Strona główna Styl życia Uroda i zdrowie Botoks, czyli jak pozbyć się zmarszczek?

Botoks, czyli jak pozbyć się zmarszczek?

0
Zabieg nazywany botoksem to chyba najbardziej znana i najpowszechniej stosowana metoda pozbywania się zmarszczek. Stosowany jest przez kobiety na całym świecie, a przy tym ma tyle samo zwolenników, co przeciwników.

Sekret tkwi jednak we właściwym wykonaniu! Jakie efekty można uzyskać z zastosowaniem botoksu? Zapytaliśmy o to ekspertów z Bieńkowscy Clinic.

Co to jest botoks?

Na wstępie warto wyjaśnić, czym właściwie jest botoks. Sama nazwa pochodzi od pierwszego wykorzystywanego do tego typu zabiegów preparatu – botoxu. Podstawowym składnikiem jest toksyna botulinowa, inaczej jad kiełbasiany. Jej głównym działaniem jest zmniejszene napięćia mięśnia, co pozwala wygładzić zmarszczki mimiczne powstające w górnej partii twarzy. Jednak to nie jedyne zastosowanie botoksu, stosowany on bywa bowiem również przy wskazaniach medycznych, jak bruksizm czy nadmierna potliwość, a nawet zez czy schorzenia neurologiczne przebiegające z nadmiernym napięciem mięśniowym.

Wiele osób zastanawiających się nad zabiegiem z zastosowaniem botoksu obawia się zatrucia tą toksyną. Preparaty medyczne są jednak starannie oczyszczone, a stosowane przez lekarza specjalistę nie powinny wywołać poważnych skutków ubocznych – uspokajają eksperci Bieńkowscy Clinic. W żadnym wypadku nie należy jednak wybierać się na taki zabieg do kosmetyczki, co może być tragiczne w skutkach.

W jakich przypadkach stosuje się botoks?

Botoks może być stosowany zarówno do wygładzania twarzy, jak i wielu innych przypadkach. Należeć do nich będą:

  • poprzeczne zmarszczki na czole;
  • tzw. lwia zmarszczka, czyli bruzdy umiejscowione u nasady nosa;
  • drobne zmarszczki wokół oczu, tzw, kurze łapki;
  • bruzdy na powiece dolnej;
  • zmarszczki na szyi i dekolcie;
  • zmarszczki wokół ust, w tym drobne linie wokół warg (tzw. zmarszczki palacza), jaki i bruzdy nosowo-wargowe (tzw. zmarszczki marionetki);
  • nadpotliwość, szczególnie w obrębie dłoni, stóp i pach;
  • bruksizm (zgrzytanie zębami podczas snu);
  • schorzenia neurologiczne, w tym migrena, a także poważniejsze przypadki, jak choroba Parkinsona czy pląsawica Huntingtona;
  • achalazja przełyku;
  • nadreaktywny pęcherz;
  • zez.

Wbrew przekonaniu niektórych potencjalnych pacjentów, nie wykonuje się botoksu na usta. Substancja ta służy rozluźnieniu mięśni, dlatego nie nadaje się do stosowania na tym obszarze. W celu podniesienia warg można zdecydować się na ich lifting, ewentualnie połączony z innymi procedurami ujędrniającymi, natomiast ich powiększeniu służy wypełnienie kwasem hialuronowym lub tłuszczem pozyskanym od pacjenta – wyjaśniają eksperci Kliniki Bieńkowscy.

Przebieg zabiegu botoksem

Sama procedura z zastosowaniem botoksu jest niesamowicie prosta. Substancję wprowadza się precyzyjnie w wybrane miejsce za pomocą bardzo cienkiej, jednorazowej igły. Po kilku nakłuciach w obszarze zabiegowym, co trwa około 10-20 minut, specjalista kończy zabieg. Przed wykonaniem całej procedury twarz pacjenta pokrywa się kremem znieczulającym, dzięki czemu nie odczuwa on właściwie żadnych niedogodności. Pacjenci często porównują wrażenie do ukłucia komara.

Do zalecenia po botoksie należy unikanie masażu ostrzykniętych miejsc oraz, przez ok. 4 godzin, pochylania się w dół, w tym również podczas snu.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu z użyciem botoksu

Choć botoks nie jest zabiegiem szczególnie niebezpiecznym, niektóre osoby powinny go unikać. Należą do nich:

  • cierpiący na zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (np. chorzy na miastenię gravis czy zespół Lamberta Eatona);
  • osoby z infekcjami skóry w miejscu zabiegowym;
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią;
  • stosujący niektóre leki, w tym aminoglikozydy, cyklosporynę, aminochinolony, linkomycynę, tetracyklinę, polimyksynę czy D-penicylaminę;
  • pacjenci ze schorzeniami zaburzającymi krzepliwość krwi oraz stosujący leki ja rozrzedzające.

W pozostałych przypadkach zabieg botoksem nie powinien przynieść poważniejszych skutków ubocznych. Chcesz dowiedzieć się więcej? Umów się na konsultację i sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie!

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments