Strona główna Aktualności Z miasta Budżet obywatelski? Tak, ale nie teraz

Budżet obywatelski? Tak, ale nie teraz

9

Póki co pabianiczanie nie doczekali się budżetu obywatelskiego. Dyskusja nad nim na dzisiejszej, ostatniej sesji rady miasta sprowadziła się do partyjnych przepychanek.

Wprowadzenie budżetu obywatelskiego zapowiedział na poprzedniej sesji rady miasta prezydent Zbigniew Dychto (WIĘCEJ) i taki projekt uchwały przygotował. Od dwóch lat o jego wprowadzenie zabiegają zaś radni Prawa i Sprawiedliwości.

– Zgłaszam wniosek o zwrócenie projektu ustawy do komisji – rozpoczął Jacek Wróblewski. Zarówno Komisja Budżetu i Finansów, jak i Komisja Infrastruktury Społecznej zgłosiły wniosek o zdjęcie uchwały z porządku obrad.

– Prawo i Sprawiedliwość będzie głosować przeciwko takiemu wnioskowi. Mieszkańcy Pabianic wystarczająco długo czekają na budżet obywatelski i są na niego gotowi. My taką potrzebę zgłaszamy już od dwóch lat, dlatego będziemy głosować za budżetem – powiedział radny Dariusz Wypych.

W głosowaniu padł remis. 9 radnych było za zwróceniem projektu pod obrady komisji i tylu samo przeciw, więc kontynuowano dyskusję.

– Wszyscy mamią w kampanii wyborczej wprowadzeniem budżetu obywatelskiego, a teraz są przeciw jego wprowadzeniu. To w końcu mają w programie wyborczym ten punkt czy nie? – pytał radny Rafał Latuszkiewicz.

– Właśnie wprowadzenie budżetu teraz to element kampanii. Za 2 tygodnie będzie już nowa rada i to ona powinna o tym zdecydować, a nie wprowadzamy budżet obywatelski 4 dni przed wyborami – odpowiadał Krzysztof Górny.

– Głosicie w kampanii hasło mniej słów więcej czynów, więc zróbmy to teraz – zripostowała Renata Uznańska-Bartoszek.

– Pośpiech nie jest tu wskazany. To zbyt ważna uchwała by się z nią spieszyć – stwierdziła Grażyna Wójcik.

– Niby wszyscy chcą budżetu obywatelskiego, ale niby nie teraz. Musimy to uchwalić dziś, by w 2015 roku była chociaż szansa z takiego budżetu skorzystać. Nim nowa rada wdroży się do pracy minie kolejne pół roku – grzmiał Andrzej Sauter.

– Jeśli od 2 lat nie ma tego budżetu, to po co robić go 4 dni przed wyborami? Co zmienią 2 czy 3 tygodnie – upierał się przy swoim Górny.

– Skoro 2 komisje miały szansę się wypowiedzieć co do projektu  i z niej zrezygnowały to dlaczego mamy projekt z powrotem do nich cofać? – nie odpuszczał Sauter.

Na sam koniec głos zabrał miejski prawnik, który stwierdził, że brak merytorycznej wypowiedzi komisji. W efekcie ponownie głosowano zwrócenie projektu do komisji. Tym razem głosami 9 radnych z PO i BSR, przeciw 7 głosom PiS-u i Niezablokowanych uchwała budżetu obywatelskiego została wstrzymana.

REKLAMA
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

…ale jaja. Czyli BSR uwaliło projekt, który jest jedną z ich podstawowych obiecanek w programie wyborczym? Czyli sprawa się rypła jednak tylko obiecują i my wyborcy mamy tego „widoczne rezultaty” jak krzyczy do nas z ulotki obecny vice prezydent Mackiewicz. No Panie Mackiewicz chyba czas zbierać zabaweczki.

Każda, absolutnie każda partia obieca w tych wyborach i również przyszłorocznych parlamentarnych, że zlikwidują podatki, dadzą każdemu po 2 miliony PLN, pozwolą maturzystom nie chodzić do szkoły, oddłużą miasta, gminy, powiaty, zbudują same ronda w mieście i…zapewnią delegacje wycieczkowe swoim członkom !!! Tylko jedna prośba, głosujcie właśnie na nich…

Rada chyba podjęła najmądrzejszą decyzję w ostatnim czasie. Sam jestem zwolennikiem budżetu obywatelskiego, ale to zbyt poważna sprawa, żeby decyzję o tym podejmować na kilka dni przed wyborami. To jest projekt skierowany do organizacji społecznych, III sektora, obywateli. Czy w te sprawie odbyły się jakiekolwiek konsultacje społeczne? Czy przeprowadzono na temat budżetu dyskusje z ludźmi, do których projekt kierowano. Nie. Jak wyglądają założenia budżetu? Kwota? Procedury? Nie ma. Najlepiej rzucić pomysł bez konkretu, pomysł chwytliwy, a potem martwić się o wykonanie i obudzić z ręką w nocniku, że pieniądze przepływają przez palce. No ale gawiedź się cieszy….

No tak. Tonący brzytwy się chwyta.

Czyli BSR to wielka ściema. Ich kandydat głosi konieczność budżetu obywatelskiego a Górny (radny BSR) i reszta są przeciwni. „Czyny i konkretne rezultaty” – no widać jakie BSR jest konkretne. Zakłamanie do granic.

O ile wiem to wszystkie ugrupowania sa za wprowadzeniem budżetu obywatelskiego. Jednak nie ma co wprowadzać go na oślep i bez przemyśleń. Trzeba trochę szacunku do obywateli. I tak budżet nie ruszy wcześniej niż za rok, więc zróbmy to dobrze, a nie na odwal się, bo kampania wyborcza i trzeba „mięso wyborcze rzucić”. Mam nadzieję, że przyszłą rada przygotuje go w sposób profesjonalny i tak, żeby faktycznie w ciągu roku mógł działać. I każdy następny prezydent będzie do tego dążył , więc nie oszukujmy ludzi tymi wpisami

Dokładnie. On się jak zawsze wypowiada TYLKO przed wyborami…

Fakt jest Faktem POBSR odrzuciło swój własny program wyborczy. Przecież wczorajsze głosowanie nie oznaczało, że pracę ruszą od poniedziałku. Kłamią i tyle, i to kłamią obiecując ot hipokryzja x 2

Tym razem głosami 9 radnych z PO i BSR, przeciw 7 głosom PiS-u i
Niezablokowanych uchwała budżetu obywatelskiego została wstrzymana.https://epainfo.pl/budzet-obywatelski-tak-ale-nie-teraz/