Strona główna Styl życia Cena srebra w 2024 – co stoi za wzrostem kursów?

Cena srebra w 2024 – co stoi za wzrostem kursów?

0
Początek roku 2024 przyniósł interesujące trendy na rynku surowców, w tym znaczący wzrost cen srebra. Według niektórych analityków możemy spodziewać się najwyższych stawek na przestrzeni ostatnich 10 lat – to dobry moment, by spojrzeć na czynniki wpływające na kurs srebra.

Co wpływa na cenę srebra?

Inwestycje w srebro, podobnie jak w przypadku złota, są często uznawane za jeden z najbezpieczniejszych sposobów zabezpieczenia swoich oszczędności. Wynika to przede wszystkim ze stosunkowo stabilnych kursów, które przeważnie wykazują stopniowy wzrost w długoterminowej perspektywie. Istnieją jednak pewne czynniki wpływające na zmiany wyceny zwłaszcza w bardziej krótkoterminowym ujęciu.

Najważniejszym z nich jest mechanizm popytu i podaży. Co ważne, źródłem popytu są nie tylko kopalnie srebra, lecz także innych metali – szacuje się, że ponad 70% wydobywanego srebra to produkt uboczny działalności kopalni cynku, miedzi i złota. Zużycie jest z kolei zależne w głównej mierze od zapotrzebowania na rynku przemysłowym i jubilerskim. Z tego względu monitorowanie sytuacji rynkowej jest kluczowe do uzyskania korzystnych wyników inwestycji w srebro. Do tego dochodzą także czynniki ekonomiczne – w tym inflacja, której wzrost powoduje większe zainteresowanie alternatywnymi metodami na przechowywanie oszczędności. Z tego względu dynamika cen srebra w dużej mierze pokrywa się ze zmianami na rynku złota, które są powodowane przez te same aspekty gospodarcze.

Jak wygląda cena srebra w 2024 roku?

Na początku maja 2024 roku cena srebra wyniosła niecałe 27 dolarów za uncję, po nieznacznym spadku z kwietniowych szczytów w okolicy 28–29 USD. Jest to znaczący wzrost od stycznia 2024, gdy wartość jednej uncji znajdowała się na poziomie nieco ponad 22 USD. W ostatnich miesiącach możemy zatem zaobserwować zauważalny trend wzrostowy – to spora zmiana w stosunku do poprzednich lat, gdy cena utrzymywała się na stabilnym poziomie 20–24 USD za uncję.

Według sporej części ekspertów w 2024 roku srebro może przekroczyć nawet granicę 30 USD – ostatni moment, w którym wartość tego kruszcu była tak wysoka, wystąpił już ponad 10 lat temu, w lutym 2013 roku.

Rekordowy popyt główną przyczyną wzrostu kursów

Co stoi za tak korzystnymi trendami dla srebra w ciągu ostatnich miesięcy? Jedną z najważniejszych przyczyn jest niewątpliwie bardzo wysoki popyt. Według analiz Silver Institute globalne zapotrzebowanie na srebro w roku 2024 ma wynieść aż 1,2 miliarda uncji. Przy takim wyniku byłby to drugi najbardziej udany rok dla tego surowca pod względem popytu, co jednocześnie przekłada się na rekordowe wyceny na giełdzie.

Tak wysoki popyt jest z kolei generowany zarówno przez przemysł, jak i branżę jubilerską. Srebro jest wykorzystywane m.in. w branży motoryzacyjnej, elektronicznej i fotowoltaicznej – to sektory, które odnotowują w tym roku zauważalny wzrost produkcji. Za wzrost popytu w obszarze wyrobów jubilerskich odpowiada z kolei w głównej mierze rynek indyjski, który odgrywa coraz większą rolę w globalnej ekonomii.

Jak inwestować w srebro?

Rok 2024 to dobry moment, by zainteresować się rynkiem srebra. Aby inwestować w ten surowiec, najczęściej wykorzystuje się tzw. instrumenty pochodne – np. kontrakty na różnice cenowe (CFD). Tego typu rozwiązania są dostępne na różnych platformach inwestycyjnych, przeważnie w postaci kontraktów na parę kursową srebra i dolara amerykańskiego (oznaczaną jako XAGUSD lub po prostu XAG). Przypominamy, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem utraty kapitału.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments