Strona główna Aktualności Z miasta Chrzest dziecka – nie mniej niż 200 złotych?

Chrzest dziecka – nie mniej niż 200 złotych?

42
Ochrzczenie dziecka w kościele jest usługą, a ta kosztuje. Niekoniecznie „co łaska”. Miał przekonać się o tym nasz czytelnik, którego zaskoczyło, że za udzielenie sakramentu zażądano od niego konkretnej kwoty.

Należy do parafii Trójcy Przenajświętszej. I właśnie tam, podczas ustalania terminu chrztu, urzędujący w kancelarii ksiądz miał poinformować go o 200-złotowej opłacie. Dla pabianiczanina była to zbyt wygórowana stawka.

– Powiedziałem, że mogę dać 50 zł. Ja na godzinę zarabiam z tego jedną trzecią, więc wydaje mi się, że to nadal niezła suma. Dodałem też, że nie stać mnie na 200 zł, bo dziecko i tak oznacza duże wydatki, do których dochodzą jeszcze opłaty, kredyt na mieszkanie i codzienne życie – relacjonuje.

Z jego opisu sytuacji wynika, że w odpowiedzi usłyszał: „Taki mamy cennik”. Nie otrzymał jednak odpowiedzi na pytanie, jak jest on obliczany, dowiedział się natomiast, że chrzest to usługa.

– Myślę, że opłata jest wyssana z palca i ustalana na podstawie równie abstrakcyjnego wskaźnika. Samo jej pobieranie jest wbrew nauczaniu papieża Franciszka, który mówi, że Kościół nie może i nie powinien stosować żadnych cenników. Niestety, ksiądz z rozbrajającą szczerością stwierdził, że Watykan im nie szefuje – opowiada parafianin. – Co więcej, zasugerował, że w razie chęci zmiany kościoła mogą być problemy. Dla mnie to zwykły szantaż… 

Z prośbą o komentarz w tej sprawie i pytaniami dotyczącymi opłat za udzielane sakramenty zwróciliśmy się do księdza Jerzego Rzepkowskiego, proboszcza parafii Trójcy Przenajświętszej, ale pozostały one bez odpowiedzi. Po kontakcie telefonicznym maila wysłaliśmy również do biura prasowego Archidiecezji Łódzkiej. Ono również w żaden sposób nie ustosunkowało się do tej sprawy.

REKLAMA

42
Dodaj komentarz

1600
18 Wątki komentarzy
24 Odpowiedzi do komentarza
0 Obserwujący
 
Wzbudzający najwięcej reakcji
Najciekawszy wątek
21 Autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
KKK

Nie chrzcić i po kłopocie, sekta będzie słabnąć

Lolek

Mafia…
Trzymam się od nich z daleka.

Giordano Bruno

Mogliby jeszcze ponieść cenę. Więcej bym oszczędził.

Ejmi

Skoro jest to usługa to niech wystawiają paragony. Opodatkować kościół!!!!

Janek

200 zł za opłatę aktywacyjną jak w każdym abonamencie to raczej wygorowana stawka .
Dzisiaj raczej abonamentów kusi się
aktywacją za 1 zł lub zupełnie za darmo,
przecież zdąży się zrealizować zysk w dłuższym okresie czasu .

Michał

Ale jaja !!! Chcesz usługi księdza „chrzest ” w czym problem ze musisz zapłacić 200 zł Trzeba przygotować kościół do uroczystej mszy i jest to niedziela godz 12- 13 -sta nie poniedziałek o godz 7.30 Jak ksiądz by co łaska powiedział ci 1000 zł było by to chyba dużo Nie musisz chrzcić dziecka nie musisz posyłać do pierwszej komunii nie musisz wysyłać młodzieńca do Biezmowania Nic nie musisz Jeśli chcesz mieć prawo jazdy musisz zapłacić w Starostwie opłatę jak wysyłasz list zwykły tez musisz zapłacić 5 zł wiec za udzielenie sakramentu tez musisz zapłacić Wyczuwam tu prowokacje chyba nie zostałeś… Czytaj więcej »

StopIdiotom

Ale jaja !!! Ty nie rozumiesz o co chodzi? Za prawo jazdy za list dostajesz paragon. Pieniądze są opodatkowane. A tu jest jawne oszustwo.
I tyle

TakInie

Starostwo, o którym piszesz jest do tego powołane (jako jedno z wieeelu jego zadań). Duchowni są powołani by zajmować się POSŁUGĄ kapłańską a nie sprzedażą USŁUG. Usługową działalność prowadzi fryzjer, mechanik itp. Opłacają podatki a jak się spóźnią albo pomylą w wyliczeniach to nawet BÓG ich nie uchroni od gniewu ministerialnych pachołków. Księdza jak widać to nie dotyczy via „Tylko Bóg może nas sądzić” wypowiadane przez ogolonych sebków z osiedli tutaj brzmi – Tylko Bóg może nam naliczać podatki” :D:D Powyższy artykuł jest kolejnym, z życia wziętym przykładem na to, że to sam kościół jak zwykle szuka przyczyn odwracania się… Czytaj więcej »

mondry

Komentarz ma pełno minusów, tak najprościej, ale spróbuje polemizować.
Więc niech i kosztuje tysiąc złotych ten chrzest, ale zero subwencji z państwa, likwidacja funduszu kościelnego itd

A czy Jezus brał opłatę za chrzest? NIE więc po dla czego ludzie mają za to płacić typowi który robi to z powołania

Michał

Płace … Dostaje usługę … W zamiana za ???? Proszę o chrzest czyli egzorcyzm czystej duszy Czy dzięki temu pójdzie do nieba ? Posyłam do komunii Czyli zezwalam na kanibalizm I wpuszczam miedzy mnie a moje dziecko obcego faceta ktory chce byc autorytetem podpuszcza dziecko do grzechow i daje możliwość odpuszczenie grzechów przez tego faceta w sukiennce I nauczy się płacić co niedziela pieniążka zdrowym chlopom którym nie chcę się pracować swoimi rękoma . Czy dzięki temu pójdzie do nieba ? Dziecko pisze kartowki z religii nt historii Izraela I jaki to był prześladowany lud Czy dzięki temu pójdzie do… Czytaj więcej »

Janek

Kiedyś to były czasy,
chrzczono w rzece woda …
ogniem ducha świętego …
Dzisiaj tylko płaci się za egzorcyzm,
czyli wypędzenie czystej duszyczki,
która przyszła z nieba do małego dzieciątka.
Dlatego są nikłe szanse,
żeby Jezus przyszedł tutaj na ziemie
w religii katolickiej,
mimo usilnych modłów wiernych .

grzegorz

jak bedziesz zdychał to wtedy nie będziesz miał tyle siły żeby pluć na kościół ,nie tacy silni żegnali sie ztym swiatem i droge do ksiedza odszukali ,lewactwo widać potrzebuje igrzysk i chleba tym sie tylko zadowala i to jest paliwem do plugawych zachowan i wydawania osądów na temat o ktorym bladego POjecia nie mają 🙁

StopIdiotom

@ grzegorz No tak…my pozdychamy jak psy a ty w dźwiękach fanfar pofruniesz z aniołkami do nieba. Chłopie obudź się. Jesteś jak przedszkolak, który wierzy w świętego Mikołaja.
Nie tacy jak ty wierzyli w boga i modlili się o zdrowie a długie życie, a na drugi dzień bóg dla zabawy zrzucał im cegłówkę na głowę i bye bye życie.
Sam fakt, że piszesz takie bzdury pokazuję, że ty nie masz pojęcia. A mieszanie do tego polityki to już szczyt głupoty.
A no tak zapomniałem..tylko wyznawcy pisu mogą być prawdziwymi katolikami

