Strona główna Dzieje się Życie szkolne Gdy człowiek przyrodzie wilkiem

Gdy człowiek przyrodzie wilkiem

0

Co w lesie robią odpady? Dlaczego strumyk przypomina ścieki? Czym jest ten cały recykling i ekologia? Nasze dzieci poprzez zabawę uczą się, jak dbać o przyrodę i naturalne środowisko.

Historię o Czerwonym Kapturku znają wszyscy. Dziewczynka idzie przez piękny, zielony las, by zanieść chorej babci kosz z przysmakami. Gdy na jej otoczonej barwnymi kwiatami drodze staje wilk, akcja przybiera zupełnie innego tempa. Wilk zjada babcię, połyka kapturka a dzielny myśliwy ratuje je z opresji. Wszystko to rozgrywa się w otoczeniu zieleni, pięknej, dzikiej, leśnej roślinności, wśród potężnych, starych drzew, z których to rozbrzmiewają dźwięki leśnych ptaków.

Ta historia jest nieco inna. Nie ma zielonego lasu, nie ma hasającej radośnie zwierzyny i uroczej polanki. Są śmieci. Sterty odpadów, które odbierają mieszkańcom lasu pożywienie, schronienie oraz dostęp do wody. Są również Zielony Kapturek, Wilk i myśliwy, których łączy wspólna idea: ocalenie baśniowego gaju przed destrukcyjnymi działaniami ludzi.

Na szczęście bohaterowie tej opowieści nie muszą sami borykać się z problemem zaśmieconego lasu. Kapturkowi, wilkowi i myśliwemu pomagają dzieci. Dzięki zapałowi i energii małych pomocników, leśna przyroda nabiera dawnego blasku i soczystej zieleni.

„Zielony Kapturek” to przedstawienie skierowane do wychowanków pabianickich przedszkoli oraz szkół podstawowych. To nie tylko rozrywka, ale przede wszystkim nauka o tym, jak ważne jest dbanie o otaczającą nas przyrodę. Aktorzy wykorzystując taniec oraz śpiew włączają do wspólnej zabawy widownię, dzięki czemu spektakl staje się interaktywny. Dzieci pomagają baśniowym postaciom w segregowaniu śmieci, poznając pojęcia takie jak ekologia, recykling i selektywna zbiórka odpadów.

Premiera „Zielonego Kapturka” odbyła się 15 listopada w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Pułaskiego. Eko-wersja popularnej bajki zostanie wystawiona łącznie dziesięć razy, dla pięciu pabianickich szkół podstawowych oraz pięciu przedszkoli.

Spektakle to część projektu konkursowego „Edukacja ekologiczna mieszkańców województwa łódzkiego – edycja 2016”, a organizatorem tego przedsięwzięcia i autorem zwycięskiego projektu jest Zakład Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Warzywnej 3.

„Pabianickie dobre rady na odpady”, bo tak nazywa się zadanie konkursowe ZWiKu, zostały współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

„Zielony Kapturek” to nie jedyne przedsięwzięcie w ramach tego projektu.

– Dzięki otrzymanym środkom mogliśmy również zamontować poidełka w szkołach podstawowych oraz w budynkach użyteczności publicznej – mówi Krzysztof Rąkowski, z Działu Rozwoju Marketingu i Funduszy Zewnętrznych. – Zorganizowaliśmy także w miejskich szkołach i podstawówkach konkurs na zbiórkę surowców wtórnych. Dzieciaki świetnie się spisały. Zebrały naprawdę mnóstwo odpadów. Akcja ta zakończy się jeszcze w listopadzie, w czasie trwania Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów. Zwycięskie placówki otrzymają nagrody.

Projekt „Pabianickie rady na odpady” zawiera łącznie siedem działań, mających na celu uświadomienie mieszkańcom Pabianic oraz uczniom pabianickich szkół, problemu nadmiernej produkcji odpadów oraz konieczności segregacji śmieci. Te działania to m.in. spektakle edukacyjne, konkursy dla przedszkolaków i uczniów, montaż poidełek, wydanie informacyjno-edukacyjnego folderu ze zdjęciami 3D, przygotowanie i emisja audycji o treściach ekologicznych, jak również zakup mobilnego saturatora. Łączna kwota dofinansowania uzyskana przez ZWiK to 156 tys. zł.

REKLAMA