Strona główna Styl życia Uroda i zdrowie Z czego składa się zapach, czyli nuty zapachowe w perfumach­­?

Z czego składa się zapach, czyli nuty zapachowe w perfumach­­?

0

Twoje perfumy pachną inaczej po kilku godzinach od aplikacji, niż zaraz po otwarciu flakonika? Przyczyną tej zmienności są nuty zapachowe, które są stopniowo uwalniane z każdej kropli pachnącego kosmetyku. Przekonaj się, co kryje się w buteleczce z perfumami i dlaczego zapach tych samych perfum może być inny o każdej porze dnia.

Perfumy i inne kosmetyki zapachowe powstają w oparciu o specjalnie dobrane kompozycje składników. Te mieszaniny często nawet kilkudziesięciu komponentów tworzą zapachy charakterystyczne dla danych marek. Poszczególne kompozycje są często owiane tajemnicą lub opatentowane, jednak na ich strukturę składają się zawsze 3 główne nuty – głowy, serca oraz bazy, nazywane również odpowiednio górną, środkową oraz dolną.

tagomago-z-czego-sklada-sie-zapach-czyli-nuty-zapachowe-w-perfumach1

Nuta górna

Pierwsze akcenty zapachowe, jakie czujemy po rozpyleniu perfum to właśnie nuta głowy lub górna. Jest ona zazwyczaj intensywna i charakterystyczna, ponieważ to właśnie te pierwsze nuty zapachowe mają zwrócić uwagę na dany flakonik. Niestety górne nuty zapachowe są najmniej trwałe i ich zapach ulatnia się już po około 30 minutach od aplikacji kosmetyku. Najczęściej na mieszankę tej nuty zapachowej składają się zapachy owocowe np. melon, cytryna, pomarańcza, ananas czy arbuz, ale też ziołowe np. tymianek lub lawenda.

Nuta środkowa

Nutę środkową lub serca, tworzą związki zapachowe, które charakteryzują się średnią lotnością, a ich intensywność również jest umiarkowana. Nie jest ona wyczuwalna od razu po aplikacji perfum, ale zapach składający się na nutę środkową powinien się pojawić po około 15 minutach. Są to przede wszystkim zapachy kwiatowe np. róża, jaśmin, lilia, lotos, gardenia czy magnolia. W niektórych perfumach ta nuta pozostaje niewyczuwalna dla „niewprawnego nosa”, jednak bez tych akcentów kompozycja nie była by kompletna i niemożliwe byłoby płynne przejście do nuty bazowej.

tagomago-z-czego-sklada-sie-zapach-czyli-nuty-zapachowe-w-perfumach2

Nuta dolna

Ostatnim elementem składającym się na kompozycję zapachową perfum, są związki o najintensywniejszym zapachu oraz największej trwałości. To właśnie one najdłużej utrzymują się na skórze. Nuty te powstają zazwyczaj w oparciu o aromaty drewniane czy balsamiczne czy korzenno-roślinne. Przykładowo zapach Yves Saint Laurent Black Opium bazuje na połączeniu m.in. kawy oraz cedru i te eleganckie perfumy można znaleźć na http://tagomago.pl/produkt/21493/Yves-Saint-Laurent/Black-Opium-Pour-Femme-woda-perfumowana-spray-50ml/

Kompozycje składające się na poszczególne nuty zapachowe w danych perfumach mogą się przeplatać. W innych z kolei są one dobierane na zasadzie kontrastu, przez co odnosi się wrażenie, że perfumy z czasem zmieniają swój zapach.

Kategorie zapachowe

W produkcji perfum od lat stosuje się konkretne kategorie zapachów. Najpopularniejszą tego typu grupą są zapachy cytrusowe inaczej nazywane kolońskimi. Otrzymuje się z nich zazwyczaj świeże i lekkie perfumy. Z kolei najbogatszą kategorią zapachową wśród perfum adresowaną do kobiet, są te powstałe na bazie kwiatów. Najczęściej wykorzystywane w tym celu są róże, jaśmin czy konwalia.

Natomiast zapachy męskie powstają głównie w oparciu o zapachy drzewne, chociaż takie akcenty pojawiają się coraz częściej w zapachach kobiecych. Istnieją także kategorie zapachów ziołowych czy paprociowych, a także tytoniowo-skórzane. Te ostatnie kategorie zapachowe można odnaleźć najczęściej w tzw. niszowych perfumach. Wyczuwalne są w nich aromaty naturalne, ale też dość specyficzne domieszki jak np. glina czy sól.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments