Strona główna Aktualności Z miasta Ćwierć miliona dla parafii. Na remont dachu

Ćwierć miliona dla parafii. Na remont dachu

11
Dzięki dotacji z budżetu państwa prawdopodobnie po wakacjach rozpoczną się prace remontowe w pabianickim kościele św. Mateusza. 

Parafii właśnie przyznano dofinansowanie na ten cel w wysokości 253 tys. zł. Pieniądze pochodzą z programu „Odnowa zabytków” i cieszą tym bardziej, że wiele wniosków o przyznanie środków zostało odrzuconych.

Na co przeznaczy je parafia? Na remont więźby dachowej i pokrycia dachu. Jak wynika ze słów księdza Pawła Kutyni, proboszcza kościoła, przyszła już na to pora.

– Dach przecieka, dachówki się sypią, więźba też jest w złym stanie, zwłaszcza w załamaniach – przyznaje proboszcz. – Związane z tym prace będą jednak prowadzone etapami.

Dlaczego? Kwota pozyskana z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie wystarczy na zrealizowanie wszystkich, gdyż te zostały oszacowane na 605 tys. zł.

Pod koniec sierpnia powinien być gotowy projekt, a rozpoczęcie robót, jeśli wszystko pójdzie dobrze, nastąpi w połowie września.

Pieczę nad nimi będzie sprawował wojewódzki konserwator zabytków.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Oj na jesień z dachem roboty robić to strzał w kolano

Przeciągnie się do lata, zrobi się drugą kalkulacje kosztów i zgarnie się jeszcze coś szmalu. Za hajs podatnika baluj, kraj z gówna.

To co zrobią część dachu i zostawia nie rozumiem

Pan Furman resztę dorzuci 😉

No proszę, nowy, młody proboszcz i od razy wziął się za robotę na parafii. Brawo

Niech sprzedadzą auta swoje i za swoje świątynie swoją niech remontują a nie za nasze za nasze to dla ludzi powinni coś robic a nie na kościół niech parafia co ma żwirownie w porszewicach się podziela z kolegami klechami pedifi….. 😉 A to 250k przeznaczyć na plac zabaw dla dzieci z prawdziwego zdarzenia a nie na czarnuchów publiczne 💰💸💰💸💰💸💰💸💰 oddajecie.
Porządkami w naszym mieście się zajmijcie bądź inna pożyteczna bardzo dobra robota a nie ………………….

Najlepiej plac zabaw dla LGBTwQ.

Pomijając fakt, ze orientacja następuje w późniejszym wieku niż u dzieci dla których miałby być plac zabaw. To życzę Ci by Twoje dzieci zaczęły nosić tęczowe kolory lub określiły się jako LGBT

Jak za mało to niech dorzuci najbogatszy kraj świata (czyt. Watykan)

Ludzie wy się wreszcie obudźcie nie ma żadnego Boga i zlikwidujcie te kościoły 21 wiek a wy dalej jak te barany

Na tą sprawę należy spojrzeć inaczej. Nie przez pryzmat Kościoła i Boga czy innych spraw związanych z religią, a – z czystej zasady – na architekturę i historię tego bardzo starego budynku w centrum Pabianic. Szkoda, by miał się zawalić i straszyć. To dziedzictwo architektoniczne, niezależnie czy służy Kościołowi czy społeczeństwu.

O to trzeba dbać, a skoro ktoś znalazł stosowne finansowanie to chwała mu.
Wiele zabytków nie ma takiego szczęścia i, chociaż jest starą perłą, popada w ruinę.