Strona główna Styl życia Aikido, czyli siła spokoju

Aikido, czyli siła spokoju

1

O tej japońskiej sztuce walki, jej filozofii, niepodważalnych atutach zarówno w rozwoju psychicznym, jak i fizycznym dzieci i dorosłych, rozmawiamy z Markiem Pietrasikiem, instruktorem oraz wiceprezesem Polskiego Stowarzyszenia Aikido.

Marek Pietrasik, 2 DAN aikikai, instruktor i wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Aikido. To właśnie pod jego czujnym okiem w hali sportowej przy ul. Grota – Roweckiego, trenują dzieci i dorośli.

Kto może ćwiczyć aikido?

Myślę, że należałoby się tu zastanowić nad celami i efektami uprawiania aikido, a tych jest całkiem sporo, począwszy od samoobrony, poprzez aspekty zdrowotne, a skończywszy na pozytywnym wpływie na psychikę i poczucie własnej wartości. Aikido to sztuka walki dla wszystkich: kobiet, mężczyzn i dzieci, bez górnej granicy wieku.

Co wspólnego z samoobroną ma ta sztuka walki?

Celem aikido jest oczywiście obrona, nawet przed silniejszym przeciwnikiem lub kilkoma przeciwnikami. Aikido świetnie nadaje się do obrony przed wieloma atakującymi osobami. Treningi uczą schodzenia z linii ataku oraz stosowania rzutów, uderzeń i dźwigni na konkretne części ciała. Podczas ćwiczeń adepci tej sztuki walki uczą się również posługiwania nożem, kijem i mieczem, a także obrony przed atakami z ich użyciem. Mamy bardzo szeroki wybór technik.

Dlaczego warto zdecydować się właśnie aikido?

To, co mnie w nim pociąga to przede wszystkim bardzo duża skuteczność, niezwiązana bezpośrednio z siłą i wielkością ćwiczącego. Dlatego umiejętności, które osiągamy dzięki aikido są bardzo przydatne dla wszystkich, których sama postura niekoniecznie przestrasza.

Dodatkowo bardzo pozytywna, pokojowa filozofia, wg. której nie chodzi nam o zniszczenie przeciwnika, lecz uświadomienie bezsensowności jego agresji. Nawet, jeśli jesteśmy zmuszeni kogoś skrzywdzić, staramy się to zrobić w jak najmniejszym zakresie, z nastawieniem pozbawionym agresji i nienawiści.

Bardzo ważnym elementem jest też zdrowie i sprawność fizyczna utrzymywana do późnej starości. Dzięki bazowaniu głównie na technice, a nie stawianiu siły przeciwko sile, kontuzje są tu niezwykle rzadkie, a nasza sprawność i skuteczność jest bardzo wysoka przez długie lata.

Jakie są stopnie zaawansowania tej sztuki walki?

Przyznawanie pasów i stopni w aikido różni się w zależności od konkretnej szkoły. Istnieje jednak podział na stopnie kyu – uczniowskie i dan – mistrzowskie. W naszej organizacji, którą jest Polskie Stowarzyszenie Aikido, uznaje się 6 stopni kyu, a każdy z nich wiąże się niezmiennie z białym kolorem pasa. Po osiągnięciu pierwszego stopnia mistrzowskiego uzyskuje się czarny pas. Trochę inaczej jest w przypadku dzieci. Tutaj wprowadzono kolorowe pasy oznaczające poszczególne stopnie zaawansowania, dzięki czemu dzieci mają większą radość i motywację ze zdobywania coraz to wyższych umiejętności. Stopnie dla najmłodszych rozpoczynają się od 12-tego i prowadzą do 7-go kyu. Tak jak w innych sztukach walki, aby uzyskać kolejny stopień zaawansowania, trzeba zdać egzamin.

Jak wygląda strój aikidoki? Czy jego elementy mają jakieś szczególne znaczenie?

Osoby trenujące aikido ćwiczą w specjalnie do tego przeznaczonym stroju – keikogi (inna nazwa: aikidogi). To ubranie w białym kolorze, bardzo podobne do tego, które mają na sobie adepci judo i karate. Szczególną uwagę zwracają noszone przez niektórych ćwiczących szerokie – czarne lub granatowe – spodnie. Noszą je nie bez przyczyny – mają one maskować ruchy nóg tak, by utrudnić przeciwnikowi przewidzenie kolejnych działań. Spodnie noszą nazwę – hakama. Tradycyjnie mogą je nosić osoby, które osiągnęły stopnie mistrzowskie dan.

Co może zachęcić rodziców do zapisania dziecka na zajęcia?

