Strona główna Aktualności Z miasta Pod jedną banderą, czyli kontrowersje ws. partnerstwa

Pod jedną banderą, czyli kontrowersje ws. partnerstwa

12

Prezydent Pabianic i mer ukraińskiego Kuźniecowska podpiszą w niedzielę umowę partnerską miast. Czy będziemy honorować „bohaterów” odpowiedzialnych za mordy na Polakach?

Rada miejska przyjęła uchwałę o nawiązaniu współpracy między miastem Pabianice, a Kuźniecowskiem na Ukrainie. Na jej mocy oba miasta umożliwiają sobie pomoc gospodarczą oraz kulturalną, dzięki której oba samorządy będą mogły wymienić się doświadczeniami, organizować seminaria czy wakacyjne wymiany młodzieży. W umowie jest także zapis o wspólnym obchodzeniu rocznic historycznych istotnych dla obu stron.

Kuźniecowsk jest jednym z miast zachodniej Ukrainy, które w 2011 roku przyjął uchwałę, nadając honorowe obywatelstwo Stepanowi Banderze i Romanowi Szuchewyczowi, przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiadającej za ludobójstwo na Polakach. W czasie II wojny światowej organizacje te spowodowały śmierć ponad 100 tys. naszych rodaków. Sprawę podczas sesji wspomniała radna PiS, Monika Cieśla.

– Czy w wyniku podpisania tej umowy przedstawiciele władz miasta będą musieli uczestniczyć w uroczystościach ku czci takich bohaterów? – pytała radna.

Na sali zawrzało, nie wszyscy bowiem radni wiedzieli o tej uchwale.

– To jest wstrząsające, trzeba się mocno zastanowić – dodał Tadeusz Feliksiński, PiS.

Wiedział natomiast prezydent.

– Ta historia nie umknęła naszej uwadze. Pani radna powołuje się na informację z 2011 roku. Głosowały nad nią zupełnie inne frakcje. Od tego czasu wiele się zmieniło, głównie przez wojnę, która wstrząsnęła Ukrainą – przekonywał Grzegorz Mackiewicz. – Niektóre z ukraińskich miast wycofują się z tych uchwał. Warto także przypomnieć, że polskie miasta w przeszłości również nadawały honorowe obywatelstwa zbrodniarzom wojennym.

Przykładem takiej uchwały przegłosowanej przez polski samorząd jest nadanie tytułu Honorowego Obywatela Gdańska Adolfowi Hitlerowi.

– W sprawie tej umowy kontaktowaliśmy się również z MSZ i ministerstwem na Ukrainie, by mieć stuprocentową jasność w tej kwestii – tłumaczył prezydent. – Otrzymaliśmy pełną akceptację i ten temat na pewno będzie jeszcze poruszany. Natomiast frakcje polityczne, które to uchwalały i te, które są teraz to dwa zupełnie różne światy.

Radni wciąż mieli wątpliwości, jednak prezydent zapewnił, że miasto nie będzie reprezentowało interesów, które są sprzeczne z interesami Rzeczypospolitej Polskiej, co zakończyło dysputę. Uchwała została przegłosowana większością 2 głosów. 9 radnych głosowało za, 7 przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu.

Do podpisania umowy dojdzie w niedzielę, 3 lipca w w Dworze Kapituły Krakowskiej o godzinie 14.00.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Panie Mackiewicz! Czy na serio w Europie nie ma już fajnych miast, fajnych krajów przyjaznych Polsce i Polakom????? Choćby Węgry? Wybraliście akurat ukraińskich drani jakbyście nie wiedzieli, że na wschodzie nie mieliśmy, nie mamy i mieć nie będziemy przyjaciół!!!! Czemu służyć mają kontakty z Ukrainą? Bo na pewno niczego od nich sie nie nauczymy, ani nic nie dostaniemy. Kompletnie bez sensu! I rada to klepie. Zapamiętamy przy urnie!

a kto był ministrem w MSZ jak pytano ?

Mackiewicz może nie zna historii ,lub słucha się swojego przyjaciela z Nowoczesnej Adamskiego
Zresztą oboje sa do wymiany
Jeśli popełnia takie błedy to jak taki czlowiek może rządzić miastem????

A czy radna-bezradna zapoznała się z historią dość wnikliwie, żeby podać ile nasi bohaterowie wyrżnęli obywateli Ukrainy? Czy możemy pogodzić się z historią i jakoś razem iść do przodu i nie rozdrapywać wciąż ran? Ja naprawdę chciałbym żyć w spokoju bez ciągłej analizy czy „brzoza była jednak pancerna”….

Nikt nie nawołuje do nienawiści ,ale -ja -piszesz bzdury
Musimy pamiętać o naszej historii gdyż ,,,nARÓD KTÓRY ZAPOMINA O SWOJEJ HISTORII PRZESTAJE ISTNIEĆ,,,,,
To nie my rozpoczeliśmy tą rzeż i nie my byliśmy za to odpowiedzialni
Zapraszam do poczytania ksiażek i edukacji
Dlatego mam żal do Mackiewicza że to on wplątuje nas w takie historie
Ile jest miast na Ukrainie gdzie potepia się zbrodnie na Polakach
A ten jegomość [Prezydencik wybiera włąśnie taka ,która rozdrapuje rany
Albo kompletna niewiedza Mackiewicza albo jego głupota ,lub jego służb

No, jasny gwint ! Na kij nam ta Ukraina ? Zechce ktoś z UM, to uzasadnić ?

Do 1973 wieś Warasz, przed wojną w gminie Rafałówka, w latach 1973 – 2016 Kuźniecowsk, od 2016 roku ponownie Warasz (Wikipedia). Może warto by stosować obecną nazwę??

Wiem jedno moja babcia nie była niczemu winna a musiala przez ich psełdobohaterów chować się po kartofliskach….

Napisałem to w przenośni mądralo. Przeczytaj najpierw, a potem krytykuj

Wyszukane masz te przenośnie, że tylko ty je łykasz, mądralo.
I znowu te Węgry.
Ten gnom ma jednak moc w przekazywaniu swych fantasmagorii …

Ta decyzja jest rzeczywiście mocno kontrowersyjna, chociaż z drugiej strony uważam, że powinniśmy mieć miasta partnerskie w każdym z krajów, z którym Polska sąsiaduje. A z tą historią i jej „znawstwem” to nie przesadzajcie. Nasza nienawiść do Ukraińców za Wołyń i UPA jest z pewnością uzasadniona, ale ich do nas chyba też. Wszak to my ich też mordowaliśmy, ciemiężyliśmy, gwałciliśmy, wieszaliśmy itp. Nie ma co się licytować kto kogo zabił więcej, gdyż za czasów „naszego” panowania na Ukrainie nie było jeszcze tak dobrze rozwiniętych masowych narzędzi zabijania. Wbijanie na pal oraz palenie całych wsi było szczytem naszych możliwości. Znamienne jest… Czytaj więcej »

Pozazdrościć erudycji ! Ty lepiej, tu jakąś katedrę utwórz na stałe ( no, nie zgrywam się, podziwiam ). Pozdrawiam.