielanych przez PiS, a jakoś specjalnie też nie pała miłością do PO, bo i do kogo? Takiego Wołosza czy Kunki???? : ) Pakujcie się dziady. 8 lat starczy!

Przyglądając się polityce lokalnej przez ostatnie lata to wyraźnie widać, że BSR ma najbardziej inteligentnych ludzi. Przez lata wytrwale budowali swoją pozycję i na dziś – choć nie mają zbyt wielu radnych – wygrali prezydenta i za chwilę starostę. Jeżeli Mackiewicz się sprawdzi i wdroży w życie program BSR-u to moim zdaniem ponownie zwycięży, a BSR będzie miał większość w radzie miasta. Mnie już przekonali i kibicuje im. Na plus, że nie są partią polityczną więc mogą swobodnie koncentrować się na Pabianicach.
PS. do autora tekstu: BSR zrobił a nie BSR zrobiło.

…Mackiewicz wdroży program BSR-u … !!!
BSR to Pabianicka SITWA. Co to za organizacja? Jaki program? Kto należy? Kto przewodzi? Kto zbiera pieniążki? Jakim prawem? Kto płaci rachunki?
Jak Cię przekonali to napisz odpowiedzi.

BSR to taki Pabianicki PSL tylko bardziej świętojebliwi, krzyżami w Kościołach leżą i lubią się fotografować na tle świętych obrazków. Jak rasowe prostytutki idą z każdym kto im da stołki i wpływy. Bezideowi, obłudni szmaciarze.

Masz racje,popieram..

Ale się Flajszerowi zęby szczerzą na te łańcuchy.

Na serio myślisz, że to superfucha? Dziś jesteś, a jutro ci mówią, że właśnie stracili zaufanie i lądujesz jak Krasiński na glebie. Po co to komu?

Vice starosta R. Jakubowski to najbardziej merytoryczny człowiek w starostwie. Juz od początku kadencji powinien zostać starostą. Ale nie ma tego złego. Doświadczenie zdobyl i teraz powinien zostać starostą. Jedyny minus to to kanzas niestety.

PiS nie istnieje bo rządzi nimi prostak Ciebiada i cala masa przypadkowych radnych z list PiSu o intelekcie ameby. PiS w Pabianicach się dawno zwinął.

a ja uważam,że Ciebiada to super negocjator – nie mając wiedzy, wykształcenia, doświadczenia załatwić sobie fotel wiceprezesa spółki to duże osiągnięcie… co tam PiS…ważne żeby się „odkuć” za kampanię 🙂

Tak masz rację ścigając geotermię do miasta powinien działać jako np. kwiaciarka a nie w-ce prezes ZEC. Swoją drogą co tam z Haburowym basenem ? Słyszałem, że latem mają zdjąć baner z budynku szkoły, zszyć boki nalać wody i naprzód. Proponuje ustawić go na środku ronda im. starosty.

niech ten super strateg wróci do swej szwalni i tam biznesy robi….w tak zwanym międzyczasie niech wykształcenie uzupełni 🙂
ps jeszcze nie ściągnął 160 mln tylko o nich mówi a najlepszy dowód,że ludzie w bajki nie wierzą to 5200 głosów w wyborach prezydenckich i tylko 2500 w parlamentarnych – gdzie się podziało 2,5 tys popierających Ciebiadę ?

Nie słuchasz, nie czytasz to i wiedzy nie masz.Termy będą szybciej niż ci się wydaje a już na pewno szybciej niż wyborczy kompleks basenów Habury. Co do kompetencji hejtowy byznesmenie to nie każdy miał możliwość pracy w ZGM kiedy ten fundował studia pracownikom. Nie każdy chciał się bratać z MAGNATAMI z PO kiedy ci rozdawali w mieście i powiecie stanowiska dla swoich wykształconych przyjaciół i rodzin. Czemuż to ci wszyscy wspaniali fachowcy nie potrafili zarobić na życie prowadząc małe czy większe firmy? Jak to jest, że taki wykształcony potencjał ludzi nie potrafi zbudować w mieście prostego ronda ? Prawda jest… Czytaj więcej »

Pamięć króciutka ? Przypomni proszę ile głosów dostał twój kandydat na prezydenta „super drzewko” Jaksa ? Czemu Ciebiada miał teraz mniej głosów ? Ponieważ ilość ścieków i pomyj wylanych i wylewanych na tego człowieka widać odniosła swój propagandowy skutek. Należą się oklaski dla prowadzonej przez PO kampanii miłości przeciwko nienawistnemu pis-owi.

Jak poziom mają radni z pozostałych partii skoro pokonała ich drużyna ameby ? Jakież to tuzy rządziły miastem i powiatem skoro to jak mówisz prostak Ciebiada ściągnął do miasta inwestycję za 160 mln zł, zrobił to po w kilka miesięcy,a twoja galopująca ynteligencja z przylepionymi do dupy stołkami nigdy ? Może czas na zmianę nick-u z „mieszkaniec” na ” za PO pączek w maśle” ?

Poltycy to Kur….(prostytutki) ,a powiedział to terrorysta z PPS-u niejaki Piłsudzki,którego cenił i szanował niejaki Adolf Schicklgruber co pozniej został Kanclerzem. Tych dwóch z tymi wisorami i ten trzeci śmieją się z ciemnego ludu którego okradają…..

przyzwoity człowiek (a takim jest chyba Gryglewski) w głosowaniu na swój temat powinien wstrzymać się od głosu. Więc chyba 2 radnych z BSR było przeciw 🙂
Co do konkursu na rewitalizację pieniądze są na programy, projekty, modele i tym podobne duperele. Rzeczywista rewitalizacja pociągnęłaby za sobą grube miliony (ciekawe skąd je weźmiemy). Poza tym Pabianice przeszły do drugiego etapu na 49 miejscu na 57 zakwalifikowanych projektów więc nie podniecałabym się myślą że dostaniemy jakieś wsparcie

kiedy zamienią te łańcuchy na mniej ozdobne ?

Na szczęście jednej się pozbył juz rok temu.

Te świnie to pewnie brat Jarosław ? .. co powinni razem buchtować w ogródku tatki.

Moniko…może będziesz starościną, nie będą wami gardzić te miejskie świnie, nagrody dla tego co się cieszy na łańcuchy będą już co roku, nie będzie już trzeba o pierdołu w 3 zabiegać….cierpliwości, błogosławieni cierpliwi…..

Ciekawe kto Wam poprze na sesji podwyżki podatków, ha ha ha może PO?

Ludzie,czy wyście powariowali Jakubowski starostą,opamiętajcie się….jest tylu zdolnych ludzi..Może pan Miller??

Teraz maja parcie politycy różnej maści,skok na łańcuch,panowie i panie,ale on nie jest złoty.
Panie Habura trzymamy kciuki,niechaj pan da popalić tym co mają parcie i chcą wykurzyć pana z bycia starostą..

Święta racja,tylko czasami nie Jakubowski,cwaniak,lubi wjechac na cudzych plecach,napewno musi byc ktoś z PIS.

Ciekawe co przyniesie nowy tydzięń,walka i podchody trwają..