Zepsuta pralka nie musi wcale oznaczać dużych wydatków na zakup nowego urządzenia. Jeżeli w porę zdiagnozujemy awarię i podejmiemy odpowiednie działania, aby zlikwidować usterkę, obejdzie się bez dodatkowych kosztów. Niektóre proste naprawy możemy wykonać samodzielnie, ale w trudniejszych przypadkach lepiej od razu wezwać fachową pomoc. Najważniejsze w tym wszystkim jest prawidłowe rozpoznanie, co spowodowało usterkę.

Przemieszczanie się pralki

„Chodzenie” pralki po pomieszczeniu, zwłaszcza w trakcie wirowania, nie jest właściwie usterką, która uniemożliwiałaby jej pracę, jednak może być dość uciążliwe. Przyczyną takiej nieprawidłowości jest nieodpowiednie wypoziomowanie lub nierówna powierzchnia. Możemy to sprawdzić przy pomocy poziomicy, a następnie wyregulować nóżki pralki.

Zbyt duży hałas

Hałasująca pralka nie tylko jest dość uciążliwym zjawiskiem – może to również być symptomem kilku różnych usterek:

  • zbyt głośne wypompowywanie wody oznacza, że pompa odpływowa mogła zostać uszkodzona i nadaje się do wymiany;

  • duży hałas podczas prania może być oznaką korozji silnika, który jest zalewany przez wodę – wówczas musimy wymienić zużyte łożyska silnika;

  • zbyt głośna praca pralki na etapie wirowania jest spowodowana zużyciem łożysk bębna, który może się obluzować i doprowadzić do przetarcia grzałki – w takim wypadku pralkę trzeba oddać do serwisu, ponieważ wymiana łożysk bębna wymaga rozkręcenia całego urządzenia.

Nieruchomy bęben

Jeżeli mimo rozpoczęcia prania bęben pralki się nie obraca, najpierw warto upewnić się, czy nie jest on przeładowany – wyjmujemy część ubrań i uruchamiamy pralkę od nowa. Jeśli zaś ta przyczyna zostanie wykluczona, możemy mieć do czynienia z zerwaniem lub poluzowaniem paska klinowego: trzeba wymienić go na nowy lub wyregulować. Powodem może być również przedostanie się wody do łożysk bębna i wynikająca z tego korozja. Wówczas również czeka nas wymiana łożysk.

Woda wyciekająca od spodu

Pompa jest również winna w przypadku, kiedy woda owszem, wypływa, ale niewłaściwą drogą – czyli wycieka spod pralki. Taka usterka wymaga wymiany całej pompy lub uszczelki pierścieniowej. Wyciek wody może być też spowodowany zatkaniem filtra: należy go odkamienić lub kupić nowy, jeśli sytuacja jest już wyjątkowo zaawansowana.

Niewypompowana woda

Kiedy woda nie jest odpompowywana i pozostaje w bębnie pralki, musimy przede wszystkim sprawdzić, czy filtr ani przewód odpływowy nie jest zatkany – być może utknął tam jakiś element garderoby (np. skarpetka). Przyczyną takiego stanu rzeczy może być także osad z kamienia. Aby się go pozbyć domowym sposobem, można wsypać do dozownika sodę oczyszczoną lub kwasek cytrynowy, lub też wlać do bębna ocet i ustawić puste pranie, na jak najdłuższy program. Jak dodają specjaliści z serwisu  RestartAGD Łódź, nieprawidłowe odprowadzanie wody z pralki może być też wynikiem zatkania czy uszkodzenia pompy, którą należy wymienić. Wtedy najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments