Strona główna Aktualności Z miasta 16-letni autobus trafił na złom. Kosztował nas 100 tys. złotych

16-letni autobus trafił na złom. Kosztował nas 100 tys. złotych

43
Autobus Isuzu zakupiony z pieniędzy Budżetu Obywatelskiego, czyli naszych podatków, został właśnie zezłomowany. Pojazd kosztował podatników 98 400 zł i służył jedynie przez 3 lata. 

10-letni autobus na 30 osób został zakupiony w 2016 roku przez urząd miejski. Był to zakup z projektu Budżetu Obywatelskiego. Projekt złożył klub Włókniarz Pabianice. Autobus miał wozić sportowców na mecze wyjazdowe, turnieje czy obozy, więc został przekazany klubowi w tzw. użyczenie. Po stronie klubu leżały koszty eksploatacji, napraw, badań technicznych, ubezpieczenia itp. Za korzystanie z pojazdu, służącego do przewozów piłkarzy, nie płacił nic.

Po kilkunastu miesiącach okazało się jednak, że eksploatacja Isuzu jest dla Włókniarza zbyt kosztowna, dlatego ostatecznie po 3 latach pojazd został zwrócony do ratusza. Na liczniku miał 519 084 przejechanych kilometrów z czego około 100 000 pokonał będąc w klubie.

– We wrześniu 2019 klub MUKS Włókniarz Pabianice, w związku z wysokimi kosztami utrzymania i braku kierowcy, zrezygnował z użyczenia i zwrócił się o przekazanie autobusu do Urzędu Miejskiego. Ponieważ nie było innych klubów i stowarzyszeń zainteresowanych użyczeniem, został wystawiony na sprzedaż – opisuje historię pojazdu Aneta Klimek, rzecznik prasowy ratusza.

Pierwsza licytacja autobusu marki Isuzu Turquoise odbyła się w sierpniu 2021 przy cenie wywoławczej 29 000 zł netto (35 670 zł brutto) – nie było chętnych, została unieważniona. Druga licytacja odbyła się w listopadzie 2021 przy cenie wywoławczej 19 500 zł netto (23 985 zł brutto) – nie przystąpił żadnej oferent, została unieważniona. W maju 2022 komisja likwidacyjna ze względu na zły stan techniczny, koszty naprawy, które wielokrotnie przekraczały wartość pojazdu i niewykorzystanie do realizacji zadań związanych z działalnością jednostki, wnioskowała o złomowanie autobusu.

W październiku 2022 autobus został zezłomowany, a ratusz odzyskał jedynie 2 339,46 zł. 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
43 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Kolejna inwestycja trafiona w w w mniej niż zero. 100.000 na 3 lata. I na śmietnik. Brawo.

Obywatele wybrali.

Obywatele to idioci.

Obywatele nie wybrali zloma. Wybrali inicjatywę

Wybrali złoma. Oczekiwanie autobusu w tej cenie było głupotą.

ile to wódki musiało się tam przewalić podczas wypraw w teren!

miś protkol.jpg

Tak to jest jak się w budżecie obywatelskim głosuje na pomysły z tyłka.

Trzeba było głosować na pomysły z przodka.

Kto takiego grata kupił za 100 kafli że po 3 latach wygląda jak gruz. Tu nie problem w sprzedaży tylko w zakupie. To się ktoś ucieszył ze skorupę opchnął za 100… Chciałbym znać nazwiska komisji która dokonała zakupu co to za znawcy i fachowcy.

Ktoś powinien za to beknąć.

A ja chcę znać nazwiska członków komisji, która dopuściła do realizacji wniosek rewitalizacji stawu w Parku Wolności. Dziura, która przypomina krater znów zarośnięta chwastami jak przed rewitalizacją a poszło na to 200 tys.
Proponuję, aby urzędnicy z tej komisji w czynie społecznym oczyszczali co roku tę nieckę z chwastów.

Jestem za.

Masz rację. Za 100 tys. powinni kupić nowy, z salonu.

Staw? 🙂

Szkoda gadać kto ocenił stan techniczny przed zakupem teraz powinien oddać ze swoich za bubel

Wstrzymajcie się z krytyką do czasu, aż nasze wspaniałe hybrydy będą miały po 13 lat. Tutaj rozmawiamy tylko o kosztach eksploatacji. W przypadku naszych hybryd dojdzie jeszcze ich „wspaniałe” finansowanie. Idźcie, zapytajcie pana prezydenta (albo radnych) ile zapłacimy za ten projekt przy obecnych stopach procentowych. Idźcie, zapytajcie, czemu inaczej zarządzają swoim prywatnym majątkiem w porównaniu z majątkiem około 65 tysięcznego miasta z budżetem ok 340 mln złotych? Pieniądze podatnika zawsze wydaje się lekko, zawsze bez limitu i zawsze bez konsekwencji.
ObywatelPC

Przepraszam ale nie przekonuje mnie kolejne beznadziejne tłumaczenie i porównanie do autobusów. Porównanie piwrnika do wiatraka. Jak będą miały… Ale nie mają. Hybrydy kupione były nowe a nie 13 letnie. Tutaj ktoś kupił Gruza za 98tys. Czyli pieniądze zmarnowane zanim doszło do wyeksploatowania. Za takie pieniądze 3 lata temu można było kupić dużo lepsze auto gdyby wyboru dokonywali ludzie którzy się na tym znajdą i mają woedze w zakresie oceny technicznej, ekonomicznej i każdej innej potrzebnej do tego żeby po 3 latach nie oddać auta na złom…

Zapewne ObywatelowiPC chodziło o koszty eksportacji autobusów typu wymiana baterii i inne remony które w nowoczesnych autach nie są tanie.

