Strona główna Aktualności Z miasta Urząd miejski reaguje na smog

Urząd miejski reaguje na smog

7

Rzecznik prasowy prezydenta przysłała do redakcji informację dotyczącą smogu i możliwości przeciwdziałania.

Aneta Klimek informuje, że prezydent Grzegorz Mackiewicz wystąpi z wnioskiem do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i senatora Macieja Łuczaka, ażeby rząd wziął pod uwagę pilną potrzebę, jaką jest większe współfinansowanie inwestycji ograniczających niską emisję. Wcześniej rząd wycofał dotacje dla samorządów w ramach programu „Kawka”.

 – Równolegle miasto szuka możliwości dofinansowania wymiany starych, dymiących pieców węglowych, które emitują ogromne ilości trujących substancji, na nowoczesne piece, spełniające unijne standardy oraz na ekologiczne źródła ogrzewania – tłumaczy rzecznik.

Szansą dla pabianiczan na skorzystanie z dopłat na wymianę pieców opalanych węglem był program „Kawka”. 30 listopada 2015 roku Urząd Miejski – za pośrednictwem WFOŚiGW w Łodzi – złożył wniosek o dofinansowanie wymiany pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła. Urząd Miejski złożył wniosek na łączną kwotę  5,9 mln zł, z czego 3,4 mln to kwota dotacji. Chęć udziału w programie zgłosiło 230 prywatnych właścicieli nieruchomości, firmy oraz wspólnoty mieszkaniowe. Najbardziej popularna była zmiana ogrzewania na gazowe albo na kotły c.o., które spełniają normy ekologiczne i wymogi 5. klasy emisji. „Kawka” oferowała dofinansowanie do 65 proc. poniesionych kosztów związanych ze zmianą sposobu ogrzewania, m.in. koszty przygotowania niezbędnych projektów i dokumentacji, zakupu i montażu nowych urządzeń do produkcji oraz demontażu starych. Niestety, 19 sierpnia 2016 r. UM otrzymał informację, iż Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ostatecznie odstąpił od realizacji programu.

Straż miejska prowadzi aktualnie rozmowy z dwiema firmami, które oferują dron ze stacją pomiarową, co pozwoli na bieżąco monitorować miasto i skutecznie „wyłapać” tych, którzy spalają śmieci w domowych piecach. Urządzenie wykorzystałby do kontroli Ekopatrol straży miejskiej –  może od razu interweniować w miejscu, gdzie podejrzewa spalanie śmieci, jechać w miejsce wskazane przez mieszkańców albo prewencyjnie zbadać skład powietrza.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Ble ble ble………, a kominy dymią, rak układu oddechowego szaleje…, ludzie umierają. Tylko nie zapomnijmy o płaceniu podatków za to ble, ble, ble……

Dlatego najlepszym rozwiązaniem na ten moment są pompy ciepła. W innych krajach standard, w Polsce świadomość dopiero rośnie.

świadomość to jedno, koszty to drugie. Nie wiem jak teraz, ale 5 lat temu to był koszt 70tys zł, kogo na to stać? Były preferencyjne kredyty na tego typu ogrzewanie, czyli bardzo niskie oprocentowanie. Do tego dochodzi koszt prądu, bo pompa nie działa na powietrze.

Przede wszystkim wymiana starych pieców węglowych na nowoczesne, również węglowe ogranicza emisję pyłów kilkadziesiąt razy. Nie musi to być od razu gaz. Powinniśmy być świadomi, że węglem również można palić ekologicznie.

U mnie po 10 latach palenia w piecu w kominie bylo okolo 2-3mm sadzy na sciankach. U mojej babci należało 2x do roku czyścić komin, bo światło zmniejszało się niemal do zera. Chyba daje do myślenia?

Proponuję skontrolować babcie na Pułaskiego 12. Palą butami.

rząd uwalił program kafka, a teraz pali sam głupa

„PAMOTEX” MIAŁ KOTŁOWNIE ,KTÓRA OGRZEWAŁA PONAD POŁOWĘ MIASTA!!!KOTŁOWNIA MIAŁA FILTRY ,KTÓRE ZATRZYMYWAŁY SZKODLIWE SUBSTANCJE DOSTAJĄCE SIĘ DO ATMOSFERY!!!ROZWALILIŚCIE WSZYSTKO!!!! NIE BYŁO MĄDREGO ,KTÓRY POTRAFIŁBY JĄ PONOWNIE URUCHOMIĆ!!!PABIANICĘ SĄ JEDNĄ Z NAJBIEDNIEJSZYCH GMIN W POLSCE I NIC SIĘ NIE ROBI, ŻEBY TO POPRAWIĆ!!!WSZĘDZIE BIEDOTA!!CZYM LUDZIE MAJĄ PALIĆ I ZA CO?ZASTANÓWCIE SIĘ DLACZEGO NIE STAĆ ICH NA OGRZEWANIE CZYSTYM GAZEM ZIEMNYM? A PALĄ CZYM POPADNIE!!!