Strona główna Aktualności Z miasta Cenne nagrobki w rękach konserwatora zabytków

Cenne nagrobki w rękach konserwatora zabytków

0
Na pabianickim cmentarzu zostały przeprowadzone prace pielęgnacyjne trzech zabytkowych pomników, które gruntownie odrestaurowano w ubiegłych latach.

W tym roku nie będzie odnowiony żaden nagrobek, nie ma na to pieniędzy. Stało się tak, gdyż zbiórka, jaką w tym celu regularnie przeprowadzało 1 listopada stowarzyszenie „Zjednoczenie Pabianickie” z powodu pandemii nie mogła dojść do skutku.

– Poprosiliśmy mieszkańców o dobrowolne wpłaty na renowację, jednak odzew nie był taki, jak podczas fizycznej zbiórki datków do puszek. Na konto naszego stowarzyszenia wpłynęły 1304 zł – informuje Krzysztof Hile, rzecznik prasowy.

Dzięki składkom członków „Zjednoczenia Pabianickiego”, którzy dołożyli do wpłat taką samą kwotę, trzy pomniki udało się natomiast odświeżyć.

To znajdujący się w ewangelickiej części nekropolii nagrobek Emilii i Rudolfa Budzińskich z rzeźbą Chrystusa Błogosławiącego, odrestaurowany w 2012 roku, nagrobek rodziny Krusche (dzieci i wnucząt Beniamina Krusche, założyciela przemysłu bawełnianego w Pabianicach), odnowiony w 2011 roku, a także, na cmentarzu katolickim, pomnik Josefa Kaisera w tzw. Alei Zapomnianych, którego renowację przeprowadzono w 2015 roku.

– Wszystkie te nagrobki zostały zdezynfekowane, umyte i poddane hydrofobizacji. Są to obiekty, które stoją na zewnątrz, kurzą się, pokrywają się glonami, więc takie zabiegi są jak najbardziej pożądane i powinny być wykonywane cyklicznie, aby trwałość ich konserwacji była wydłużona – mówi Anna Połomka, konserwator zabytków, która wykonała prace.

Pierwsza kwesta na renowację pomników została zorganizowana w 2007 roku. Do tej pory, dzięki czternastu zbiórkom (wliczając tę ostatnią, w postaci dobrowolnych datków na konto) zebrano 264.709 zł. Pieniądze pozwoliły na odnowienie 32 nagrobków (16 na cmentarzu ewangelickim i tyle samo na katolickim).

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments