Strona główna Aktualności Z miasta Czy to dobry czas na koksowniki?

Czy to dobry czas na koksowniki?

5
Koksowniki były popularne za prezydentury Zbigniewa Dychto

Alert smogowy trwa, a temperatura się podnosi. Czy to pora, aby wystawić koksowniki?

Pomysł autorstwa Krzysztofa Rąkowskiego trafił do ratusza w poniedziałek. Radny w swojej interpelacji zwraca uwagę na niedzielny finał WOŚP, podczas którego wolontariusze będą kwestować niezależnie od pogody.

– Takie rozwiązanie może przyczynić się promocji spółki miejskiej ZEC i będzie korzystne dla mieszkańców – czytamy w interpelacji. Mimo prób, nie udało nam się skontaktować z radnym.

Jak na razie mróz odpuszcza. Warunki atmosferyczne, według prognoz, mają być lepsze niż podczas ostatniego weekendu. Przy mrozach sięgających nawet 20 stopni, koksowniki się nie pojawiły. Przekroczone zostały za to normy stężenia pyłu PM10, o czym informowaliśmy w niedzielę (WIĘCEJ).

Jak informuje Agnieszka Pietrowska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska UM dziś rano stężenie wynosiło 143 µg/m². Choć jest to o wiele mniej niż w czasie weekendu, to wciąż jest to zbyt wysoki poziom zanieczyszczenia. Nie sposób jednak dowiedzieć się czy poziom ten występuje w każdym rejonie Pabianic.

– Nie da się jednoznacznie określić jakości powietrza w mieście, bo w Pabianicach funkcjonuje tylko jedna stacja pomiarowa przy ul. Konstantynowskiej – wyjaśnia naczelnik Pietrowska.

Wystawienie koksowników mogłoby wpłynąć na pogorszenie jakości powietrza, gdyż dziennie w każdym z nich spalałoby się ok. pół tony koksu. W ubiegłym roku nawet 20-stopniowy mróz nie był przesłanką do wystawienia na ulice alternatywnych źródeł ciepła. Inaczej było za kadencji prezydenta Zbigniewa Dychto, gdy koksowniki wystawiano już przy -15 stopniach. Brak jest jednak możliwości pomiaru wpływu samych koksowników na wyniki pabianickiego powietrza.
Faktem jest, że ogrzewanie węglem jest wysokoemisyjne i ostatnio prowadzony program rządowy „Kawka” miał na celu skłonić Polaków do wymiany pieców węglowych. Jak informuje urząd miejski, chęć udziału w programie zgłosiło 230 prywatnych właścicieli nieruchomości, firmy oraz wspólnoty mieszkaniowe. Najbardziej popularna była zmiana ogrzewania na gazowe albo na kotły c.o., które spełniają normy ekologiczne i wymogi 5

Aglomeracja łódzka od kilku lat klasyfikowana jest jako strefa C w kategoriach przekroczeń PM10, benzo[a]pirenu i PM2,5. W ubiegłym roku 4-krotnie wyższe stężenia b[a]p utrzymywały się w Pabianicach przez prawie 90 dni (WIĘCEJ).

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

W czasie orkiestry to super pomysł a ZEC może niech kupi i przy nich edukuje jakie są ekologiczne formy ogrzewania a nie tylko kasę bierze

Czy można coś głupszego wymyślić niż stawianie koksowników podczas smogu ?!!!!
Rąkowski …. brak słów !!!

Kato albo po prost złorzeczysz temu Panu albo po prostu zbyt leniwy lub mało dociekliwy jesteś, czytałem interpelacje, o której jest ten artykulik na stronie Urzędu i radny wyraźnie pisze o również innych alternatywnych źródłach ciepła- poza tym dwa czy trzy koksowniki nas w tym smogu nie dobiją przy tylu piecach co w mieście.

Tak, -1 to normalnie straszny mróz……

Współczuję wolontariuszom,którzy będą stać z puszkami w ten mróz. Ze względu choćby na nich powinni postawić koksowniki. To jest tylko jeden dzień!