Ludzie którzy się na na czymś znają oczekują wynagrodzenia. W urzędzie miasta pracuje się za minimalną +300 zł. Więc jakość świadczonych usług przez urzędników jest wprost proporcjonalna do wynagrodzenia. Dlatego drodzy mieszkańcy macie oczekiwania źle dostosowane. Liczycie na to że jak napiszecie urzędas niech płaci ze swoich to będzie lepiej hehe powodzenia. Kiepskie zarządzanie + fatalne wynagrodzenia pracowników = Pabianice.

Brawo, jaka płaca takie świadczenia czytaj: wykonywanie obowiązków przez pracowników 🙂

Trzeba by było pogrzebać z kim z decydentów kupujących był spowinowacony sprzedający. Na czyje konto wpłynęły pieniążki za gracioka i ile z tego miał ostateczny przyklepacz decyzji…he, he, ciekawe. Grzebiemy?? A może w ogóle pomysł na kupno takiego public bus też pochodził od pierwotnego właściciela? Łebski gość lub gościówa

Nie zgodzę się. Autobus miał na liczniku ok. 400 000 km. Przy dobrej eksploatacji i bieżących naprawach powinien wykręcić jeszcze z 500.000 km. Ale, albo był uszkodzony jak go kupowali i nikt tego nie sprawdził, albo klub go źle eksploatował. Wiecie, jak nie moje tylko nasze, to hulaj dusza…

Nie poszedł za 35 to wystawili za 24. Nie poszedł za 24 to oddali za 2300. Ma tam ktoś łeb do interesów! 😀

To proszę podaj Ty propozycje co byś, robił. 😉

Ja bym wystawił na przetarg bez limitu. Za 4600 zł sam bym go kupił jako złom.
Na działce byłby świetną altanką do zabaw dla dzieciaków.

Jeśli można to kupić jako złom, nie autobus. To proszę o adres.

Ze złomu to i do Redakcji może może zajechać. Będzie nowy cykl: Jak grochem o autobus 🙂

W projektach obywatelskich powinien być zakaz finansowania klubów sportowych. To nie jest inwestycją w rozwój miasta. Kluby mają sponsorów i dofinansowanie z innych źródeł. Rozumiem orliki, boiska. Do dna dzisiajszego każda z tych inwestycji przyciąga młodych ludzi. A pomysł autobusu to jakiś dowcip.

brawwo Ty

Bez dofinansowania miasta kluby by przestały działać

No właśnie a jeszcze inne inwestycje z budżetu obywatelskiego ? Np. defibrylatory na wniosek OSP Pabianice. Czy ktoś wie gdzie są one zamontowane ? czy ktoś wie jak je użyć w razie potrzeby? Czy wnioskodawca czyli OSP przeprowadził jakiekolwiek szkolenia wśród młodzieży w szkołach do czego służą takie urządzenia ? Czy jest prowadzona konserwacja tego sprzętu i ile kosztuje itp itd. Czyli kolejne chyba 100 tys. poszło w błoto.

Zgłoś się do OSP na pewno udziela Ci wyczerpującej odpowiedzi.

To, gdzie są zamontowane, to wiedza dość powszechna. To, jak się ich używa podpowiada głosowa instrukcja. Nie są potrzebne szkolenia. Ani dla młodzieży, ani dla starszych.

Wybraliście „prezydenta” to macie.

Wybierzemy z właściwiej partii to będą zimne kaloryfery bo wyngla zabraknie.

A co ty masz do Dudy…? 😉

Dlaczego klub nie daje paragonow za parkowanie tylko jakies bilety z dupy. Co na to KAS?

Szkoda ze nie wiedziałem że jest taka oferta. Chętnie bym go odkupił za 15tys netto… pozdrawiam pomysłodawców ze złomowaniem jego… brak słów

Cóż to jest przy 70 milionach wyrzuconych w błoto przez Sasina w wyborach kopertowych.

Nie wszystkie pomysły są trafione:( Koszty napraw są porażające : sprzęgła, DPF, rozrządy, kompresory klimy, alternatory, wtryski i pompy wtryskowe, wspomaganie i miliony sond – to wszystko kosztuje majątek – kupno samochodu dzisiaj to tragedia dla całej rodziny – zamiast inwestować w dzieci i siebie, płacą za leasing, ubezpieczenia i naprawy!!!

Zbytnio się nie przejmowano obsługą darmowego autobusu. Dobrze, że trzy lata wytrzymał.

Witam właśnie czytam i oczom nie wierzę 10 letni oddać na złom a po ulicach jeżdżą 20 letnie auta na przysłowiowe tyrtytki poskładane dziury i tu ktoś przegląd dopisuje i to jezdzi świecą po latarniach bo takie wyśmienicie poskładane stacje diagnostyczne może by tak skontrolować jak to się przegląd robi a taki autobusik pytam dlaczego nie zrobili przetargu ceny kto ile da tylko zezłomować kto jeszcze na tym zarobił? .Prowadząc w tym mieście firmę sam odkupił bym ten autobusik i nawet mówiłem że kupię tylko nie za te pieniądze to wiecie jaka odpowiedź no to jest przetarg to firma która… Czytaj więcej »