Strona główna Styl życia Ciemniejąca biżuteria – praktyczne porady

Ciemniejąca biżuteria – praktyczne porady

0

Uwielbiasz srebrną biżuterię? Jeśli tak to na pewno zauważyłaś, że z upływem czasu traci ona swój pierwotny połysk i zaczyna ciemnieć. Kiedy dochodzi do zaciemnienia biżuterii większość z nas podejrzewa, że dała się nabrać i biżuteria nie jest wcale wykonana ze srebra. Jednak to absolutnie nie jest prawdą. Ciemnienie srebra jest naturalnym procesem. A jak do tego dochodzi? Czy możemy tego uniknąć? Jak przywrócić naturalny blask naszej biżuterii? Na wszystkie te pytania znajdziecie odpowiedź w naszym artykule “Ciemniejąca biżuteria – praktyczne porady”.

 

Jak już wcześniej wspomnieliśmy ciemnienie biżuterii jest procesem w pełni naturalnym. Jednak nie do końca wiemy jak dochodzi do tego, że nasza biżuteria traci swój pierwotny połysk i kolor. Poprosiliśmy o wyjaśnienie tego zjawiska specjalistę ze sklepu jubilerskiego e-azur.pl

Ciemnienie biżuterii jest procesem jak najbardziej naturalnym. Tak, więc nie w każdym przypadku oznacza to, że biżuteria nie została wykonana z prawdziwego srebra. Ciemny nalot pojawiający się na biżuterii jest skutkiem procesu utleniania. Srebro wchodzi w reakcję z tlenkiem siarki, która jest elementem powietrza. – odpowiada specjalistka

A czy da się temu zapobiec? Czy możemy jakoś ochronić swoją biżuterię przed utratą koloru i blasku?

Nosząc srebrną biżuterię nie możemy jej całkowicie ochronić przed ciemnieniem. Jednak są sposoby, aby w pewnym stopniu ograniczyć ten proces. Jednym z tych sposobów jest przechowywanie nienoszonych pierścionków, łańcuszków czy kolczyków w zamkniętej szkatułce bądź pudełku. Dzięki temu ograniczymy dostęp powietrza, co spowolni ciemnienie.  Świetnym rozwiązaniem jest również przechowywanie biżuterii, której na co dzień nie nosimy w woreczkach strunowych. Woreczki ograniczają dostęp powietrza, a zarazem tlenku siarki, dzięki czemu błyskotki zachowają swój kolor i połysk na dłużej. Musimy także pamiętać o tym, aby ograniczyć dostęp wilgoci. Nie zostawiajmy biżuterii na półce w łazience, gdzie woda paruje, a także zdejmujmy w trakcie kąpieli oraz mycia naczyń. Woda również nie działa zbyt dobrze na ten kruszec. – odpowiada specjalistka.

Jesteśmy ciekawi czy kupiona przez nas biżuteria jest już w jakiś sposób zabezpieczona przed utratą koloru?

Biżuteria dostępna w salonach jubilerskich zazwyczaj jest zabezpieczana przed ciemnieniem. Aby zabezpieczyć kolczyki, pierścionki czy łańcuszki ich powierzchnie poddajemy procesowi rodowania, czyli pokrywamy srebro cienką warstwą pierwiastka Rod. Zdarza się również, że biżuteria pokrywana jest specjalnym, bezbarwnym lakierem, jednak są to rozwiązania krótkotrwałe. Warstwa ochronna podczas noszenia ściera się, a biżuteria i tak zaczyna ciemnieć. – odpowiada pracownik salonu jubilerskiego.

Jak zatem wyczyścić zciemniałą biżuterie?

Co tu dużo mówić. Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie takiej biżuterii do salonu jubilerskiego. Jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż profesjonaliści w tej dziedzinie nie tylko wyczyszczą biżuterię ale również zabezpieczą ją od nowa.  – mówi specjalistka.

Biżuteria to nieodłącznym element ubioru wielu kobiet. Dlatego tak ważne jest, aby w odpowiedni sposób o nią dbać, a wszelkie porady czerpać od specjalistów. Dzięki temu nasza biżuteria będzie przez długi czas miała zachowany kolor oraz blask.

Artykuł stworzony przy współpracy z salonem jubilerskim e-azur.pl

Dodaj komentarz

1600
  Subskrybuj  
Powiadom o