Strona główna Aktualności Z miasta 6-latki zostają w przedszkolach

6-latki zostają w przedszkolach

1

– Zmiany w oświacie spowodowały potężne wyzwanie dla samorządów – powiedział Waldemar Boryń, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu.
Na początku roku prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o systemie oświaty. Nowe przepisy znoszą obowiązek szkolny dla 6-latków. Oznacza to, że duża część dzieci z rocznika 2010 zostanie w przedszkolu. Decyzją prezydenta Pabianic, od 1 września utworzonych będzie dodatkowych 5 grup w placówkach: PM nr 5, 12, 14 oraz dwie grupy w PM nr 13

– Na ten cel zostały wygospodarowane sale, które do tej pory pełniły inne funkcje np. sale do ćwiczeń ruchowych – tłumaczy naczelnik.

Najprawdopodobniej utworzone zostaną dwie dodatkowe grupy tzw. „zerowe” w SP 13 oraz SP 5. Grypy będą te przynależeć do przedszkoli. Czy grupy powstaną, będzie zależeć od rodziców.

– Będą działały jak przedszkola z trzema posiłkami i salami przygotowanymi zgodnie z wymogami dla dzieci w tym wieku – mówi Boryń.

Nauczyciele z odpowiednimi kwalifikacjami, którzy w związku z reorganizacją systemu oświaty stracą pracę, dostaną propozycje zatrudnienia w przedszkolach.

Opisywane zmiany to potężny coś finansowy dla samorządów, gdyż subwencja na jednego ucznia szkoły podstawowej wynosi 5300 złotych rocznie, a na przedszkolaka jedynie 1370 złotych.  Urzędnicy szacują, że w roku szkolnym 2016/2017 trzeba będzie utworzyć 12 nowych grup.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Tak, ciągle chodzi o kasę, anie o dzieci. Bo samorząd otrzyma mniejszą subwencję. Ciekawe ile przeznaczają na ucznia z tych 5300 zł. Orliki były też budowane dla dzieci, a grają strażacy, policja i radni, a dzieci mogą dopiero wieczorem lub w godzinach kiedy są w szkole.

Bardzo dobrze, że zostaną w przedszkolach. Mają czas na dorosłość jeszcze. Ważne, że mam wybór. Ja już wybrałem.