Strona główna Aktualności Będą wydobywali piasek. Teren należy do… archidiecezji

Będą wydobywali piasek. Teren należy do… archidiecezji

7
Na terenie naszego powiatu będziemy mieli kopalnię piasku. Formalności związane z tą inwestycją powoli dobiegają końca, co oznacza, że jego wydobycie prawdopodobnie rozpocznie się już niedługo. Tymczasem pojawiają się głosy sprzeciwu. 

Przy drodze krajowej nr 71, w Porszewicach, ktoś powiesił baner z napisem: „Tu powstaje kopalnia archidiecezji”. Wczoraj taki sam można było zobaczyć (chociaż krótko, bo szybko został zdjęty) koło siedziby Urzędu Gminy w Pabianicach, bo Porszewice leżą na jej terenie. Żadna oficjalna skarga przeciwko przedsięwzięciu tam nie wpłynęła, jednak temat jest urzędnikom znany.

Jak dowiedzieliśmy się od wójta Marcina Wieczorka, kopalnia powstaje na prywatnym terenie, należącym do Archidiecezji Łódzkiej. Ale nie na jej potrzeby. Jest związana między innymi z budową drogi ekspresowej nr 14 – wykonawca szukał miejsca, z którego mógłby pozyskiwać potrzebny mu do tego piasek. I znalazł.

– To teren o powierzchni około dziesięciu hektarów. Składają się na niego cztery działki znajdujące się między drogą krajową nr 71 i ośrodkiem rekolekcyjnym, w kierunku Konstantynowa Łódzkiego – tłumaczy wójt. – Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego teren  jest przeznaczony pod przemysł i można prowadzić tam taką działalność.

Pierwsze działania w terenie w kierunku uruchomienia kopalni zostały już poczynione – przeprowadzono wycinkę drzew. Nie wydano jeszcze natomiast decyzji środowiskowej, ale to kwestia niedługiego czasu, bo wszystkie potrzebne do niej zgody i opinie, m.in. Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Wód Polskich i sanepidu, już są.

Jak dodaje wójt, wydobycie piasku będzie odbywać się etapami, a wyrobisko będzie rekultywowane na bieżąco. Według wstępnych założeń działalność miałaby potrwać około pięciu lat.

Z biurem prasowym Archidiecezji Łódzkiej, mimo prób, nie udało nam się skontaktować.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Nic nowego. Główny biznes przestaje się kręcić, to przebranżawiają się. Dzieci na pewno się ucieszą.

Oto wielka tajemnica wiary – piasek, złoto i dolary 🙂

Pieniądz nie śmierdzi, zwłaszcza biznesmenom spod znaku krzyża.

Tak zasadniczo to ten protest jest przeciwko kopalni piasku czy przeciwko kopalni piasku archidiecezji ?

Żenując agresja bijąca z artykułu. Dziennikarstwo ech.

Konstantynowianom wszystko nie pasuje, wszystko na nie .S14 nie,nie dla PKP ,nie dla kopalni pisku .Dziwni ci ludzie „konstantynowianie”

Piach interesował się papą, to może by się zainteresować piachem