Janek

Prawda to wg Ciebie plucie ?
Jedni zdychaja (wg ciebie )
a inni odchodzą do innego świata
I niechca wrócić do ponownego bycia religijnego niewolnika .
Ps. Lewactwo i po
Mają swoje źródło w Watykanie
I Watykan czerpie korzysci z ich działań .
Otwórz oczy

Moim zdaniem nie ma sensu ta procedura dziecko w pewnym wieku samo zdecyduje czy chce być chrześcijaninem nie ma co narzucać swojej woli .A po drugie opodatkować księży albo niech sami zarabiają na budowie ba siebie i kościół.

KM

Paragon poproszę…

Wiara

Mnie ten kościół zraził 5 lat temu jak brałam ślub. Najpierw chciałam w NMP ale godzina była 19 a wesele daleko więc poszłam do swojego kościoła czyli właśnie Trójcy. Okazał się najdroższy!! Facetowi od posługi 150zl (rozumiem trzeba ryż posprzątać coś ogarnąć) organistę CZY GRA CZY NIE też trzeba opłacić 150 zł (chciałam żeby ktoś inny grał a tu usłyszałam że jej też muszę zapłacić bo ” zabieram jej robotę”) nosz kurde niech sobie gra gdzie indziej. Nadmienię że u mnie była to godzina 15 a rzadko się zdarza żeby ktoś o takiej akurat godzinie brał slub. Więc pewnie jak… Czytaj więcej »

Ftttttt

A z fakturą będzie drożej ?

Jessica

nie było by problemu gdyby do aktywacji usługi dodawali za złotówkę laptopa lub nowy model komórki. Tak na dobry start dla bombelka.

KM

Swojemu dziecku odbierze….? Żeby obcemu prezent zrobić…

KM

Pod warunkiem że Czarna mafia za to płaci…

Zibi

Pewnie dla ciebie nie byłoby nawet problemem, gdyby cię nie tylko molestowali….

Jessica

jestem intelygentna ale nie pojęłam twojego zdania?

Zibi

To twój yntylygyncki problem !

Zibi

To wyłącznie twój yntylygyncki problem !

Jessica

to „mój” czy „wyłacznie mój” bo nie wiem jak się do tego ustosunkować?

Zibi

A u(stosunkuj) się jak chcesz !

Sieczo

Jestem ciekawy jak bardzo zaangażowany jest w życie parafii ten rozżalony Pan. Nie oceniam tylko pytam, a raczej zastanawiam się. Jeżeli chodzi o parafię Trójcy Przenajświętszej to ja nie tylko złego słowa nie powiem, ale moge mówić w samych superlatywch, zwłaszcza na temat księdza proboszcza Jerzego. Za chrzest dziecka dałem co łaska i była to kwota mniejsza niż 200 zł. Biedny nie jestem, ale jakoś ksiądz proboszcz nie wziął od nas „koperty” będąc po kolędzie wiedząc, że mamy dziecko wymagające rehabilitacji. Co więcej sam zaproponował, a wręcz mobilizował nas żeby w kościele zrobić jakąś akcję informacyjną, w celu zbierania środków… Czytaj więcej »

Marek

Ciekawy komentarz. Osobiście bawi mnie to oburzenie w komentarzach wyżej, bo świadczy o dwóch rzeczach: – jest masa ludzi niby wierzących, ale głównie w to, że kościół ogrzewa/oświetla się sam, podobnie jak dach się sam konserwuje itp. Jak można być wierzącym, a jednocześnie bronić się rękami i nogami przed zrzutką na wsólną parafię? – kler jest oderwany od rzeczywistości (to w sumie oczywiste…), za 20 lat, jak zaczną wymierać obecni 50+ te kościoły będą świecić pustkami, a oni takimi kwiatkami jak (pół)oficjalne cenniki tylko wypychają ze swoich świątyń ludzi, którzy i tak są tam już tylko jedną nogą. Dobrze, że… Czytaj więcej »

Giordano Bruno

Tak kawiarenka zamiast kościoła. To rzeczywiście najlepsze rozwiązanie. Trudno z tym się nie zgodzić. Zachód Europy od dawna tak ma. Nawet żadnego księdza do takiej kawy i ciastka nie potrzebują. I do tego legalne cenniki (ceny w menu podane) mają. I nawet podatki płacą, a nie nakładają.

