Strona główna Styl życia Uroda i zdrowie Chroń, badaj, zapobiegaj. Eskulap zaprasza na bezpłatne badanie

Chroń, badaj, zapobiegaj. Eskulap zaprasza na bezpłatne badanie

3

W Polsce odnotowuje się 2,5 tysiąca przypadków czerniaka rocznie. Ten nowotwór jest najczęściej występującym rakiem skóry i rosnącym problemem w naszym społeczeństwie.

Znamiona barwnikowe to łagodne zmiany skórne wynikające z nagromadzenia komórek barwnikowych (melanocytów). Potocznie nazywamy je pieprzykami. Mogą być obecne już w chwili narodzin (określane są wówczas znamionami wrodzonymi) lub pojawiać się w późniejszym wieku. W ciągu życia znamiona ulegają fizjologicznym przemianom i typowo ich ilość wzrasta do około 40 roku życia.
Z kolei czerniak to jeden z najbardziej agresywnych nowotworów. Lokalizuje się głównie w skórze. Za najistotniejsze czynniki ryzyka rozwoju czerniaka uznaje się nadmierną ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe, zarówno naturalną jak i w solariach, oparzenia słoneczne (szczególnie w dzieciństwie), jasny fototyp skóry (osoby o rudych lub blond włosach, niebieskich oczach, z piegami i ze skłonnością do oparzeń słonecznych),
immunosupresję.

Czerniak nie zawsze jest czarną plamką

Powszechnie wiadomo, że czerniak powinien być czarną plamką i nie zgłaszamy się do lekarza z różowymi wypukłymi plamkami, które szybko rosną, dlatego czerniaki bez barwnikowe (amelanotyczne) są wykrywane zwykle zbyt późno. Czerniak to nowotwór o wyjątkowej dynamice wzrostu liczby zachorowań. W latach 1980-2010 odnotowano niemal trzykrotne zwiększenie ilości stwierdzanych przypadków. Dawniej był to nowotwór głównie osób w podeszłym wieku, dziś jest najczęściej występującym nowotworem u osób w wieku 24 – 40 lat. W Polsce średnia wieku pacjentów w czasie postawienia diagnozy wynosi 50 lat. Mimo wysokiego stopnia złośliwości, wczesne rozpoznanie i chirurgiczne usunięcie warunkuje blisko 100 % szans na całkowite wyleczenie. Niestety w Polsce nadal 1 na 3 pacjentów umiera z jego powodu, a wielu takich przypadków można uniknąć.

Jak zapobiegać?

  • unikaj bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne w godz. 10.00 – 16.00
  • zrezygnuj z solarium
  • stosuj kremy z filtrami UVA i UVB
  • noś okulary przeciwsłoneczne z filtrami UVA i UVB
  • noś nakrycia głowy w czasie ekspozycji na słońce
  • badaj skórę całego ciała raz w miesiącu
  • odwiedzaj dermatologa raz w roku, szczególnie po okresie letnich kąpieli słonecznych

Podstawowym badaniem diagnostycznym jest dermatoskopia. Dermatolog używając dermatoskopu ogląda zmiany w 10 x krotnym powiększeniu. Badanie to pozwala na odróżnienie niegroźnych zmian barwnikowych od znamion niebezpiecznych.

Bardziej zaawansowaną metoda diagnostyczną jest wideodermatoskopia. W Eskulap-Pabianice można skorzystać z diagnostyki wideodermatoskopem. Foto – Finder służy do badania znamion i dermatoskopii w powiększeniu 20 – 140x.

Specjalizuje się w monitorowaniu, porównywaniu oraz analizie zmian skórnych, a ponadto jest obsługiwany i wspomagany przez algorytmy sztucznej inteligencji. Jego zadaniem jest komputerowa analiza znamion, wspomagająca postawienie prawidłowej diagnozy.

Badanie przeprowadzone u specjalisty jest szybkie, bezbolesne i nieinwazyjne

Program dla osób które:

1) zamieszkują na obszarze powiatu pabianickiego
2) są w wieku aktywności zawodowej (od 18 do 64 roku życia)
3) nie posiadają zdiagnozowanego nowotwory skóry
4) nie korzystały w ostatnich 12 miesiącach przed przystąpieniem do programu z konsultacji dermatologicznej wraz z badaniem dermatoskopowym/ wideodermatoskopowym całego ciała w ramach świadczeń gwarantowanych NFZ z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej
5) nie uczestniczyły w innym projekcie finansowanym ze środków EFS, dotyczącym profilaktyki nowotworów skóry.

Uczestnicy będą mogli bezpłatnie skorzystać z:

  • konsultacji z lekarzami POZ podczas których przeprowadzona zostanie ocena stanu skóry i analiza czynników ryzyka występowania chorób skóry,
  • konsultacji z lekarzami dermatologami wraz z badaniem ciała z wykorzystaniem dermatoskopu lub wideodermatoskopu.

Informacja oraz rejestracja pacjentów:

Eskulap Medycyna Estetyczna Tel. 605-525-015 w godzinach 10.00 -18.00, www.eskulapestetyka.pl

Eskulap rejestracja ogólna Tel. 42-215-60-37 w godzinach 7.00-19.00, www.eskulappabianice.pl

Bezpłatne badanie znamion skórnych w ramach projektu „Eskulap walczy z czerniakiem”

Projekt jest współfinansowany z środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Byłem, bardzo dokladne badanie.

Skorzystałam w zeszłym roku;) Trochę czekałam na termin ale faktycznie warto bo mają dermatologie na wysokim poziomie.

Jestem bardzo zadowolona z udziału. Dokładne badanie. Miła obsługa. Udało sie umówić na szybki termin. Miejsce godne polecenia