Strona główna Sport Koszykówka Ekstraklasa się oddala (ZDJĘCIA)

Ekstraklasa się oddala (ZDJĘCIA)

1
Koszykarki Ślęzy zrewanżowały się za niespodziewaną porażkę sprzed tygodnia i pewnie pokonały Dekorex wyrównując stan rywalizacji w fazie play-off na 1:1.

Dekorex Pabianice – Ślęza Wrocław 40:59 (12:17, 10:16, 6:19, 12:7)

Pabianiczanki dobrze rozpoczęły mecz od celnej trójki Aleksandry Dziwińskiej. Potem trafiały Leona Jankowska i Angelika Kowalska i po trzech minutach było 7:2 dla nas. Rywalki jednak złapały właściwy rytm i po kolejnej minucie przegrywały już tylko 6:7 (Agnieszka Śnieżek za dwa i dwa razy z wolnego Kinga Bandyk). Chwilę później celną trójką popisała się Monika Jasnowska i przegrywaliśmy 7:9. Po tym rzucie czas wzięła trener Sylwia Wlaźlak.

Po czasie za dwa trafiły Kowalska i Dorota Sobczyk i prowadziliśmy 11:9. To były już jednak ostatnie akordy Dekorexu tego dnia. Joanna Czarnecka trafiła jeden wolny, po chwili za dwa i przegrywaliśmy 11:12. Jeszcze na dwie minuty przed końcem kwarty do remisu doprowadziła Sobczyk, ale w końcówce kwarty trafiały tylko rywalki, które pierwszą kwartę ostatecznie wygrały 17:12.

W drugiej kwarcie wrocławianki powiększały przewagę. Nie do zatrzymania była Jasnowska, która tylko w drugiej odsłonie zdobyła 8 punktów (dwa razy za trzy i raz za dwa). Z naszej strony próbowała odpowiedzieć jej Jankowska, która zdobyła 7 punktów, ale to Jasnowska miała lepsze wsparcie wśród koleżanek, które wygrała tę odsłonę 16:10. Do przerwy Ślęza miała więc 11 punktów przewagi (33:22).

Po przerwie obraz gry nie uległ zmianie, w trzeciej kwarcie błysnęła z kolei Śnieżek, która sama zdobyła 8 punktów przy zaledwie 6 zdobytych przez cały Dekorex (4 Janowskiej i 2 Kowalskiej). Całą odsłonę przyjezdne wygrały aż 19:6 i przed ostatnimi 10 minutami miały 24 punkty przewagi. Stało się jasne, że tylko cud może odebrać im wygraną w tym meczu.

Cudów jednak nie było. W ostatniej kwarcie na parkiecie pojawiły się zmienniczki. U nas błysnęły Marta Błaszczyk i Sylwia Włodarek, obie rzuciły po 5 punktów. Choć ostatnią odsłonę wygraliśmy 12:7, to cały mecz przegraliśmy znacznie, bo 40:59.

Katem Dekorexu okazała się dziś Monika Jasnowska, która w poprzednim sezonie grała w drużynie z Pabianic. Rok temu na poziomie Ekstraklasy była wyróżniającą się u nas zawodniczką, ale po 10 meczach zerwała więzadła w kolanie, a po sezonie zmieniła barwy na Ślęzę Wrocław.

Paradoksalnie pabianiczanki oddały dziś więcej rzutów z gry niż rywalki – 51 (przy 44 Ślęzy), ale mimo to mniej trafiły – 17 (przy 22 rywalek). Miały bowiem bardzo niską skuteczność na poziomie 33% przy 48% gości. O ile przy rzutach za dwa ta różnica nie była jakaś wielka, to celnymi trójkami rywalek nasze zostały znokautowane. My trafiliśmy zaledwie 3 z 18 prób, a rywalki 6 z 13.

Najlepiej o wyniku świadczy eval, czyli bilans zysków i strat poszczególnych zawodniczek. Nasze najdłużej grające koszykarki miały go na dwucyfrowym minusie:  Anna Krajewska (-19), Dziwińska (-18), Sobczyk (-15), Kowalska (-15), Jankowska (-10), podczas gdy rywalki miały podobne wyniki tyle, że na plusie: Śnieżek (22), Jasnowska (21), Małgorzata Chomicka (19), Czarnecka (13), Paulina Kuras (12).

Dekorex: Leona Jankowska 13, Angelika Kowalska 6, Marta Błaszczyk, Aleksandra Dziwińska, Dorota Sobczyk, Sylwia Włodarek po 5, Anna Krajewska 1, Renata Piestrzyńska, Joanna Bogacka, Joanna Szałecka, Justyna Okulska bez punktów.

Ślęza: Monika Jasnowska 19, Agnieszka Śnieżek 12, Paulina Kuras i Kinga Badyk po 8, Joanna Czarnecka 7, Iwona Winnicka 3, Małgorzata Chomicka 2, Anna Pelc, Aleksandra Łata, Agnieszka Czmochowska, Małgorzata Zuchora i Justyna Hołtyn bez punktów.

Wynik rywalizacji wynosi obecnie 1:1. Decydujące spotkanie odbędzie się w najbliższą środę 2 kwietnia we Wrocławiu. Awans do Basket Ligi Kobiet wywalczył już MKK Siedlce, który po raz drugi pokonał Poznań City Center tym razem na wyjeździe 68:46. Siedlczanki czeka jednak jeszcze mecz o mistrzostwo ligi, bo choć awans do BLK uzyskują dwaj zwycięzcy półfinałów, to zaplanowane są jeszcze finał i mecz o trzecie miejsce w 1. Lidze Kobiet, które także będą rozgrywane systemem mecz i rewanż.