Zibi

Jest pan tu jedynym wyjątkiem od reguły. Powodzenia w parafii !

Ciekawa

Ja też złego słowa nie mogę powiedzieć o tej parafii. Komunia u starszego dziecka, chrzest u młodszego ( o opłacie za sakrament nikt sie nie odezwał nawet jak msza sie skończyła, dopiero wtedy mąż poszedł i złożył ofiarę. ) Niestety wikariusze zostali proboszczami i przyszli NOWI i moze to jest problem. Musza sie wiele nauczyć. Po co tu sa i dla kogo bo jak nie to beda sami dla siebie.

Ggg

Stać na konia to stać na wóz. A jak się nie ma miedzi to się na…. siedzi. Za drogo to trzeba porozmawiać a nie od razu wyrzuty ze cennik zmyślony.

Janek

Cyt ” kler ”
„i na co teraz będę zbierać pieniądze ?”

Jak się nie ma na utrzymanie budynku
to się nie buduje nowych budowli
To się nie przerzuca kosztów utrzymania na
Ludzi .

xyz

Czytałeś artykuł, czy obrazki oglądasz ?

Janek

Przecież działalność kk można porównać do pasożyta czerpiącego substancje odżywcze ze swojego zywiciela .
Teoretycznie Im lepiej mają obywatele
Teoretycznie im lepiej zarabiają
Tym więcej kościołów religii funduszu koscielnego zwrotu majatkow odszkodowan jest wprowadzanych
żeby podczepic się pod rozwój i dobrobyt państwa.
Jeśli zostanie przekroczona masa krytyczna
Ilość pracowników
Pensję podatki emerytury
utrzymanie Kościołów
Organizm choruje z wycienczenia lub umiera.
W gospodarce i historii wygląda to tak
ze następuje kryzys w celu przebudowy spoleczenstwa czyli pozbycie sie tych co pamietaja i kojarza fakty na tych co sa nieswiadomi i nie potrafia eyciagac wnioskow dzieki czemu daja sie latwo sterowac np.
Rozbiory Polski
Wojny światowe
Zmiany rządu itd..

xyz

Ogólnie racja. Bywają pasożyty, które umierają z żywicielem, ale ja nigdy nie słyszałem, aby jakiś kościół zamknięto. Raczej powstają nowe …

Janek

Problem z religia jest taki ze Łamie ona przykazanie Boga . Kiedy budujemy sztuczne budynki, bez życia Czcimy materię . Tym samym odchodzimy od szanowania natury i przyrody , I zamykamy się w budynkach bez życia, które ujmuje energię, ujmuja życie . Natura, przyroda, życie stworzone przez Boga przestaje mieć znaczenie . Bardziej dbamy o figurke z drewna niż o żyjacy las . Opłaty 200 zl byłyby niepotrzebne gdyby koscioly były skromniejsze . Jedynym odstepstwem były katedry budowane przez templariuszy . To były katedry, które dodawały energii wiernym i każdemu kto chciał pobyć w środku . Ludzie wychodząc z prawidłowo… Czytaj więcej »

Kamil

Wierzysz w Pana Boga , Jezusa i Matkę Boską to zostaw obłudę kościelną i módl się w domu. To co kościół wyczynia przechodzi wszelkie granice , wiary również. Wg mnie to zakrawa na świętokractwo.

TenTo

I bluźnierstwo !

Brajan

swoją droga to za tę cenę jest zwykła kranówka czy jakaś butelkowana z certyfikatem?