Strona główna Styl życia Uroda i zdrowie Jakie są wskazania do przeprowadzenia totalnej korekcji nosa?

Jakie są wskazania do przeprowadzenia totalnej korekcji nosa?

0

Nos stanowi centralną, najbardziej wysuniętą część twarzy, a jego kształt czy rozmiar ma duży wpływ na ogólny wygląd. Dla wielu osób zbyt duży, krzywy lub garbaty nos jest przyczyną kompleksów i zaniżonej samooceny.

W takich przypadkach można zdecydować się na zabieg totalnej korekcji nosa, do której – oprócz wskazań estetycznych – istnieją również wskazania medyczne.

Według statystyk Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Estetycznej, korekcja nosa była w 2014 r. piątą najpopularniejszą operacją plastyczną w USA – przeprowadzono ją bowiem około 145 tys. razy. Totalna korekcja nosa jest również popularna w naszym kraju.

– W trakcie zabiegu można skorygować sam czubek nosa, jego część kostną, można usunąć garb czy wyprostować nos. W jego wyglądzie są różne detale, które można zmienić. Modeluje się go w taki sposób, aby harmonijnie wkomponować go w daną twarz. Około 50% pacjentów, którzy przychodzą z myślą o korekcji estetycznej nosa ma również defekt funkcjonalny: gorzej oddychają, sapią, chrapią i przy bliższej analizie okazuje się, że mają krzywą przegrodę, która również powinna być zoperowana – powiedział agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr n. med. Piotr Osuch, chirurg plastyczny.

Wskazania do totalnej operacji plastycznej nosa: estetyczne i medyczne.

Wskazania do zabiegu totalnej korekcji nosa są dwojakie: estetyczne i medyczne (zobacz zdjęcia przed i po zabiegu), choć bardzo często obie przesłanki występują równolegle. Wskazania estetyczne to przede wszystkim wszelkie nieprawidłowości związane z jego budową: wielkość, szerokość, zbyt duży czubek nosa, widoczny garb albo asymetria w jego ułożeniu. Przeprowadzający zabieg chirurg plastyczny przeważnie wykonuje cięcie przezchrząstkowe, dzięki czemu ma doskonały wgląd w strukturę kostną i chrzęstną narządu. Po wykonaniu nacięcia lekarz może dokonać redukcji chrząstek trójkątnych lub skrzydłowatych, ściąć garb bądź przeprowadzić osteotomię boczną lub środkową. Ten sposób wykonywania zabiegu w żaden sposób nie wpływa na ukrwienie nosa oraz chroni przed pojawianiem się zmian wtórnych.

Istnieją również pacjenci, u których totalną korekcję nosa przeprowadza się ze względów medycznych. Celem tego typu operacji jest rekonstrukcja struktury narządu, która została uszkodzona na skutek chorób, urazów czy wad wrodzonych. Elementem zabiegu może być wówczas wyprostowanie krzywej przegrody nosowej (często bywa ona przyczyną kłopotów z oddychaniem lub chrapania) oraz plastyka przerośniętych małżowin nosowych. W przypadku wrodzonego niedorozwoju skrzydełek nosowych konieczne bywa również zastosowanie przeszczepu chrząstki lub tkanki pobranej wcześniej z małżowiny usznej.

Bez względu na szczegółowe wskazania do zabiegu, totalną korekcję nosa przeprowadza się jedynie u osób dorosłych, u których zakończył się okres rozwoju struktur kostno-chrzęstnych. Wymagany jest również dobry ogólny stan zdrowia. Warto pamiętać, że bezpośrednio po operacji nos jest obrzęknięty i obolały, a w celu jego ochrony przed urazami oraz zapewnienia stabilności zakłada się na niego opatrunek gipsowy, który jest zdejmowany po 7-14 dniach. W okresie rekonwalescencji możliwe są przejściowe skutki uboczne i powikłania. Zaliczają się do nich krwiaki, infekcje, przerosty blizn czy duża intensywność w odczuwaniu zapachów. Ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarskich pozwala jednak skutecznie minimalizować ryzyko ich wystąpienia. Nos przyjmuje ostateczny kształt po 6-12 miesiącach od zabiegu.

Wskazania do zabiegu totalnej korekcji nosa mają również kluczowe znaczenie przy ewentualnej refundacji kosztów przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Operacja przeprowadzana ze względów medycznych (np. gdy krzywy lub zdeformowany nos uniemożliwia normalne oddychanie) może być przeprowadzona w szpitalach publicznych. Natomiast totalna korekcja nosa, na którą pacjent decyduje się jedynie ze względów estetycznych, nie zostanie zrefundowana przez NFZ. W klinikach prywatnych koszt operacji zaczyna się od około 3,5 tys. zł.

 

artykuł powstał we współpracy z tourmedica.pl
REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments