Strona główna Aktualności Z miasta Będą alerty RCB o złej jakości powietrza. Dziś przyszedł pierwszy

Będą alerty RCB o złej jakości powietrza. Dziś przyszedł pierwszy

7
Tak wygląda niebo nad Piaskami fot. Czytelnik
Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dotyczący złej jakości powietrza w naszym mieście dotarł dziś do wielu pabianiczan. Do tej pory wysyłane wiadomości ostrzegały o silnych wiatrach i związanych z tym utrudnieniach komunikacyjnych czy przerwach w dostawie prądu.

Bardzo możliwe, że przyczynili się do tego działacze z Alarm Smogowy Pabianice, którzy wobec braku takich powiadomień zaczęli działać.

– 17 lutego sporządziliśmy pismo o braku takich powiadomień w Pabianicach i wysłaliśmy je do biura prawnego Polskiego Alarmu Smogowego – mówi Aneta Banasiak założycielka Alarmu Smogowego Pabianice – Wiadomość o alercie, którą dziś otrzymałam na telefon bardzo mnie zaskoczyła i ucieszyła. Nie wiem, czy to nasza zasługa, ale to nieistotne. To bardzo ważna informacje z punktu widzenia placówek szkolnych, starszych ludzi, matek z dziećmi, czy ogólnie pabianiczan, że coś może nam grozić.

Alerty są jak najbardziej zasadne, gdyż dzięki tej wiedzy możemy ograniczyć swoją aktywność na świeżym powietrzu w sytuacji, gdy stężenie jest najwyższe i tak właśnie było dziś rano. Czujniki z ulicy Konstantynowskiej wskazywały wartość PM 10 na poziomie około 260 mikronów na metr sześcienny. Przypomnijmy, że norma dobowego stężenia tego pyłu według WHO wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny, a po zliczeniu odczytów z całej doby średnia wartość wynosiła u nas 128, była więc przekroczona ponad dwukrotnie. Warto wiedzieć, że PM 10 to tzw. pył zawieszony, który przede wszystkim negatywnie wpływa na nasz układ oddechowy, a zawarty w nim benzopiren jest również silnie rakotwórczy.

Aby przekonać się naocznie jaka jest jakoś powietrza można przejechać się pod kościół Chrystusa Króla na Zatorzu, gdzie ustawiona jest makieta, która na bieżąco monitoruje jakość powietrza. Można o tym przeczytać tutaj

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Bardzo fajna inicjatywa. Niestety wydaje mi się, że jeden czujnik w mieście to za mało. Chciałbym np. wiedzieć, czy pomimo przekroczonych drastycznie norm na Konstantynowskiej, mogę bezpiecznie biegać na Strzelnicy. Albo, czy dzieciaki mogą bezpiecznie trenować na PTC. Przydałoby się więcej takich czujników. Kiedyś jakaś prywatna osoba udostępniała wyniki z pomiarów na Zielonej. Teraz już go nie ma. Nie widzę też wyników z Urzędu Gminy Pabianice.

Pozwalamy na niszczenie drzewostanu jak np w Porszewicach gdzie zniszczono las a powstała kopalnia piachu.

Ale czary mary . Ludzie tankujcie auta bo paliwa są 😃😂😂 na stacjach.
Głupota ludzka nie ma granic

A wg mnie bez sensu. Nie wiem czy ktoś będzie na to zwracał uwagę. Do pracy i szkoły trzeba iść. Jak pogoda ładna to lepiej nawet na dwór wyjść niż w domu się kisić.

Lepiej wyjść na dwór. Pyły PM10 w takim stężeniu mogą powodować, co najwyżej reakcje ze strony ustroju jak np. kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych jak astmy, kataru siennego i zapalenia alergicznego spojówek. Nasilenie objawów zależy w dużym stopniu od stężenia pyłu w powietrzu, czasu ekspozycji, dodatkowego narażenia na czynniki pochodzenia środowiskowego oraz zwiększonej podatności osobniczej (dzieci i osoby w podeszłym wieku, współwystępowanie przewlekłych chorób serca i płuc). Ponieważ pewne składniki pyłów mogą przenikać do krwioobiegu, dłuższe narażenie na wysokie stężenia… Czytaj więcej »

Last edited 2 lat temu by A co tam

Pomysł z dupy. Pracuję na 3 zmiany, nocki odsypiam na raty w dzień. A tu bombardują mnie jakimiś alertami SMS.

Last edited 2 lat temu by Jacek

Wyłączaj telefon. Internet wyłącz na stałe.