Aikido rozwija ogólną sprawność fizyczną najmłodszych. Uczy zaangażowania i konsekwencji w dążeniu do celu, dyscypliny i koncentracji. Aikido pozwala również skorygować wady postawy, ponieważ techniki i ćwiczenia wykonywane są boso oraz angażują całe ciało i dotyczą obu jego stron. Treningi aikido pozytywnie kształtują psychikę dziecka. Dzieci uczą się samodyscypliny, samokontroli, współpracy z rówieśnikami oraz szacunku do siebie i innych ludzi, a przy tym zyskują większą pewność siebie. Zajęcia z najmłodszymi prowadzone są w swobodniejszej formie niż w przypadku dorosłych. Przeważają tutaj ćwiczenia w postaci gier i zabaw, w których dzieci najlepiej się czują.

Wbrew pozorom, sztuki walki nie zachęcają do agresywnych zachowań, a dziecko, które je trenuje nie wszczyna konfliktów. Wręcz przeciwnie – potrafi je skutecznie zażegnywać.

Treningi uczą zdrowej rywalizacji oraz pozytywnych zachowań bez względu na to, czy się wygrywa, czy przegrywa. Ponadto dzieci, które mają dużo energii, dzięki treningom mogą znaleźć dla niej ujście. Zajęcia to również czas spędzony aktywnie, czyli coś, czego w dobie komputerów, internetu i telewizji dzieci bardzo potrzebują. Jeśli od najmłodszych lat wpaja się dziecku konieczność aktywności fizycznej, są duże szanse, że zdrowe nawyki będą mu towarzyszyć przez całe życie.

Dzieci w jakim wieku mogą rozpocząć naukę aikido?

To zależy od szkoły lub klubu. W naszym przypadku jest to przedział wiekowy od 6 do 12 lat. Jest to oczywiście sprawa indywidualna i ostatecznie decyduje zadowolenie i radość z zajęć samego dziecka. O tym, czy pociecha będzie zainteresowana taką formą aktywności fizycznej rodzice mogą przekonać się przyprowadzając dziecko na pierwsze, bezpłatne zajęcia. Uczestnictwo w nich nie wiąże się z żadnymi zobowiązaniami.

Na koniec kilka praktycznych informacji. Gdzie i kiedy można uczestniczyć w zajęciach?

Zajęcia odbywają się w Pabianicach w hali MOSiR przy ul. Grota Roweckiego 3 w poniedziałki i środy. Dzieci trenują w godzinach od 19.00 do 19.45. Dorośli od 19.45 do 21.00. Warto wiedzieć, że do grup można dołączyć w dowolnym momencie, po prostu przychodząc na zajęcia w powyższych porach.

Dla chętnych, dysponujących czasem i zapałem mogę również zaproponować dodatkowo bez dopłaty, zajęcia we wtorki i czwartki w Łodzi przy ul. Pomorskiej 83/85 w godzinach. Tu treningi dla dzieci zaczynają się o godz. 19.00 i trwają do 20.00. Dorośli ćwiczą od 20.00 do 21.30. Miesięczny koszt zajęć to 90 złotych. Honorujemy karty Multisport, FitProfit i OKSystem. W przypadku korzystania z nich nie ponosimy żadnej dodatkowej opłaty. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam na zajęcia, a po dodatkowe informacje zapraszam na naszą stronę internetową: www.aikido-lodz.pl.

.

Marek Pietrasik,
2 DAN aikikai, instruktor
i wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Aikido.

***

Aikido w swoich korzeniach sięga do bitewnych sztuk walki, takich jak kumi-uchi (tzw. bitewne sumo) i jujitsu. Są to dwa podstawowe kierunki walki wręcz, które na przestrzeni dziejów rozwijały się w Japonii, wzajemnie uzupełniały i przekształcały. W czasie bitwy bardzo często dochodziło do gwałtownego zderzenia ciałem w ciało uzbrojonych w miecz lub długą lancę yari przeciwników. Starcie wygrywał ten, który zdołał po uprzednim wytrąceniu przeciwnika z równowagi zadać decydujący cios.

Historia samego aikido w obecnej formie sięga przełomu XIX i XX wieku, a za jego twórcę uważa się Japończyka Morihei Ueshibę. Jako dziecko podobno był chorowity, więc ojciec zachęcał go do treningów. Ueshiba ćwiczył ju-jitsu oraz szermierkę, których elementy wykorzystał później w aikido.

Aikido nie przeciwstawia sile atakującego siły broniącego się. Broniący się aikidoka wykorzystuje siłę napastnika, kontrolując kierunek jej działania i w odpowiednim momencie „dokładając” swoją. Podstawą obrony jest unik – zejście z linii ataku przez zwrot lub całkowity obrót ciała. Analizując techniki aikido można w bardzo uproszczony sposób spróbować przedstawić, jak realizowana jest zasada „wirującej kuli”.

Na nazwę tej sztuki walki składają się trzy elementy: ai – harmonia, łagodność; ki – energia; do – droga. Bardzo ważnym celem aikido jest samodoskonalenie, a nie skupienie na walce. Dlatego właśnie dyscyplina ta nie wiąże się z rywalizacją sportową.

 

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Super sprawa, wygląda ciekawie 🙂